Page:RBE Tom4.djvu/839

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Който се отнася до електротранспорт. Електротранспортен завод. Електротранспортни работници.

ЕЛЕКТРОТРАНСФОРМАТОР м. Техн. Електрическо устройство за преобразуване на напрежението на даден източник на променлив ток. България произвежда и изнася железопътни вагони, селскостопански машини, електротрансформатори, плавателни съдове и др.

ЕЛЕКТРОУРЕД м. Електрически уред, обикн. за битови нужди. Когато операциите по изработването на дадени изделия се изпълняват с помощта на машини и електроуреди, технологическият процес се нарича мехинизиран. М. Тодоров и др., ТМСС,

235. Аз реших да не ритам срещу прогреса, защото съзнавам, че електроуредите ни изместиха. И. Попов, ИЖП, 63. От дума на дума тя [Люба\ме попита разбирам ли от електроуреди. Й. Попов, ББ, 17. Домакински електроуреди. Измервателни електроуреди. Специализиран магазин за електроуреди. А Работилница за поправка на електроуреди.

ЕЛЕКТРОУСЛУГИ мн., ед. (рядко) електроуслуга ж. Услуги, свързани с поддържането и ремонта на електрическите уреди, електрическите съоръжения и инсталации и тяхното безопасно използване.

ЕЛЕКТРОФИЗИОЛОГЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Спец. Електрофизиоло-гически. Електрофизиологична методика.

ЕЛЕКТРОФИЗИОЛОГЙЧЕСКИ, -ска, ско, мн. -ски, прил. Спец. Който се отнася до електрофизиология; електрофизиологичен. В Китай и във Франция действието на иглите се усилва с пускането на електрически ток,.. Този начин е болезнен, затова., е възприет електрофизиологически метод — пропуснатият през иглите биоток се отвежда от мускулите на болния. ВН 1961, бр. 3036, 4. Електрофизиологически-те изследвания, които се правят в института, целят да се разгадае, как се възприема звуковият сигнал от отделната клетка. ВН 1961, бр. 2961,4.

ЕЛЕКТРОФИЗИОЛОГИЯ, мн. няма,

ж. 1. Спец. Дял от физиологията, който изучава биоелектрическите явления в живите организми, както и въздействието на електрическия ток вълху тях. Преди един век и половина италианският учен Галвани,.., доказва, че живата тъкан чувствително реагира на електрическото възбуждане и с това сложи началото на нов отрасъл на знанието — електрофизиологията. НТМ 1961, кн. 7, 20. Комплексът се състои от фотофоностимулатор, електроенцефало-граф, интегратор и анализатор. Тяхното предназначение е да извършат научни изследвания в областта на експерименталната електрофизиология. НТМ 1961, кн. 5, 22.

2. Мед. Методи за изследване, диагностиране, лечение и рехабилитация, при които се използва електрически ток. Съвременната диетология все повече се превръща в положителна наука, използуваща такива ценни и обективни физиологични методи на изследване като хроничния експеримент,.., електрофизиологията, белязаните атоми,.. Л. Томов и др., СВВМ, 120.

ЕЛЕКТРОФЙЛТРОВ, -а, -о, мн. -и. Техн. Прил. от електрофилтър. Електро-филтрова станция.

ЕЛЕКТРОФЙЛТЪР, мн. -три, след числ. -търа, м. Техн. Пречиствателен апарат за филтриране на замърсен въздух, промишлени газове в галерии, в мини, подземия и др., с помощта на електричество с високо напрежение. За да се избегне голямато замърсяване на въздуха с прах, в завода се монтират мощни обезпрашителни инсталации,.. Към тях се отнасят ръкавните филтри, електрофилтрите и циклоните. Б. Костов, ХС, 46. Запрашен въздух или газове могат да се очистват и с помощта на електрофилтри. Й. Вучев и др., О 139. Електрофилтрите се захранват с постоянен ток. При преминаване през електрофилтъра отрицателно заредените частици се движат по посока на положително заредения електрод и попадат върху него. К. Дойчев, МП, 831. Тръбен електрофилтър.

ЕЛЕКТРОФОР м. Техн. Уред за получаване на електрически товари чрез електростатична индукция, който се използва за различни опити по електростатика. По-лесно ся буди електричество^ с електрическа машина и с електрофор. Й. Груев, Ф (превод), 164.

— От гр. дХектроу 'янтар' + (popoç 'който носи'.

ЕЛЕКТРОФОРЕЗА ж. 1. Физ. Движение на частици в колоиден разтвор, емулсия и др. под влияние на елктрически ток. Под действието на прав електрически ток всички частици на даден колоид се ориентират или към катода, или към анода. Това явление се нарича електрофореза. М. Ко-жухарова и др., АХ, 95. Както при катафо-резата, така и при анафорезата, които носят общото название електрофореза, колоидните частици се утаяват, защото отдават електрическите си товари на съответния електрод и вече като електронеу-трални частици не се отблъсват помежду си. Н. Пенчев и др., КАХ, 173.

2. Спец. Метод за разделяне и изледване, очистване и под. на колоиди, емулсии, газове и др., който се основава на такова движение. Това електрофоретично разделяне може да се използува и за количествено определяне на витамин В$ в смес. За тази цел електрофорезата се извърша върху хар

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл