Page:RBE Tom9.djvu/755

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МУЛИНАЖЕН 755 МУЛТИЦИКЛОН

— От фр. moulinage. — От М.Филипова-Байрова и др., Речник на чуждите думи... 1982.

МУЛИНАЖЕН, -жна, -жно, мн. -жни, прил. Текст. Който се отнася до производство на мулинаж. Мулинажен цех. Мулинаж-но отделение.

МУЛИНЕ1, мн. -та, ср. 1. Само ед. Тънки копринени цветни конци за бродерия.

2. Обикн. мн. Разг. Малки чилета от такива конци.

— От фр. moulinet 'копринена прежда'.

МУЛИНЕ2, мн. -та, ср. Спорт. Във фехтовката — удар с кръгово движение на шпагата.

— От фр. moullinet.

МУЛТИ-. Първа съставна част на сложни думи със значение: 1. Който е с много силно, свръхсилно изразено качество, напр.: мултимил ионер.

2. Който е от множество, много елементи; многосъставен, многократен: мултиензи-мен, мултилатерален.

— От лат. multus 'много'.

МУЛТИМЕДИЯ, мн. -ии, ж. Представяне на информация от текст, допълнен с картина и звук като компютърен продукт. Компютър с добра мултимедия.

МУЛТИМИЛИОНЕР м. Човек, който е свръхбогат, който е с неизчислими, безмерни богатства. Аз предпочетох Жан. Той е тъй богат и тъй мил. разправят, че бил единствен наследник на вуйчо си някакъв мултимилионер, който през време на войната натрупал грамадни богатства. Св. Минков, Избр. пр, 131. Земята принадлежи на едрите земевладелци.. Това са аржентинските мултимилионери. Б. Шивачев, ГПОА, 112.

— От англ. multimillionaire или фр. multimillionaire.

МУЛТИПЛИКАТОР1 м. 1. Техн. Съоръжение за увеличаване на налягането в парна хидравлична преса (М. Филипова-Ба-йрова и др., РЧД).

2. Фотогр. Многообективен фотоапарат, който дава едновременно няколко снимки на един и същ обект (М. Филипова-Байрова и др., РЧД).

3. Техн. Уред, който възпроизвежда много копия от един оригинал (М. Филипова-Байрова и др., РЧД).

4. Прен. Нещо, което многократно увеличава, умножава, размножава някакъв резултат, ефект.

5. Техн. Приспособление за повишаване отношението на предаването в измерителни уреди и скоростни кутии. Мултипликатори са зъбните предавки, с които се увеличават оборотите от предавщия към приемащия вал. НТМ, 1961, кн. 11, 6. Прилага се [циклоидното зацепване] най-вече в часовниковия механизъм,.., защото малко се износва при оскъдно мазане и по-добре работи в ускорителните механизми (мултипликатори), каквито има в часовниците.

НТМ, 1961, кн. 11,6.

6. Икон. Коефициент, който изразява степента на нарастване на дохода като резултат от определено нарастване на капиталовложенията (М. Филипова-Байрова и др., РЧД).

7. О стар. Уред, който с помощта на стрелка, измерва твърде слаби токове. Този уряд може да послужи за откривание на твърде слаби токове, най-много, ако жицата е обвита няколко пъти около стрелата, все по една посока, такъвзи уряд ся нарича мултипликатор. И. Гюзелев, РФ, 389-390.

— От лат. multiplex 'многостранен' през фр. multiplicateur или нем. Multipltkator.

МУЛТИПЛИКАТОР2 м. Художник, който изработва мултипликационен филм. Героите оживяват и играят пред камерата с помощта на внимателната и търпелива работа на кукловода-мултипликатор. ВН, 1960, бр. 2605, 4.

— От лат. multiplex 'многостранен' през фр. multiplicateur или нем. Multiplikator.

МУЛТИПЛИКАЦИОНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Спец. 1. Който е присъщ на мултипликация. Мултипликационен подход.

2. Който е създаден чрез мултипликация. Цайтраферните киноснимки се правят с още по-голямо забавяне, отколкото мултипликационните киноснимки. И. Венов и др., К, 177. О Мултипликационен филм. Рисуван или куклен филм, създаден чрез мултипликация (във 2 знач.) на фазите на движение на фигурите.

МУЛТИПЛИКАЦИЯ, мн. -ии, ж. 1. Техн. Начин за повишаване отношението на предаването в измерителни уреди, скоростни кутии и др. (М. Филипова-Байрова и др., РЧД).

2. Спец. Начин за размножаване на графични начертания и изображения. Филмът е образец как сполучливо могат да се приложат най-разнообразни изразни средства и произведението да си остане строго научно-популярно.. В тъканта на филма са вплетени много опити и графични мултип-ликации. Използван е диалог и дикторски теект. ЛФ, 1958, бр. 44, 3.

3. Прен. Умножаване, увеличаване на някакъв резултат, ефект.

— От лат. multiplicatio.

МУЛТИПЛИЦИРАМ, -аш, несв. и св., прех. Спец. Размножавам, умножавам, мултиплицирам се страд.

МУЛТИПЛИЦИРАНЕ, мн. -ия, ср. Спец. Отгл. същ. от мултиплицирам и от мултиплицирам се; размножаване, умножаване.

МУЛТИЦИКЛОН м. Техн. Апарат за сухо пречистване на въздуха и на газове от прах. На съвременните ТЕЦ се инсталират специални съоръжения мултициклони и електрофилтри, които очистват до 90-95% изхвърляните в атмосферата димни газове от пепел и неизгорели въглищни частици. И. Вучев и др., О, 212-213. При отделянето на пепелта от мултициклоните

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл