Page:RBE Tom9.djvu/437

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


се различават две основни части: микрофон и телефонна слушалка.. Микрофонът преобразува звуковите трептения в електрични, а телефонът преобразува електричните трептения в звукови. Физ. X кл, 1958, 182. Аналогично на разгледаното .. стереоскопично зас-нимане на изображението при чисто стерео-фоничния звукозапис се употребяват два микрофона. И. Венов и др., К, 140.

2. Разш. Разг. Радиопредаване, радио. В края на краищата всеки има право да се опитва да осъвременява и обработва [фолклора], но до сцената или микрофона трябва да достига само най-доброто, а не да се покзава (а понякога и натрапва) всичко. Н. Хайтов, П, 283.

— От гр. щхрб? 'малък' + фоуд 'звук, глас'.

МИКРОФОНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Физ. Който се отнася до микрофон. Капитанът застана пред автоматичните сигнали за машинното отделение и едновременно със завъртването им повтаряше заповедите си в микрофонния сигнален апарат. П, Спасов, ХлХ, 309. Началникът,.., изгледа младия момък с бледо лице и раз-чорлена коса, намести очилата си и включи микрофонния записвател: Как се казвате, гражданино? Ст. Волев, МС, 138. Всички части на микрофона са събрани в една кутийка, наречена микрофонна капсула. Физ. VIII кл, 1965, 99. Микрофонна мембрана. Микрофонна уредба.

Микрофонен ефект. Рад. Смущения в звука на радиоприемник вследствие вибрации на някои детайли на радиоапарата.

МИКРОФОТОАПАРАТ м. Фотогр. Специален огледален фотоапарат, който се закрепва за окуляра на микроскоп, използуван в микрофотографията за правене на микроснимки.

МИКРОФОТОГРАФИЯ ж. Фотогр.

1. Снимане на микроскопични обекти с помощта на микроскоп и специален фотоапарат. При микрофотографията се снимат много малки обекти, които не се виждат с очи, като в този случай полученият образ е много по-голям от обекта най-често от няколко десетки до няколко хиляди пъти. В. Врански, МВЛ, 93. Доскоро тая красота оставаше достъпна за малцината избрани, които имаха възможност да работят над микроскопа. Днес тя принадлежи на всички усъвършенствуването на фотографията и по-специално на микрофотографията превърна това моментно наслаждение в трайна радост, позволена за хората, които нямат нищо общо с микроскопите. ВН, 1961, бр. 3090, 4.

2. Снимка на такъв обект, направена по този начин. Учените са успели да получат микрофотографии на живи мозъчни клетки на животни. ВН, 1960, бр. 2724, 4.

МИКРОФОТОМЕТЪР, мн. -три, след числ. -търа, м. Физ. Уред за измерване на оптическата плътност на почервеняването от повърхността на проявени фотографич-ни слоеве от спектрограми, рентгенограми, астрономически снимки и др. В лабораторията се правят изследвания със саморегулиращ микрофотометър.

МИКРОЦЕФАЛ м. Мед. Човек с ненормално малка глава; микрокефал.

От гр. pixp6<; 'малък' + хесраА/п 'глава'.

МИКРОЦЕФАЛИЯ ж. Мед. Ненормално малки размери на черепа; микрокефалия. Микроцефалия (microcephalia) е най-честа аномалия. Представлява недоразвитие на главния мозък, ранно затваряне на фонтанелите и срастване на шевовете. К. Рашков и др., ДБ,

127.

— Or гр. pixpos 'малък' + хСфаАл] 'глава' през лат. microcephalia.

МИКРОЧАСТЙЦИ мн., ед. (рядко) микрочастица ж. Физ. Най-малките частици, от които е изградена материята; елементарни частици. Електронът, както и другите микрочастици представлява единство от материални частици, свойствени на веществата и вълни, свойствени на лъчението. Е. Киркова, АМ, 21. Той предсказал, че вълновите свойства могат да се открият при всяка микрочастица: електрон, протон, даже молекули и атоми. Вл. Харалампиев, ПСС, 54. В нашата страна беше построена първата в света атомна електростанция и най-големият в света ускорител на микрочастици. РД, 1958, бр. 41, 3.

МИКРОЯЗОВЙР м. Малък язовир за местни, ограничени нужди. Микроязовирът, събрал дъждовни води, ручейчета и влага от цялата околност, щеше да стига, за да се поливат през сушавите месеци зеленчуковите градини. А. Гуляшки, ДМС, 210. Наред с изградените големи язовири страната е осеяна от микроязовири, които прибраха неопол-зотворяваните води на малките рекички. Хр. Дилов и др., РВ, 49. Пътят през полето ме отведе до едно спокойно езеро, което вестниците ни научиха да наричаме микроязовир. С. Северняк, ИРЕ, 153. Те са се замислили през това лято да изградят микроязовир, който да побира към 3000 кубически метра вода. РД, 1950, бр. 94,2.

МИКРОЯЗОВЙРЕН, -рна, -рно, мн. -рни. Прил. от микроязовир. Няколко души пожелаха да се занимават с микроязовирно строителство. А. Гуляшки, ЗР, 389. Мик-роязовирна стена.

МИКСЕДЁМ м. Мед. Вродено или придобито заболяване поради силно намалена продукция на хормони от щитовидната жлеза, което се изразява в изоставане на растежа, в психични нарушения и изменения в кожата и др. При патологични състояния функцията на тиреоидната жлеза може да бъде засилена или отслабена и във връзка с това в първия случай се развиват призна-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл