Page:RBE Tom4.djvu/749

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


бързоходец. Ст. Загорчинов, ДП, 61. — За какво толкова си се разбързал? — .. — Работата не търпи, щото — с неподозирана за себе си лекота поде бюлюкбашията.. — Преди два дни уловихме език. В. Мутафчиева, ЛСВ II, 217.

11. Остар. Рядко. Местна, териториална разновидност на общонародната езикова система, на която говори част от дадена народност или нация; диалект, наречие, говор. После откриваше една книга, подвързана с дебели тежки корици, и четеше.., като че ли не Обрад четеше, а сама книгата си приказваше на оня език, на който си говореха чуйпетлъовци помежду си, като сечеха дърва или дебнеха някоя сърна в шубраците. Ст. Загорчинов, ДП, 72. За повече поверва-ние на четниците ще бъде тая песня, написана на чисто котленски език. БО, 1846, бр. 1, 2.

12. Остар. Книж. Народ, племе (Ст. Младенов, БТР). Възрадвайте се, плеснете с ръце, ecu езици! Ст. Младенов, БТР I, 648.

О Аналитичен език. Езикозн. Език, в който отношенията между частите на изречението се предават не с граматичните форми на думите, а с помощта на служебни пуми или със съответен словоред, интонация и др. Противоп. синтетичен език. Българският език е аналиничен език. Детски език. Езикозн. Език на деца в ранна възраст, който се характеризира с опростена система на фонемите, с ограничено използване на граматични средства, с примитивен синтаксис и с изобилие на специфични думи. Не спираше и разговорът между двамата, малкият усвояваше нови думи, а старият после ги повтаряше на детския език. Д. Талев, ПК, 813. Естествен език. Езикозн. Човешкият език като естествено оръдие на мисълта и средство за общуване за разлика от изкуствено създаваните му заместители. Противоп. изкуствен език. Жив език. Езикозн. Език, който в настоящия момент е средство за общуване на даден народ и във връзка с това не остава неизменен. Противоп. мъртъв език. Изкуствен език. Езикозн. Неестествен, специално създаден, сътворен спомагателен език, който обикн. се изполвзва като средство за международно общуване. Противоп. естествен език. Много езиковеди считат волапюк за първия изкуствен език. Но всъщност първият изкуствен език се е появил сто и петдесет години преди волапюк. К, 1963, кн. 8, 37. Есперанто е изкуствен език. Книжен език. Езикозн. Остар. Книжовен език. Те [българските търговци] добре се разбирали, че Раичевото съчинение, написано на книжен език и стил, не може да бъде приятно за по-широката читателска среда. Б. Пенев, НБВ, 28. Не е нужно да казваме колко е полезно обнародването на такива паметници [на простонародния език] и доколко е то нужно за оправата на наший книжен език. ПСп, 1876, кн. 11-12,

211. Книжовен (литературен, стандартен) език. Езикозн. Образцов, нормализиран език, чийто норми се възприемат като правилни и общозадължителни и който се противопоставя на диалектите и просторечие-то. Това [езикът на просветните люде] беше неустановеният още книжовен език, който беше признак на голяма образованост и към който се прибягваше особено при тържествени случаи или когато седнеше човек да пише писмо или дописка до някой от цариградските вестници. Д. Талев, ПК, 245. Културен език. Езикозн. Език на народ, достигнал висока степен на цивилизация, който се преподава в училище, приет е за държавен език и е разпространен по цялата територия на страната. Мъртъв език. Езикозн. Език, който е излязъл от жива употреба, престанал е да бъде естествено средство за общуване и е запазен само в писмени паметници. Противоп. жив език. Старобългарският език е мъртъв език. Роден (майчин) език. Разг.; Матерен език. Книж.; Бащин език. Остар. Език на родителите, който се усвоява от човека в ранно детство по пътя на подражаването на речта на заобикалящите го възрастни. И млади, и стари бяха излезли навън. Носеха котли не вече с вода, а с вино.. И как странно и хубаво звучеше родният език от техните уста! И. Йовков, Разк. II, 118. Националните малцинства имат право да се учат на своя майчин език. Конст., 24. Влайков вярваше в своите сили и воден от желанието да допринесе и той нещо зе успешното обучение по матерния език, предприе съставянето на читанка за TV отделение. СбЦГМГ, 314. Тук той [Матевски] написва книгата „Гър-команите“, гневна плесница срещу онези, които се срамуват от бащин език и не желаят да се наричат българи. К. Странджев, ЖБ, 74. Синтетичен език. Езикозн. Език, при който отношенията между частите на изречението се изразяват с граматичните форми на думите. Противоп. аналитичен език. Руският език е синтетичен език. Таен език. Езикозн. Език на обособена социа-лна група, който се създава като средство за общуване само за нейните членове с цел да се изолират, да останат неразбрани за външни лица. Беше време, когато можеше да се пише сериозно за съществуването на така наречените „тайни езици“ у нас. Н. Лилиев, Съч. III, 331. Таен език на крадците.

> Говорим на един <и същ> език. Книж.', Имаме един <и същ> език. Книж. Еднакво мислим, разбираме се. Всички виждаха с прояснени очи какво беше днес., говореха на един и същ език, еднакво мислеха, еднакво знаеха. Д. Талев, ЖС, 266. Говорим (приказваме) на различни езици. Разг. Не можем да се разберем, да постигнем разбирателство. Като слушаше сега бившия околийски началник, Киро бе убеден, че ако подхванат разговор по политиката, то те ще приказ

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл