Page:RBE Tom9.djvu/199

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МАСЛОПРОИЗВОДЙТЕЛЕН 199 МАСОВ

под налягане, което смазва триещите части, и остатъкът по пробитите канали и маслопроводи се връща в картера. Р. Райков и др., М, 111. От маслоразпределител-ната тръба се отделя тънък маслопровод за смазване на регулатора на оборотите. Ст. Михайлов и др., ГМ, 309.

МАСЛОПРОИЗВОДЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Който се отнася до производство на масло; маслодобивен. Масло-производително предприятие.

МАСЛОПРОИЗВОДСТВО, мн. няма, ср. 1. Технологичен процес на преработване на млякото в масло.

2. Отрасъл от млечната промишленост, който се занимавах това преработване. Масло-производството е важен клон от нашето млекопреработване и е един от начините за оползотворяване на кравето и биволското мляко. Н. Димов и др., ТМ, 19.

МАСЛОРАЗПРЕДЕЛЙТЕЛ, -ят, -я, мн. -и, м. Техн. Устройство за разпределяне на маслото в двигател, машина и под. По главния маслопровод маслото отива в масло-разпределителя, който се намира в горна-та част на прожекционната глава. И. Ве-нов и др., К, 84-85.

МАСЛОРАЗПРЕДЕЛЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Техн. Който е свързан с разпределянето на маслото в двигател, машина и под. Маслото от маслената помпа се изпраща в маслоразпределителната тръба, на която са монтирани 4 пръскащи дюзи, всяка от тях насочена към отделен мотовилков лагер. Ст. Михайлов и др., ГМ, 307-309.

МАСЛОРАЗТВОРЙМ, -а, -о, мн. -и,

прил. Спец. Който се разтваря в масло. Ви-таминизирането на шоколада с провитамин А-каротин е сравнително леко, тъй като самият каротин е маслоразтворим. Б. Банков и др., ВВ, 115.

МАСЛОСВЕТ м. Църк. Обред за освещаване на елей. Усърдно се молеха манастирските братя,.., отслужваха молебени с маслосвет за здравие и спасение на двамата побратими воеводи. Д. Рачев, СС, 273. Тича попДичо по къщата и реже сиджимите,.., и пали свещи, и прави маслосвет. И. Вълчев, РЗ, 39-40. Там и маслосвети, и парастаси, че и курбани постоянно, гледам, правят. Миналата година нали служих два месеца в тяхната църква, когато беше болен поп Костадин. Чудомир, Избр. пр, 114-115.

МАСЛЬОНКА ж. Масленка3, масленик, масленица1. Току-що допълнил масльонки-те на клапаните и горивната помпа, той е приклекнал над голяма тава, разглобява дисковете на единия сепаратор. Б. Трайков, ВО, 42. Трябва да се приготви мотора. И защо не си напълнил маслъонките? М. Грубешлиева, ПИУ, 79. По насипа се зададе железничар. В ръката му бълбукаше дълго-носа маслъонка. Л. Михайлова, Г, 54.

— Рус. масленка.

МАСМЕДИЕН, -дийна, -дийно, мн. дийни, прил. Който се отнася до масмедия или е свързан с масмедия. Масмедийнб влияние. Масмедийна информация.

МАСМЕДИЯ, мн. -ии, ж. Обикн. мн. Средство за масово осведомяване (радио, телевизия, вестници), чрез което се влияе върху общественото мнение.

— Англ. mass media.

МАСОВ, -а, -о, мн. -и, прил. 1. В който вземат участие много хора, широките маси. Личното хайдутство и четничеството прераснаха в масова всебългарска революционна организация. Ив. Хаджийски, БДНН

1. 6. В селото щеше да се снима филм.. Трябваха десетина жени за масовите сцени. Л. Михайлова, Г, 154. Стачката продължава 35 дни. Това е първата масова стачка на индустриалния пролетариат в България. РД, 1950, бр. 181, 2. Бе проведен масов есенен крос, в който участвуваха над 55, 000 души. НС, 1958, бр. 5, 2.

2. Който е предназначен за много хора, за широките маси. Бързото развитие на киното и превръщането му в най-масовото изкуство на днешното културно общество се обуславя от р§дица особени технически предпоставки. И. Ненов и др., К, 5. Средства за масова информация.

3. Който принадлежи към широките маси, който представя масите. Обработката на народна музика за малки оркестрови състави е особено нужен и полезен жанр за доближаването на масовия слушател, на най-широките кръгове от народа, до симфони-чната, камерната и оперната българска музика. НК, 1958, бр. 40, 6. Тези изложби имаха и друга обща особеност те всички разчитаха не на затворена група ценители, а търсеха масовия зрител. НК, 1958, бр. 29,

6. // Който е присъщ за много хора, за широките маси. Както във всички други творби от сборника „Втора рота“, и тук писателят акцентува върху промяната на човешкото съзнание, промяната в масовата психика. Лит. XI кл, 1964, 340. Съветското радио съобщаваше не само за отстъпление, но и за масовия, нечуван героизъм на съветските воини. М. Гръбчева, ВИН, 97. Масов вкус. Масови потребности.

4. Обикн. мн. Който се извършва, става в големи размери, в голям мащаб и засяга много хора или много неща. Властта засилва терора, полицията пристъпва към масови арести, потъпква законите. Хрис-том. VIII кл, 1965, 257. Към всичкото главоболие на тази процедура арест, побой, съд се прибавиха още много нови елементи: масови интернирвания, масови избивания. М. Марчевски, ГБ, 82. Вместо очакваната похвала и повишение, внезапно бе уволнен.. Озлобен от това и от масовите

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл