Page:RBE Tom9.djvu/303

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


връхове на планините ся наричат чуки и от тях по-ниските рътове, брегове, медове, могили и проч. Ив. Богоров, КГ, 60.

MEЛ2, мн. -и, ж. Остар. и диал. 1. Насип. И така, дъното на морето не е равно,.. Ниските места на дъното ние наричаме дълбоки места, а плоските височини, които малко нещо се показоват над водата, наричат се мели (насипи). К. Смирнов, 3,40.

2. Утайка. Кам югоизток от Нюфаунленд, лежи пясеклива мел, която има 240 морски мили дължина и 80 широчина. На тая мел ловят много моруна, в която участвуват Англия, Франция, Соединени щатове и проч. Ив. Богоров, ВГД (превод), 296.

МЕЛАНЖ неизм. прил. 1. За прежда — в която са смесени влакна в различни цветове; меланжиран. Прежда меланж.

2. За плат, материя — която е изтъкана от такава прежда; меланжиран.

3. За дреха — кояото е ушита от такъв плат. Константин Златев,.., носеше раиран панталон и палто меланж с отворена жилетка. Д. Ангелов, ЖС, 217. Батаииси съзна горчиво, че си оставаше прост, недодялан човек, лишен от възможност да напредне по-нататък. На-празно се потеше под горещото слънце в колосана яка, лачени обувки, райе панталони и сако меланж. Д. Димов, Т, 210.

4. Като същ. — цвят, в който са съчетани различни цветове. Риза и сако от трико смес вълна и синтетични влакна. Цветът им меланж, червено и черно се съчетава с червено бие на сакото. Л, 1965, кн. 2,39.

— Фр. mélange 'смес'.

МЕЛАНЖ, мн. няма, м. 1. Мляко с кафе. Хвана ме за ръка и ме помъкна в сладкарницата. Какво искаш да те почерпя?

попита той. Кафе, меланж или паста? А. Каралийчев, С, 228. — Заповядайте, седнете,.., госпожице! .. Пепа сяда, взема меланж с пирожка и пасти и яде с щастливо изражение. К. Константинов, СЧЗ,

133. Анета веднага тръгва към мене.

Един меланж, моля ви, госпожице. Д. Калфов, Избр. разк., 327. Той сърбаше горещия меланж и се питаше има ли право тя да скъса с него така лесно и безполезне-но? М. Грубешлиева, ПИУ, 191.

2. Пастьоризиран яйчен полуфабрикат, който се използува в кулинарната промишленост. Бъдещият птицекомбинат трябва да бъде снабден с най-модерна производствена техника за клинична и хладилна обработка на всички видове домашни птици, както и с цехове за производство на яйчен меланж и полуфабрикати и консерви от птиче месо. ВН, 1960, бр. 2793, 2. Съхраняването или консервирането на яйцата става в цял вид, т.е. „живи“, или без черупки меланж, както и поотделно белтък и жълтък. П. Даскалов и др., ТК, 172.

— Фр. mélange 'смес'.

МЕЛАНЖЁР м. Спец. 1. Прибор във вид на стъклена тръба с ампула в горната й част, където се намира стъклен балон, в кото се разделя кръвта за определяне на количеството еретроцити и левкоцити.

2. В сладкарската промишленост — прибор във вид на кръгла чаша с две приспособления за смесване на различни сладкарски маси. В меланжера се поставят 20 кг немного препечени фъстъци, които се смачкват до рядка каша, прибавя се във форма на брашно 7 кг суха обезгорчена бирена мая,., и масата се измесва до хомогенизиране. Б. Банков и др., ВВ, 116.

— Фр. mélangeur 'смесител' през рус. меланжер.

МЕЛАНЖИРАМ, -аш, несв. и св., прех.

1. Правя нещо във вид на меланж.

2. Смесвам с меланжер различни сладкарски маси. меланжирам се страд.

МЕЛАНЖИРАН, -а, -о, мн. -и. Прич. мин. страд, от меланжирам като прил. Който е направен във вид на меланж. Платовете за пролетни костюми и манта са ефектни, влакнести или меланжирани. ВН, 1962, бр. 3280,4.

МЕЛАНЖЙРАНЕ ср. Отгл. същ. от меланжирам и от меланжирам се. При ме-ланжиране на шоколадена маса от какаови дробейки и пудра захар леките етерични масла, съдържащи се в дробенките, се попиват и задържат от пудрата захар. А. Генадиев и др., ТЗ, 198.

МЕЛАНЖОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Меланж; меланжиран. Белият и черният цвят се използуват самостоятелно и в комбинации, особено в пъстротъканите и мелан-жовите платове. ВН, 1965, бр. 4408, 2.

МЕЛАНИН м. Биохим. Пигмент с черен или кафяв цвят в тъканите на човешкия организъм, на някои животни и растения. Доста очебийни са промените в оцветяване на кожата и лигавицата на устата. В кожата и лигавицата се натрупва увеличено количество меланин, който е черен (тъмен) пигмент. Л. Митов и др., ВБ, 432. Цветът на окото зависи от пигментацията на ириса. Когато стромата на ириса съдържа пигмента меланин, окото е оцветено от светлокафяво до почти черно с дълга поредица от нюанси. А. Гюровски, A4, 373. Знае се, например, че един от най-честите пигменти меланинът, изчезва в някой случаи при засягане на нервната система, например при болестта проказа (лепра). Б. Кърджиев, ОП А, 62.

— От rp. péXaç, —avoç 'черен' през фр. melunine, англ. melanine.

МЕЛАНИНОВ, -а, -о, мн. -и. Биохим. Прил. от меланин. От особен интерес е обс-пюятелството, че в конете се срещат злокачествени тумори, чиипю клетки произвеждат меланинов пигмент. Р. Райчев, НДК, 44.

МЕЛАНИТ м. Минер. Черна разновидност на гранит.

— От гр. péXaç ’черен' през нем. Melanit.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл