Page:RBE Tom9.djvu/436

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МИКРОСТРУКТУРА 436 МИКРОФОН

дава възможност да се определи не само качественият състав на микроструктурата, но и количественият фазов състав. Н. Николов, М, 104. Другият филм е японски „Светът на микробите“, получил е първа награда на фестивала във Венеция и може да се нарече триумф на микроснимката. ЛФ, 1958, бр. 44,3.

МИКРОСТРУКТУРА ж. Спец. Структура на твърдите вещества, видима само при сил-но увеличение под микроскоп. Микрострук-тури .. са структурите, които се установяват само с микроскоп. Г. Георгиев, П, 157. Ми-кроскопският анализ, особено чрез микрос-нимките, дава възможност да се определи не само качественият състав на микроструктурата, но и количественият фазов състав на сплавите. Н. Николов, М, 104.

МИКРОСТРУКТУРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил. Спец. Който се отнася до микроструктура. Известно е, че в четвъртото и петото поколение на електронните сметачни машини се търсят възможности в кристалните структури и оптиката,..; в лазерната техника,.., и в други различни форми на микроструктурния, електронния строеж на материята. Вселена 70, 19. Втората група пори се намират между ми-кроструктурните агрегати, от които се състоят мего- и макроструктурните агрегати. П. Боянов, П, 256.

МИКРОТЕЛЕФОН м. Спец. Слушалката с микрофона като част от телефонен апарат. За по-голямо удобство в съвременните телефонни апарати микрофонът и телефонната слушалка са поставени в една обща тръба, наречена микротелефон. Физ. VIII кл, 1965, 101. Абонат, който е повикан на телефона, трябва да вземе микротелефона с лявата си ръка, да постави слушалката на ухото и да се обади.

МИКРОТОМ м. Спец. Инструмент за изрязване на тънки части от животинска или растителна тъкан за наблюдение под микроскоп. Посредством специален апарат за правене на микроскопски срезове, наречени микротом, човешкият мозък се разсича на 20 000 — 25 000 тънки прозрачни слоя. Ц. Цанев и др., ЧП, 109-110. Много са улесненията за съвременния биолог. Той разполага с прибор за извършване на микроскопски операции т.н. микротом, с окулярен микрометър. Д. Лазаров, ОЛЕП, 21. Неотдавна са били конструирани микротоми, с помощта на които се получават разрези, по-тънки от 0,03-0,4 микрона. ВН, 1962, бр. 3249,4.

— От гр. (Ихрб^ 'малък' + тор/п 'рязане'.

МИКРОФАГИ мн., ед. (рядко) микрофаг м. Биол. Клетки, левкоцити, способни да поглъщат и обезвреждат чужди клетки, главно бактерии в организма. Тия фагоци-ти са от два вида: макрофаги — неподвижни или бавни в движението си едри бели кръвни телца и микрофаги силно подвижни малки бели кръвни телца. Ас. Злата-ров, Избр. съч. III, 62-63. Микрофагите,.., хващат микробите на острите болести (..); те атакуват съвсем рядко червените кръвни телца. Пряп., 1903, бр. 84, 3.

— От гр. pixpôç 'малък' + (pàyoç 'поглъщащ'.

МИКРОФАУНА ж. Биол. Съвкупност от животинските микроорганизми в природата. Установено е също, че температурните колебания, механичният състав, натискът на корените на растенията, микро- и макрофауна-та в почвата участвуват в структурообра-зуването. П. Боянов, П, 236.

МИКРОФИЛМ м. Фотогр. Негативна или позитивна снимка на лента, планфилм или плака, възпроизвеждаща в умален вид ръкописи, документи, книги, които се четат чрез специални апарати. Отделътразполага с най-модерно обзаведена фотолаборатория, която е в състояние да изготвя микрофилми и фотокопия на публикациите, отразени в бюлетините. ВН, 1958, бр. 2281,4.

МИКРОФЛОРА ж. Биол. Съвкупност от растителните микроорганизми в дадена естествена среда (въздух, почва, вода, хранителни продукти и др.). За всеки вид или група видове растения е характерна особена микрофлора в зоната на кореновата им система. П. Боянов, П, 45. Във всяка ето-рично заздравяваща рана се намира най-раз-нообразна микрофлора, която предизвиква продължително гноетечение. Ц. Михов и др., КП, 49. Повечето животни са в състояние да синтезират посредством микрофлората в търбуха им необходимото количество витамин В2. Б. Банков и др., ВВ, 32, Например 2% разтвор от готварска сол значително отслабва развитието на известни бактерии; ..; 10% потиска развитиепю на дрождите; 30% потиска развитието на цялата микрофлора. Т. Дарджонов, МПЖ, 16. През XX век Мечников отдавал голяма роля на микрофлората в дебелите черва, която систематически отравя и състарява организма. НТМ, 1961, кн. 3,28.

МИКРОФОН м. 1. Физ. Електроакусти-чен уред, който преобразува звуковите трептения в електрически вълни със същата честота и се използва за предаване на звуци на далечно разстояние или за тяхното усилване. След този номер се яви артист, който тичаше с микрофон по сцената и разправяше духовитости. Г. Бе лев, КВА, 145 На различни места из залата висят чувствителни микрофони. К, 1963, кн. 1,

18. Една вечер, като свирех пред приятели, искаха да запишат всичко на магнетофон, но щепселът на микрофона беше развален. Ог. Даскалов, ЕС, 307. Да се сложат тайни микрофони в домовете им! Да се види кой какво мисли и кой как разсъждава! Г. Карасла-вов, Избр. съч. II, 213. В една съвременна уредба за предаване говор на разстояние по жици

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл