Page:RBE Tom4.djvu/877

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


задвижва работните машини. Маш. IX кл, 4. Електрификацията повишава значително ефективността на традиционните енерго-източници.

ЕНЕРГОЛЪЧ м. Техн. Отделен вид енергия, която се придвижва в пространството. Електричеството ще подхранва цялата земна техника на човечеството. То ще се предава не само по жиците на магистралите, но и с помощта на концентрирани снопчета електромагнитни вълни — с енерголъчи. М. Ганева, ГМ (превод), 45-46.

ЕНЕРГОЛЪЧЕВ, -а, -о, мн. -и. Техн. Прил. от енерголъч. Източникът на енергия е в акумулаторното куфарче на гърба. Енерголъчевият сноп излиза от поставените под краката плочи и се излъчва към земята. Ст. Волев, МС, 178.

ЕНЕРГОНОСЙТЕЛ, -ят, -я, мн. -и, м. Спец. Суровина (течно гориво, въглища и др.), използвана за производство на топлин-на или електрическа енергия; енергоизточ-ник. Страна като нашата, която е бедна на традиционните енергоносители — петрол, газ, каменни въглища и водни ресурси.., трябва да ориентира развитието на своята енергетика върху основата на ядрената енергетика. Т. Монов, СЧ, 73. Разумната експортна политика ще предотврати масовото изнасяне от страната на евтини суровини и енергоносители. 168 часа, 1991, бр. 19, 2. Фишер призна, че енергоносителите са скъпи за населението. ДТ, 2000, бр. 141,2.

ЕНЕРГООБЕДИНЕНИЕ ср. Обединение на различни предприятия за производство, преобразуване и транспортиране на електроенергия, което функционира като единна стопанска единица. Поискано е от енергообединението да постави нов трансформатор на мястото на повредения.

ЕНЕРГООБМЕН м. Техн. Обмен на енергия (във 2 знач.). Изменението на режима на работа .. се отразява върху вътрешните сили на трансформатора,.. Непосредствена причина за това е изменението на скоростта, дебита и налягането на циркулиращия в работното пространство на трансформатора поток, което изменение се явява при нарушението на баланса на енергообмена на работните колела. Д. Вълков, X, 278.

ЕНЕРГОСИСТЕМА м. Техн. Съвкупност от електроцентрали, трансформаторни подстанции, електропроводни и транспортни съоръжения, и потребители на електрическа и топлинна енергия, свързани помежду си с електропроводи, електрически и топлинни мрежи, които се управляват от един център, и функционират като единна технологична система. Електроснабдяването се извършва от многобройните енергосисте-ми, повечето от които не са свързани помежду си. Л. Мелнишки, К, 91. Нашата енергосистема е свързана с румънската и югославската. Геогр. X кл, 89. Автоматизацията в енергосистемите осигурява непрекъсната и безопасна работа при съоръженията. ВН, 1960, бр. 2609, 2.

ЕНЕРГОСНАБДЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни. Техн. Прил. от енергоснабдяване. Развитието на енергоснабдителната система чрез изграждането на редица нови подстанции, преминаването на 220/380 волта осигурява редовно електроснабдяване както на промишлеността, така и на населението. ВН, 1961, бр. 3045, 2.

ЕНЕРГОСНАБДЯВАНЕ ср. Техн.

1. Снабдяване с електроенергия. За промишлените предприятия участъкът се избира с оглед на редица специфични условия на дадено предприятие:.., място на потребление, транспортни условия, условия за енергоснабдяване, водоснабдяване и т. н. М. Мичев и др., 3, 35. При изчисляване на строителните разходи се взема предвид стойността на .. станциите на метрополитена и трамвайните пътища, контакт-ната мрежа и енергоснабдяването. Т. Горанов и др., ПА, 319. Особено внимание ще бъде посветено за бързото преодоляване на кризата в енергоснабдяването.

2. Предприятие, клон от енергообединение, което снабдява предприятията и населените места с електроенергия. Софийско градско енергоснабдяване.

ЕНЕРГОСЪОРЪЖЕНИЕ ср. Техн. Машина, съоръжение или агрегат за производство на електроенергия.

ЕНЕРГОЦЕНТРАЛА ж. Техн. 1. Съвкупност от съоръжениия за производство на някакъв вид енергия (във 2 знач.). — Вие сте прав — каза тя. — Това е термоядрена енергоцентрала... Пие имаме в изобилие енергия — дори повече, отколкото практически ни е нужна. П. Вежинов, СП, 34.

2. Електрическа централа; електроцентрала.

ЕНЖИК, мн. -ци, след числ. -ка, м. Диал. Кожена овчарска чантичка, в която обикн. се слага праханта и огнивото, за да се запазят сухи. На малката нивица накрая крушка, на крушката люлка, в люлката момченце, като злат божи кръстец; на рамо му кован кривак, на плещи му енжици, с тънки иглици написани. Ил. Блъсков, С, 18.

— От тур. уапак 'кесия за пари'. — Друга форма: ен-джйк.

ЕНЗА ж. Диал. Рана, язва.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1897.

ЕНЗЙМ м. Биол. Органично вещество със специфичен за всеки организъм сложен химичен състав, което има важно значение за обмяната на веществата в клетките, ускорявайки и стимулирайки химичните реакции в животинските и растителните организми.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл