Page:RBE Tom4.djvu/708

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


по еднаж на ден. КН 5, 23. Който ся е изгорил еднаж от топлата манджа, духа и на студената. ВУХБ (превод), 56.

ЕДНАКВИЧЪК, -чка, -чко, мн. -чки, прил. Умал. от еднакъв. —Ден .. дни .. делници, сиви, грозни, еднакви, еднаквички.. Уж в тях стават различни неща, а всички са пусти, избелели. Н. Русев, П, 76. Родиха им се момиченца, близначета — съвсем еднаквички.

ЕДНАКВО нареч. 1. По един и същи начин. На всеки подобен въпрос бай Михал ми отговаряше еднакво. — Това е едно цвете

— планинско цвете. Ив. Вазов, Съч. XVII,

108. Научи се хубаво и вящо да гледа волове и сякакъв добитък, дълбоко и еднакво да оре и равно да сее. Т. Влайков, Съч. II, 90. Жените се обличаха еднакво. Почти всички ходеха със старомодни кокове. М. Гру-бешлиева, ПП, 33.

2. В една и съща степен. В сиромашкия двор на нане Стоичко беше израснала чудна върба. Още от земята тя се разкланяше на пет здрави и еднакво дебели братя. Елин Пелин, Съч. II, 7. Враждите се забравиха, задушевно роднинство свърза всички тия хора, които сега еднакво страдаха, еднакво се надяваха и обичаха. И. Йовков, Разк. III, 140. Техниката и науката са еднакво нужни за образованието на един народ — едното без другото не е възможно. Л. Каравелов, и Хр. Ботев, ЗК, 89. Платът не е навсякъде еднакво оцветен.

ЕДНАКВОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от еднакъв. Изобилието от образи тук не илюстрира и не разкрива една и съща идея, а нюансите в нейните вътрешни измерения. Затова въпреки привидната еднаквост художникът никога не се повтаря. Е. Каранфилов, Б III, 88. Къде се крие тайната на привличането — на порива между мъжа и жената? В пола?.. Или в близостта на душите, в еднаквостта на характерите? М. Кремен, РЯ, 467. Всяка отделна строфа звучи по нов начин независимо от еднаквостта на ритмичната стъпка. Лит. X кл, 303. По-голямо доказателство за еднаквостта на интересите на руси и българи от историческия акт на освободителната война не можеше да се иска. Бълг., 1902, бр. 483, 1.

ЕДНАКЪВ, -ква, -кво, мн. -кви, прил.

1. Който е един и същ с друг, други, който не се различава от друг, други по вид, качества, количество, степен и под. Оригинално-то е, че всичките къщи в една уличка са съвършено еднакви по величина и архитектура. Ал. Констанинов, БПр, 1893, кн. 5, 67.

— Съвременната наука признава на жената еднакви способности с мъжа. Ив. Вазов, Съч. XXII, 135. Облеклото на Георги е еднакво с облеклото на Спира, защото сукното е отрязано от един топ. Л. Каравелов, Съч. IV, 119. — Ние сме другари, еднаква е съдбата ни. Л. Стоянов, X, 97. — Чу се , че в долните села,., дошла чумата и хората там мрели толкоз много, че не сварвали да ги погребват.. И тъй като опасността беше еднаква за всички, примирението лесно идеше. Й. Йовков, СЛ, 164. И както всяка пролет в младост / аз лирата си вземам пак, / да поздравя с еднаква радост / последний сняг и първий злак. Ив. Вазов, Съч. I, 61. По чувства сме братя ний с тебе / и мисли еднакви ний таим. Хр. Ботев, Съч. 1929, 10. Колко всички майки си приличат в света / и сърцата им как са еднакви! Н. Вапцаров, Избр. ст, 1946, 95. Дроби с еднакви знаменатели.

2. Който е един и същ в различните си прояви или части, чиито прояви или части не се различават една от друга в различни места или в различно време. Безукоризнено правите им, с еднаква дебелина от долу до горе източени стволове,.., не се притискат. Ив. Вазов, Съч. XV, 53. Когато започнаха да го навестяват, те видяха, че даскал Стефан е всякога еднакъв с тях. Д. Немиров, Б, 53. Агнешките кожи имат малко дебелина и дават тънка, но еластична и гъвкава обработена кожа с фино и еднакво лице. Ст. Младенов и др., ОТК, 23.

На еднаква нога. Остар. Наравно с някого, от еднаква позиция, равнопоставено. Св. Екзархия настоятелно трябва да заяви на Високата порта или българските училища да се поставят на еднаква нога с гръцките, или тя да прави с тях каквото ще. Бълг., 1902, бр. 466, 2. На еднакъв ум. Остар. На едно и също мнение с някого; единен. Чело-век може ли да постигне, па и да надмине стогодишен живот? Върху това филолозите не са на еднакъв ум. Й. Груев, Н, 1881, кн. 6, 456. С еднаква кръвна група съм с някого. Нов. Разг. Духовно съм близък с някого поради сходни интереси и предпочитания, сходно отношение, усещане за нещата; от една кръвна група съм. Оттук нататък театърът ще се крепи върху трупите от хора, които са с еднаква кръвна група. ДТ, 2000, бр. 322, 33.

ЕДНЙ. Вж. един.

ЕДНИНКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Остар. и диал. Умал. гальов. от един; едничък. Ръцете му трепереха:., не можеше да откоп-чее пантофа,.. — Сега, сега! Ето — хоп: ед-нинкият е събут. Какво изящество!

А. Страшимиров, Съч. V, 150. „Ти либиш, бае, две моми, / а азе либа еднинка, / еднин-ка, ала добринка“. Нар. пес., СбНУ II, 74. За зла чест видял как и едничката му дъщеря е готова да остави баща си и да бяга. П. Р. Славейков, СК, 156.

ЕДНИЧКО. Остар. Нареч. от едничък; единствено, само. Одеските първенци,.., престават отведнъж да се интересуват за него, щом разберат, че то [дружеството] не ще бъде послушно оръдие в ръцете им и че

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл