Page:RBE Tom1.djvu/848

От Читалие
Версия от 00:51, 8 декември 2012 на Ботьо (беседа | приноси) (Вмъкване на пояснение към цитат в цитата; апострофи)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена



БОГОПОКОРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил. Остар. Книж. Който е покорен, послушен на Бога.

— От Ст. Младенов, Български тълковен речник..., 1951.


БОГОПОКОРНО. Остар. Книж. Нареч. от богопокорен.

— От Ст. Младенов, Български тълковен речник..., 1951.


БОГОПОМАЗАН, -а, -о, мн. -и, прил. Книж. 1. Който се смята, че е избран, предопределен от Бога; богоизбран. Богопомазан владетел. Богопомазан жрец.

2. Прен. Ирон. Който се смята, че е избраник на съдбата, на случая и притежава изключителни качества, способности или високо положение; богоизбран. Богопомазаният представител на благородната бяла раса е предполагал наверно, че чернокожи-те люде водят началото си не като него от маймуната, а от крокодила или от кенгуруто. Св. Минков, ДА, 25.

3. Като същ. богопомазан (богопомаза-нижт>) м.\ богопомазани<те> мн. Ирон. Човек, който се смята, че е избраник на съдбата, на случая и стои над другите по положение или ги превъзхожда по качества, способности; богоизбран. — А знаете ли, че той вече работи. Излязъл е неговият нов философски етюд „Характер на човешкото знание“. Добре е да видят богопомазаните, че Сибир не може да убие гения, не може да удуши мисълта. В. Геновска, СГ, 285. — Не разбирам защо се заяждаш? — рече Банката сериозно. — Нима ние в провинцията нямаме право да мислим върху проблемите на нашето време и трябва да чакаме вие, богопомазаните, да ни ги пратите под формата на директиви? Л. Ди-лов, ПБД, 109. Предпочита да общува с богопомазани.


БОГОПОМАЗАНИК, мн. -ци, м. Книж. Ирон. Човек, който е богопомазан, привилегирован в някакво отношение. Нека отговарят за тая невинно проляна кръв не само у нас, но по сичкият свят, венцоносни-те богопомазаници и техните безсъвестни дипломати. 3. Стоянов, ЗБВ И, 24-25.


БОГОПОЧИТАЕМ, -а, -о, мн. -и, прил. Остар. Книж. Който е обичан, почитан от Бога. Почти сичките жреци умеят да лечат болните и да изганят злите духове из богопочитаемите и из жертвоприносящи-те жилища. Знан., 1875, бр. 9, 132.


БОГОПОЧИТАНИЕ, мн. -ия, ср. Остар. Книж. Почитане на Бога. Ако ся моли [учителят] в черква Богу с чистосръдечно богопочитание и нелицемерно смирение,., то и него и неговото училище всякой ще почита и уважава. Хр. Данов, Лет. 1869, 142. Той умря с същата тишина и душевно спокойствие и с онова сладостно богопочитание, което сякога и на сяко място в сич-кий си живот и в най-страшните обстоятелства бе показал. П. Кисимов, ОА (превод), 170.

848


БОГОПОКОРЕН


БОГОПРИЕМЕЦ, мн. няма, м. Книж. Прозвище на първосвещеника Симеон, който според Библията трябвало да умре, след като види Христос. Разбира се, че само в такъв случай ние ще да имаме право да са надеем за спасение и че само в такъв случай ще да можеме скоро да извикаме с думите на богоприемецът „нине отпущаеши раба твоего“. Хр. Ботев, Съч. 1929, 145.


БОГОПРИЯТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Остар. Книж. Който е приятен на Бога. А толкова е славно и богоприятно това дело, дето направя человека безсмертен. Р. Попович, X, 24.


БОГОПРИЯТНО. Остар. Книж. Нареч. от богоприятен.


БОГОПРОДАВЕЦ, мн. -вци, м. Остар. Книж. 1. Само ед. Прозвище на Юда, който е предал Исус Христос за тридесет сребърника.

2. Прен. Нечестен, безнравствен, продажен човек. Защо и за какво да безчестиме това хрисимо и добро момиче? — Как защо? За това, че тя е дъщеря на един богопродавец и на един магьосник. Л. Каравелов, Съч. П, 112.


БОГОПРОТИ`ВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Книж. Който е против волята на Бога; който е противен на Бога. Дядото на Ма-тей Матов беше поп — той бе слушал за него такива забавни и невероятни анекдоти, че най-сетне свикна да вижда в това съсловие нещо адско и богопротивно. Л. Стоянов, П, 468-469. От тогази се появили много последователи на тази наука, която се е смятала за богопротивна и тайнствена и е носила името алхимия. Н, 1881, кн.. 2, 166. И са се дигнали срещу него [Бога]. За такъвзи богопротивен постъпък Бог ги изпъдил всичките от небото. ПСп, 1873, кн. 7-8, 76.


БОГОПРОТИ`ВНО. Книж. Нареч. от богопротивен.


БОГОРАВНИ, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Книж. Който е равен по своите качества, сила, красота и под. на бог, на божество. Пей за гнева на Ахила, сина Пелеев, богиньо, / гибелний гняв, що докара мъки безброй на ахайци, .. — и всичко от оня ден, в който / се разделиха за пръв път след свада синът на Атрея, /мощният вожд на данай-ци, и Ахилес богоравний. Ас. Разцветников, Избр. пр. Ш, (превод), 9. Одисей богоравни.


БОГОРОВСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който е присъщ на Ив. Богоров, български книжовник от втората половина на XIX в., известен със своя краен пуризъм. Излязла е и четвъртата книжка от „Книговище“, в която г. Богоров е направил още по-голям прогрес в обработванието на езикът си,


БОГОРОВСКИ