Page:RBE Tom9.djvu/200

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


уволнения в армията, той се записа студент по право и влезе в движението. Ем. Станев, ИК I и II, 223. Акцията била съпроводена с убийства и масов терор. Н. Фер-манджиев, РХ, 11. Масови бягства от училище. Масови саботажи.

5. Който обхваща голям брой, голямо количество еднородни неща. Масовото производство се характеризира с изработването на голямо количество еднородни изделия за дълъг период от време без съществено изменение на технологията. Н. Аф-латарлиева и др., ТГДО, 50. Масово жилищ-но строителство имаме само тогава, когато наведнаж се застроява един голям комплекс селище. А. Дамянов, ЖС, 221. Издания в масов тираж.

6. Който се среща, наблюдава често, много-кратно. Такивато критики са масово явление. Това е типовата критика у нас безотговорно умуване на разни теми, нес-топлена от никакъв творчески огън. В. Йосифов, Избр. тв I, 15. Такива задгранични излети взеха често да се уреждат и от нашите туристически организации, но тези излети не могат,.., да добият масов характер и да определят физиономията на излетната дейност. П. Делирадев, В, 3.

О Масова култура. Изк. Култура от средата на XX в., превърнала се в отрасъл на икономиката, която се разпространява чрез системата от средства за масово общуване (радио, кино, телевизия), печат, мода и др. и се характеризира с примитивизъм при изобразяване на човешките отношения, развлека-телност, сантименталност, натурализъм и др.; поп култура. Масова песен. Муз. Песенен жанр, свързан със съвременна политическа или гражданска тематика, изпълняван обикн. от хоров състав. Революционните химни, масовите, военните и партизанските песни най-често имат маршов характер. Пеене VI кл, 82.

МАСОВИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Привличане на голямо количество хора, на широки маси в организация, движение и под.; масовизиране. Беше обявена масовизация на кооперативните стопанства. Чифликчия-та се разтича да опази земята си,.., ала и земята, и инвентарът му минаха в ръцете на кооператорите. В. Ченков, ЗХ, 175. Когато преди една година стана масовизация-та и всички се юрнаха към стопанството, той побягна и изпревари другите: „Като ще влазям у строй, барем наред да съм, да не съм на опашката...“ Ст. Даскалов, РД, 1950, бр. 307, 2. Делю Кръстев е човек сай-бия, кореняк стопанин от тукашните села, газил е калта от малък, правил е колективизация, масовизация. Ст. Поптонев, НСС, 65. Масовизация на спорта.

МАСОВИЗИРАМ, -аш, несв. и св., прех. 1. Правя нещо (колектив, организация, движение и под.) да включи, да обхване много хора, широки маси, да стане масово.

През петдесетата година масовизирахме текесето. И на мен дадоха за лична агитация Тотю. П. Незнакомов, БЧ, 150. Ние масовизирахме нашето трудово кооперативно земеделско стопанство: от всички 671 домакинства 612,.. са членове на трудовото кооперативно земеделско стопанство. РД, 195о, бр. 96, 3. // Разг. Привличам някого към масов колектив, към масова организация, към масово движение. Когато втори път комисията дойде да ги масовизира, Гана се хвана пък за свекъра: Като ботур се е вдървил дъртият край огнището, откак чу за тая масовизация. Ст. Даскалов, CЛ, 31.

2. Правя нещо достъпно за широк кръг хора. масовизирам се страд. Алфата и омегата за този момент бе да се масовизира партизанското движение. Сл. Трънски, Н, 543. МАСОВИЗЙРАМ СЕ несв. и св., непрех.

1. За колектив, организация, движение — включвам в състава си широк кръг хора, ставам масов. Отредът бе решил да се масовизира, а вместо това поради зачестилите провали в окръга към него се стекоха много ятаци стари хора и съвсем млади момчета и момичета. Л. Дилов, ПБД, 53. Партията ставаше управляваща, необходими й бяха кадри, доста широко се разтвориха вратите й, тя се масовизира. Б. Болгар, Б, 87. Виждайки успехите ни, нашите селяни се окуражиха и през 1951 година стопанството ни се масовизира. ОП, 170. // Разг. Включвам се в масов колектив, организация, движение. Добре се масовизирахме, ами сега какво ще правим! Знаеш ли, че до-жънахме в чест на Девети септември, а ку-курузът по Фръцово ливаге още не е обран? Ст. Даскалов, CJT, 17.

2. Ставам достъпен за широк кръг от хора. През последните години спортът се масовизира все повече.

МАСОВИЗЙРАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от масовизирам и от масовизирам се; масовизация. Голям Крушко начаса подаде заявление за влизане в кооператива. И не само това той стана един от дейните активисти за масовизирането на стопанството. Б. Обретенов, С, 54. Масовизирането на Военния съюз се извършва главно из средата на по-младите офицери. П. Илиев, ЛB, 50. Масовизиране на екологическото движение. Масовизиране на физическата култура и спорта.

МАСОВЙК, мн. -ци, м. Лице, което умее, има качествата да работи с хората, с масите. Красноречието му приятно се съчетаваше със способността непринудено да влиза в досег с хората качество на родения организатор и масовик. Ц. Драгойчева, ПД, 154. Притежаващ ораторски дар на истински масовик, той увличаше и приковаваше слушателите си. Ем. Манов, ПЯ, 97. Той [Щерю Воденичаров] е един от най-активните ремсови деятели, той е прекрасен

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл