Page:RBE Tom9.djvu/553

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


та за кисело мляко. Виж, Митке, много обичам кисело мляко... Ще ти купувам, дядо почна Митка. Има ли млекарни-ца наблизо? П. Спасов, ХлХ, 261.

2. Остар. Заведение, където се сервира мляко. Той се отбива в млекарницата и си поръчва чашка мляко и четвърт кило баница. Хр. Смирненски, Съч. III, 114.

3. Остар. Мандра. В млекарниците мушицата се появява обикновено през пролетта и от април до септември снася яйца по сиренето. Н. Димов и др., ТМ, 153.

МЛЕКАРНИЦА2 ж. Диал. Млечна крава; дойница1, млечница*, млеченица. Леле куче хлебарниче, / леле мачка тланичарка, / леле крава млекарница, / леле до два вола сури! Н. Геров, РБЯ III, 74.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

МЛЕКАРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до млекар и до млекарство. Чувствуваше се щастлив, че не дочува тро-поленето на млекарските каруци, трясъка на машините в пивоварните,.ь Тишината на природата успокояваше. Е. Йончева, ЗГ, 58-оО. Скоро преживява дълбоко разочарование не само не може да учи, но не може да остане и в бащиния си млекарски дюкян. Лит. X кл, 246. Той [Христака] с удивление разказваше за това, което беше видял там: [в кравефермата]..; за инсталацията, с която се мият по механически начин млекарските съдове. Ил. Волен, МДС, 207. Млекарски инвентар. Млекарска кооперация. Млекарска центрофуга. Млекарско сдружение. Млекарско училище.

МЛЕКАРСТВО, мн. няма, ср. 1. Занятие, поминък на млекар. Двете дружества устроиха в Каралии практически курс по млекарство. Л. Стоянов, СбАСЕП, 303. Бащата на Благоев прекарва времето си повече в Цариград, където се занимава с млекарство. Лит. X кл, 246. В Цариград има българи около 50-60 хил. души,.. Едни от тях се занимават с търговията, други с абаджилък и повечето — с градинарство, млекарство, керемидчийство и проч. С. Бобчев, ПОС (превод) 62.

2. Отрасъл на хранително-вкусовата промишленост за добиване и преработка на млякото в млечни продукти; млекопреработване. Характерна особеност на нашето млекарство е значителното количество овче и биволско мляко и твърде ограниченият асортимент на млечни продукти. Н. Димов и др., ТМ, 3. Моят колега от министерството на търговията и земеделието може да проважда хора да се специализират по млекарство или бубарство. Ст. Чилинги-ров, СбЦГМГ, 350. В тях, [земеделските училища] освен с чистото земеделие, запознаваха учениците и със земеделческите отрасли като: скотовъдство, винарство, млекарство и др. Хр. Даалиев, ТИА, 6-7.

МЛЕКАРЧЕ1, мн. -та, ср. Малък, млад млекар.

МЛЕКАРЧЕ2, мн. -та, ср. Диал. Животно, което бозае; кърмаче, сукалче, бозайниче, млечниче, млечениче.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

МЛЕКО-. Първа съставна част на сложни думи със значение: който е свързан с добива или преработката на мляко, напр.: млекодаен, млекодобивен, млекопреработвателен, млекозавод, млекоцентрала, млекопроизводител и др.

МЛЕКОВАРКА ж. Тенджера с двойно дъно, в която се налива вода за подваряване на млякото на водна баня. Откакто имам млеко-варка, не съм изкипявала млякото. Д От кухнята се чу изсвирването на млековарката.

МЛЕКОВЙДЕН, -дна, -дно, мн. -дни, прил. За течност (сок, разтвор и под.) — който има вид на мляко, който изглежда като мляко; млекоподобен. С водата гипсовото брашно образува отначало млековидна течност, която постепенно се сгъстява в гипсово тесто. Р. Христов и др., Г, 37. Сокът, който се дбразува от хранителните средства в стомаха и чръвата, е млекови-ден бял или жълтеникав и се називава споряд това млечен сок. В. Берон, ЕИ, 16. Млековидна емулсия.

МЛЕКОДАЕН, -айна, — айно, мн. -айни, прил. 1. За женско домашно животно — който се отглежда за мляко, който дава мляко. Съдържанието на каротин,.., в млякото и млечните продукти до голяма степен зависи от съдържанието на каротин във фуража на млекодайния добитък. Б. Банков и др., ВВ, 15. Щом използуваме овцете и като млекодайни животни, ние ги храним с достатъчно груб, концентриран и сочен фураж. Р. Ралчев, ДМЖ, 28. // Който се дои в определен период; доен. Камен седна на един камък и поръча на овчаря да му докара млекодайните овце, които той сам издояваше в тясното гърло на манерката. К. Ламбрев, СП, 217. Млекодайна порода крави.

2. За период от време — през който женските домашни животни се доят, дават мляко; доен, млекодоен. Млекодаен период. Млекодайни месеци.

МЛЕКОДАЙНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от млекодаен; млечност. Сезонът на висока млекодайност на овцете преминава през месеците май и юни. Млекодайност на добитъка.

МЛЕКОДАРЙТЕЛКА ж. Нов. Майка кърмачка, която дава кърма в родилно или детско отделение за хранене на нуждаещи се бебета. Както кръводарителят, така и млекодарителката понякога наистина възвръща живота на тежко болното кърмаче. Йв. Вапцаров и др., ДБ, 125.

МЛЕКОДОБИВ м. Рядко. Млеконадой, млекопроизводство. Отчитането на дър

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл