Page:RBE Tom9.djvu/310

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


изяви на изкуството е театърът. Негови съставни елементи са: драмата и актьора. В първата влизат самата драма, мелодрамата, трагедията и комедията. Р, 1927, бр. 257, 2. // Отделно произведение от този жанр. Франц Jlexap пише нова опера,.. Либретото е взето от мелодрамата „Pomanz“ от американския писател Гелдон. К, 1926, бр. 74,3.

2. Прен. Книж. Чувство, действие, преживяване, което се отличава с неестественост, външа ефектност, ненужен трагизъм. Изведнъж генералшата се свлече от креслото и падна на колене пред него [Методи]..

Стани, моля ти се. Не прави мелодрами! М. Грубешлиева, ПП, 290-291. КГа т я:

Напусна ме, защото се оказа негодник, какво повече? Антоанета: — Нито нов, нито оригинален сюжет безсмислено е да се ровим в него! И не е необходимо да се излага на показ... Както не е необходимо да се раздува и цялата тази мелодрама с Мими... Др. Асенов, И, 46.

3. Остар. Драматично произведение, придружено с музикален съпровод. Разни видове опери са: .. и: мелодрама, у която говорът е последуван от музика, а не от пение, както в оперета. Д. Войников, PC, 214-215. В този свой труд [„Ръководство за словесност“] Войников дава и първото определение в нашата теоретична литература на „операта“ като музикалносценичен жанр и разглежда различните видове произведения от този род, като ги разделя на „сериозна опера“, „комична опера“, оперета и мелодрама. НК, 1958, бр. 47, 3.

— Гр. piXoôpapa през нем. Melodruma или фр. mélodrame.

МЕЛОДРАМАТЙЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. Литер. Преувеличено драматични ефекти, свързани с ненужен трагизъм, сантименталност, характерни за мелодрамата. Белински отбелязва у Юго „преувеличение, мелодраматизъм,.., фразьорство и т.н., но наред с това и ужасна, покъртителна истина“ в неговия роман „Последният ден на един осъден“. Н. Лилиев, Съч. III, 152. Бях на тридесет години,.., а в себе си на осемнадесет и се упреквах в сантименталност и мелодраматизъм, в хлапашка дързост и неврастения. Г. Крумов, Т, 75.

МЕЛОДРАМАТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. Литер. Който се отнася до мелодрама. И тук случайността, с която често се разрешават финалите на мелодрама-тичните драми, изигра своята решителна роля за спасяването на главата на героя. Т. Генов, ДОД, 108. Около изнасянето на тая мелодраматична творба [„Дъщерята на полка“] от Народната опера четохме любопитни и поучителни бележки на почти всички наши музикални рецензенти. БНТ, 1940, бр. 202, 2. Мелодраматичен ефект.

2. Прен. Който се отличава с неестественост, външна ефектност, ненужен трагизъм. Приятният мелодраматичен глас на незнайния шпикер каза дословно следното:

Не изпадайте в отчаяние! Пазете се от мрачни и опасни мисли. Св. Минков, Избр. пр, 269. И докато се приберех в къщи, съчинявах такива мелодраматични излияния, такива любовни тиради в нейна чест,.. толкова бяха високопарни и патетични! Др. Асенов, СВ, 118. И ми се искаше да й кажа, че всичко е като в операта или в роман-че, че съм слаб и мелодраматичен. Г. Крумов, Т, 79. Иван Кондов не потъва в бездните на самоанализа. У него няма мелодраматични размишления, а интензивност на чувствата и мислите. ВН, 1962, бр. 3283,4.

МЕЛОДРАМАТИЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Рядко. Мелодраматичен.

МЕЛОДРАМАТИЧНО. Литер. Нареч. от мелодраматичен; неестествено, фалшиво, сантиментално. — Ще ретуширате устата и веждите, нали? попита мелодраматично Беба, съзнаваща тайно недостатъка на своите малко неправилни устни. Св. Минков, РТК, 139.

МЕЛОДРАМАТЙЧНОСГ, -nà, мн. няма,

ж. Литер. Отвл. същ. от мелодраматичен. Каква дълбочина —.. — се крие в „Крадец на огън“! Каква мъжка драма не мелодрама-тичност се таи в душата на „довчерашните безнадеждни селяни“. Ив. Спасов, БС, 95.

МЕЛОМАН м. Книж. Страстен любител на музика и песни. — Идвам тук да чуя само едно нещо.. Вярвайте, никъде не го изпълняват така, както тука.. Това нещо

тук? .. Хм! Някой маниак, навярно, меломан, блаженствуващ от симфоничната музика на булевардните кафенета... К. Константинов, СЧЗ, 57. От Лондон почти по същото време един голям меценат, известен меломан и обожател на неговите [на Бетовен] композиции,., му поръчва три нови квартета.

В. Йонов и др., Б (превод), 14.

— Гр. péXoç 'пссен'+ man през фр. mélomane.

МЕЛОМАНИЯ ж. Книж. Страст към музиката, пеенето.

— Гр. péXoç 'песен' и pavia 'лудост' през фр. mélomanie.

МЕЛТЕМ м. Х.Диал. Бриз. Времепю беше кишаво и влажно, духаше мелтемът, в далечината гърмеше глухо морският прибой. П. Вежинов, ДБ, 215. Но защо водата не е същата, защо бучи и се люшка? Излязъл е мелтемът. Не чувам ли как прибоят блъска скалите? А. Мандаджиев, БЦР, 51 .На разсъмване мелтенът спря. Настана оная особена тишина на зазоряването, която прави морето гладко като басейн и освежава изгорената от зноя земя. С. Чернишев, ВМ, 143.

2. Тъмен облак, който носи дъжд. Погледни какъв мелтем се задава ще лети! БД 1,110.

— Тур. meltem.

МЕЛТЕМЙ СЕ несв., безл. Диал. За време — заоблачава се. Времето пак зе да се мелтеми ще ни намокри. БД I, 110.

МЕЛХИОР м. Метал. Високоустойчива

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл