Page:RBE Tom4.djvu/697

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Мливарите се извърнаха и се спогледаха. Не беше ли хлопнала едната дъска на този дангалак, а? Г. Караславов, Избр. съч. VI, 279.

> От една страна. Като вмет. израз. От една страна,... от друга страна. За противопоставяне или съпоставяне на два факта. Нямаше никакво съмнение, че Пинтов и Кинев няма да се предадат. От една страна това го дразнеше, от друга страна го плашеше. Г. Караславов, ОХ II, 363. Той видя, че тука се разиграва потресна драма на силни душевни борби; благородно възмущение, от една страна, възвишена самоотверженост, от друга. Ив. Вазов, Съч. X, 31. Цветина майка се досети, че Иваница наро-чно е дошла у тях да поразпита, и това от една страна я поласка и зарадва, от друга пък й стана мъчно. Елин Пелин, Съч. III, 118.

ЕДИНАДЕСЕТ, (съкр.) единайсет -тте, и {диал.) -ттях, и (съкр. разг.) единайсе, числ. бройно. 1. Число, което се състои от десет и една единица, а) Самост. и нечлену-вано. За означаване на абстрактно количество от толкова единици. Пет и шест е рав-но на единадесет. А Единайсет е нечетно число, б) В съчет. със същ. За означаване на количеството от толкова конкретни единици. — Ние имаме четири деца. Най-голямото е на осем години, а най-малкото — на единадесет месеца. Св. Минков, ДА, 42. — Ние — .. — носим само единайсет лева.

О. Василев, УП, 30. — Щоо? И да ми не плати ли? Единайсе хилядарки наброи като поп. Г. Караславов, СИ, 108. След единайсе деня баба Минковица умря. Т. Влайков, Съч. II, 40. • Самост. или в съчет. с часа. Момент от денонощието, до който са изминали такова количество часове, смятани от полунощ или от средата на деня. — Утре в единадесет часа преди пладне ще се извърши откриването на един нов паметник. А. Каралийчев, НЗ, 64. Матеев изпадаше в ужас, като си помислеше, че жена му може да стане едва към единадесет. Д. Калфов, Избр. разк., 346. — Рано е още, не бързайте! — Единадесет е. Сигурно ще ме чакат болни. Ив. Карановски, Разк. I, 66. Часът удари последователно девет, десет, единайсет. М. Грубешлиева, ПП, 128. в) Разг. В съчет. с числ. десет, десетина, дванадесет: десет-единадесет, десетина-единадесет, единадесет-дванадесет. Приблизително такова количество, такъв брой, какъвто се означава от числителните в съответните съчетания. Не бяхме се срещали ^ от десетина-единадесет години. А Дай ми единайсет-дванайсет лева.

2. Като същ., ср. Писменият белег на това число, цифрата 11 (XI). По негово настояване на същото масто написах едно римско единайсет. • В съчет. със същ. номер. Протокол номер единадесет, единадесетте, единайсетте. Разг. За възраст — единадесет години. Навършвам единадесетте.Минавам единайсетте.

— Други (остар. и диал.) форми: единаесет, еди-наесе.

ЕДИНАДЕСЕТ-, (съкр.) единайсет- и

(съкр. разг.) единайсе-. Първа съставна част на сложни прилагателни със значение: който се състои от единадесет еднакви части, който съдържа единадесет еднородни единици, напр.: единадесетгодишен, еди-надесететажен, единадесетчасов и др.

ЕДИНАДЕСЕТГОДИШЕН, (съкр.) еди-найсетгодишен и (съкр. разг.) единайсего-дишен, -шна, -шно, мн. -шни, прил. 1. Който е на единадесет години. През новата учебна година единадесетгодишната ученичка е записана в Първа софийска девическа гимназия. Ст. Грудев, ББ, 40. — Какво е гаубица, татко? — пита веднаж единадесетго-дишният Юлек, когато узнава какво работи баща му в завода. В. Геновска, ПЮФ, 13. 2. Който съществува в продължение на единадесет години, който продължава, трае единадесет години. Той беше опитен учител, с почти единайсетгодишна учителска практика.

ЕДИНАДЕСЕТИ и (съкр.) единайсети,

-а, -о, мн. -и. 1. Числ. поредно от единадесет и от единайсет — който следва, идва след десетия в поредица от предмети и явления. На единадесетия месец от началото на потопа Ной отвори прозореца на ковчега.

H. Михайловски, ССИ (превод), 7. И, като единадесета заповед, на скрижалите на Свръхчовека стои написано. П. П. Славейков, Събр. съч. VII, 26. Единадесети век. Единадесети клас. • Само м., нечленувано, в съчет. с името на съответния месец. За означаване на дата — единадесетият ден от месеца. Единадесети май. • Към име на владетел или висше духовно лице — за отличаване от предходния със същото име. Папа Пий Единадесети.

2. Като прил. В съчет. с част — който е единадесет пъти по-малък от цялото. Бяхме единадесет души и на всеки се падна по една единайсета част от тортата.

3. Като същ. единадесета и (съкр.) единайсета ж. Мат. В съставно числително като знаменател на дроб — част от нещо, разделено на единадесет равни части.

— Друга (остар. и диал.) форма: единаесет и.

ЕДИНАДЕСЕТЙНА, -та (съкр.) еди-найсетйна, -та и (съкр., разг.) единайстйна,

-та, числ. бройно. Около, приблизително единадесет (на брой).

ЕДИНАДЕСЕТКА. Вж. единайсети а. ЕДИНАДЕСЕТОКЛАСЕН и (съкр.) единайсетокласен, -сна, -сно, мн. -сни, прил.

I. За училище, образование и др. — който има единадесет класа, който е свързан с единадесет класа. Единадесетокласно училище.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл