място 875 МЯТАМ1
от най-здравото място. Разг. Много се ядосвам, вбесявам се от яд. — Ей, шиле! — махаше пренебрежително с ръка Бомбата. — Дай още една чаша. И все така — шиле, та шиле. Омръзна му на Петруш, яд го беше, пукаше се от най-здравото място. Г. Кара-славов, ОХ II, 4760. Слагам / сложа ума на мястото някому. Диал. Повлиявам на някого да стане разумен; вразумявам. И като блъсна ниския стол пред себе си, обърна се към жена си,.., и каза: — Върви, върви да й сложиш ума на мястото, че не знам какво ще стане в тая къща... П. Константинов, ПИГ, 195. Сядам / седна на мястото на някого. Разг. Вземам, отнемам службата на някого. Пък в същото време кой де може, ще го дебне как да му подложи динена кора, да седне на мястото му. П. Тодоров, Събр. пр II, 353. Тежа на мястото си. Разг. Имам значение и положителните ми страни личат и могат да се оценят само в областта, в която съм специалист, в която се проявявам. — И е по-важно за мене да намеря подходящо място за началника на строителната организация,.. Не трябваше да го вземам от Долина, там той си тежеше на мястото. Ст. Поптонев, НСС, 233. Топло място. Разг. Сигурна и добра служба. Вазов разбира дълбоко огромната разлика, която дели епохата на Възраждането с нейния бурен патриотичен патос от епохата след Освобождението с нейния дребнобуржоазен ка-риеризъмс властническо-парламента-ристическите комбинации за заемане на топли места в държавната йерархия. Т, 1954, кн. 4, 12. Той знаеше, че губи положението си, службата си,.. Той нямаше и да гъкне, ако не беше изстудено топлото му място. Ив. Вазов, Съч. X, 61-62. Тук<а> му е място<то>. Със следв. изр. със съюз да. Уместно е, подходящо е, добре е, нужно е, трябва. В 1826 година, преди Шуменската ордия, още от пролетта турците бяха се наежили и настръхнали,.. Какво им беше бръмнало в главата, не му е тука мястото да се впущаме в дълги и широки размишления да разправяме. Ц. Гинчев, ГК, 14. Все още не е уреден и въпросът за механизацията на строителството.. Тука му е мястото да се каже и за малката механизация, крайно необходима за строителните обекти. ВН, 1960, бр. 2336, 2. Тъпча на едно <и също> място; тъпча на място. Разг. Не се развивам, не напредвам, в застой съм. — Ясно е, че положението на фронта не е много добро — заключих аз. — Затегна се войната, германците тъпчат на място. П. Илиев, РВ, 222. — Наивниците смятат, че вървят нагоре към съвършенство, а всъщност тъпчат почти на едно и също място. Й. Гешев, ВТ, 120. Умът ми е на място. Разг.
1. Напълно нормален съм, разсъждавам нормално, трезво. Аз долавях от цялата тая хитрост на татя желанието му да убеди по-скоро себе си, че умът му е на място, отколкото да ни съобщи своята болка и тежката си мисъл. Ст. Чилингиров, ХНН, 117. — Ще върви ли някой с тебе? — додаде вместо добър вечер дядо Милан... — Тц! — дигна глава Стоян — другите всички са в пехотата... — Нейсе — въздъхна дядо Милан,.., — дано барем там ти съберат ума в главата... — Моят ум си е на място... — поде натъртено по стар навик Стоян. П. Тодоров, Й I, 54-55. 2. С отриц. Не съм напълно нормален, не разсъждавам нормално, трезво. Цялото й поведение показваше, че умът й не е на място. Умът ми не е на мястото си. Разг. Разсеян съм, не внимавам, не съм съсредоточен. Като видя учителят Ния, лицето му отеднаж се промени,.. През цялото време умът му беше раздвоен:.. Не беше умът му на мястото си. Д. Талев, ПК, 87. Хапя се два пъти на едно място. Разг. Горчиво, жестоко се разкайвам за нещо сторено, за нещо, което не е трябвало да правя. Хващам / хвана място. Разг. 1. За нещо — подходящ съм, послужвам за нещо. Буковата кора не се яде, листата не бяха се развили, имаше само бръстина. Хапнах от нея и разбрах, че бръстината не хваща място. Мина ми през ума да убия сърна. Н. Хайтов, ПГ, 97. 2. За нещо — оказвам въздействие; постигам целта си. Той го би удушил преди за такива думи. Сега те пареха сърцето му,., и хващаха място. Защото подозрението вирее най-добре в душата на човек със силни и чисти чувства, които не намират равностен отклик. А. Хрисгофоров, А, 223. Всички предвиждания на Кир се сбъднаха, всички мерки, които той взе, за да заблудят съгледни-ците, хванаха място. Г. Караславов, Избр. съч. V, 351. Ще ми изстине (изстина ми) мястото. Разг. Ще загубя (загубих) службата си, ще ме уволнят (уволниха ме). Когато изтрезнееше, главният обхождаше бараките и уплашено разпитваисе: — А, братчета, изложих ли се много? Ох,.., ще ми изстине мястото. Ще ме тикнат при вас. Ем. Манов, ПЯ, 142. Преди време бяха го мъмрили от Министерството по повод на едно оплакване. Сега, ако последва ново оплакване, мястото му без време може да изстине. Сг. Марков, ДБ, 143.
МЯТАМ1, -аш, несв.; метна, -еш, мин. св. метнах, прич. мин. страд. метнат, св., прех. 1. Отпращам в някаква посока, обикн. със замах, със сила, нещо, което съм държал в ръка; хвърлям, запращам, замятам. В боя срещу тях летяла на кон и личната мома Стана, тя и от крепостта мятала стрели на поганците, когато болярите избягали. Ст. Станчев, ПЯС, 104. Целта му беше да го видят как мята бомбите — това ще бъде много по-страшно и ужасяващо, отколкото да чуят трясъка им. Д. Ангелов, ЖС, 496. Все там, пред кръчмата, аз ставах и каубой, мятах ласо, укротявах дивия кон на Томпсон. О. Василев, ЖБ, 282. Облякоха Ханко в бойно облекло, научиха го да язди в строй, да мята копие, да сече в