Page:RBE Tom9.djvu/874

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


място 874 МЯСТО

нието си; не устоявам на дадената дума. — Едни ми викат, че гръдна жаба, други нерви: и на докторите брадвата не удря на едно място. Ако мене питаш не ми е ни едното, ни другото. Н. Хайтов, С, 5-6. Не мога да си намеря място; не си намирам / намеря място; не си зная мястото. Самост. и от нещо. Разг. Обхванат съм от някакво силно чувство и не мога да се успокоя, да стоя спокойно. А когато повееше южнякъ-т, той не можеше място да си намери и се чувствуваше като лъв в клетка. М. Мар-чевски, П, 49. Къща палат! Като нея нямало втора в цялата околия. Едни му зах-валяли, други му завиждали, а той [стопанинът] място не си намирал от радост. Ил. Волен, РК, 54. Не намирам място къде (де) да сложа (да турна / туря) някого. Разг. Старая се всякак да угодя на някого, да му окажа внимание като израз на почит и уважение или на голяма радост, че го виждам. Отначало не намираха място къде да ме сложат, черпиха ме с цигари, хвалиха таланта ми, а след това ... обърнаха другия лист. М. Христов, ВН, 1961, бр. 3134, 4. Не остава / остане здраво място по (на) мене. Обикн. в св. в. Разг. Много жестоко съм бит; пребит съм. Здраво място не остана по него, а полицаят продължаваше да го удря с камшика. Не оставям / оставя здраво място по (на) някого или някому. Разг.

1. Хубаво набивам, напердашвам някого. — Какво! Ти на баща си ли говориш така! Че аз, ако река, ще те метна на земята, та здраво място няма да ти оставя. И. Петров, MB, 208. 2. Жестоко, сурово се накарвам на някого, разкритикувам някого. Така се изказах на събранието, че здраво място не му оставих. Не са ми на едно място всичките братя. Диал. Не съм весел. Не се оженил, че нямал място за люляня. Диал. Ирон. Употребява се за човек, който прави много тънки сметки, преди да предприеме нещо. Няма да ги вържа две на едно <мяс-то>. Диал. Пилея, прахосвам парите си; не държа пари. Няма място за нещо. Липсва основание за нещо. Нямаше вече място за колебание и съмнение: панагюрци настъпваха и турците се готвеха да ги посрещнат. К. Величков, ПССъч. I, 133. Само това остана да му [на Пешо] се сърдиш! .. Няма място за сър дене! В края на краищата все пак това са момчета и каквото са направили до тоя момент, е повече от много! П. Вежинов, СО, 175. Оставам / остана на място. Разг. 1. Бивам убит моментално. Куршумът го улучи и той остана на място. 2. От силна изненада, уплаха или друго внезапно и силно изживяване заставам като вцепенен, без да мога да мръдна: Остана на място, като чу новината. Оставям / оставя (простирам / простра) на място някого. Разг. Убивам моментално, изведнъж някого. Като си представи как някой партизански куршум можеше да го парне и да го остави на място, подпоручикът пот-репера и се озлоби. Г. Караславов, Избр. съч. I, 417. — По кого искаш да стреляш с картечницата, бе глупако? Кои сме ние, познаваш ли ни? Та аз можех с един куршум... не с един ритник да те простра на място. Мога и сега да ти тегля куршума. Д. Ангелов, ЖС, 357. Отварям / отворя място.

1. На някого. Давам възможност на някого да мине или да седне, обикн. там, където има струпани хора или вещи. Скупчените около раненото птиче деца отвориха място на приближилия се учител и започнаха да му обясняват едно през друго кцкво се бе случило. 2. За нещо. Освобождавам някакво пространство от струпани неща, за да поместя, поставя нещо. Самата стая беше малка, изпълнена със стари вещи,.. Двамата с учителя трябваше да изхвърлят някои неща и да отворят място за едно легло. Б. Несторов, СР, 264. От десет места ми катран тече. Диал. Имам големи доходи, печеля много и от различни места. Отивам си /отида си на мястото. Разг. Получавам заслуженото, това, което ми се полага. Петьо разказа и за неволите си с Виктория.. Не бери грижа успокои го Борис, аз нали съм тук, всичко ще се нареди. И Виктория ще си отиде на мястото, и всичко ще се оправи. К. Калчев, СТ, 127. Очите ми не са на мокро място. Разг. Нямам навика да плача, не изразявам с плач страданието или огорчението си. Аз имам да изплаквам много сълзи, мамо! / О, неоплакан гроб е вчерашния ден! / И плакал бих като вихрушка лед-на в сухи храсти, / но аз не съм на тоя свяПг за плач роден, / очите ми не са на мокро място! П. Пенев, Худ. С I, 331-332. Поставям / поставя (слагам / сложа, турвам / туря, турям /туря)на място<то>някого. Разг.

1.Вразумявам някого, принуждавам го да се държи както трябва, да си гледа работата. От ден на ден Марина ставаше по-самоуве-рена, говореше му на „ти“, с бабичката се държеше господарски, обаче той не Правеше нищо, за да я сложи на мястото й. Ем.Станев, ТЦ, 60. — А мотоциклетът на бати развива сто километра казва зарадвано хлапакът и поглежда победоносно наоколо.. Хе!.. Мотоциклетът върви по земя, а корабът по море.. Цялата група деца се смее гръмогласно. Хлапакът е поставен на мястото си и изведнъж загубва авторитета си на главатар. П. Незнакомов, МА, 53-54. В това село са се навъдили разни личности, които само развала сеят. Тук властта трябва да се намеси и да тури всекиго на мястото му. К. Петканов, ДЧ, 76.

2. Наказвам някого заради негови провинения, потърсвам му отговорност. — Мисля, че другарят Тасев трябва сериозно да се заеме с Шопов. Време е да го постави на мястото му. Ето дори и днес не се върна за заседанието, макар че е предупреден специално. В. Райков, ПВ, 66. Пукам се/пукна се

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл