Page:RBE Tom4.djvu/528

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


3. Психическо състояние на човек, обикн. като нравствена сила, готовност за действие; самочувствие. В положението, в което бяхме, .., тая мисъл, .. беше извор на сладка утеха, която топлеше сърцата и ободряваше и крепеше духа ни. К. Величков, ПССъч. I, 35-36. Дали Пешо нямаше да измисли нещо опасно? Тя единствена между всички други ясно чувствуваше горещия му характер и смелия му непоколебим дух, който не можеше да се помири с нищо по-ловинчато. П. Вежинов, СО, 133. Той не изгуби присъствие на духа. Удари бомбата силно с ръка, тя отскочи назад и вдигна цял облак дим и пръст. К. Ламбрев, СП, 25. // Добро, високо самочувствие. Врагът беше многоброен — хиляди срещу стотици, врагът беше отлично въоръжен — с минохвъргачки, с тежки и леки картечници, с артилерия и авиация. Но у врага нямаше дух, нямаше вяра в победата. Г. Карасла-вов, Избр. съч. VI, 361. Можеш да попаднеш под един покрив с врага и пак нищо да не се случи. Уплашиш ли се — може да сбъркаш нещо. Така е в нашата работа: не губи дух, владей се! М. Марчевски, ГБ, 137. // Обикн. мн. Психическо състояние на група хора в даден момент. По-строго наказание не на-мириха за политично да му наложат. Не трябваше да се дразнят духовете. Ив. Вазов, Съч. XIV, 198. — Бедата е в това, че толкова бесилки, вместо да успокоят духовете, може да ги разпалят... Ст. Дичев, ЗС II, 671. Намерих духовете в пълно възбуждение. Лееха се куршуми, правеха се фи-шеци. К. Величков, ПССъч. I, 113. Добре, но новият кмет излезе въздържател. Освен това, забрани на въздържателите в общината да влизат в кръчмите, за да не действуват по тоя начин развращающе на духовете. Елин Пелин, Съч. IV, 266. Незасегнати от член четвърти и необезпокоявани от никого, Джупуните заживяха глухи и враждебни към идеите, които обхванаха духовете след войната. Ем. Станев, ИК I, 25. От друга страна хранителните припаси намаляха. Духовете почнаха да се разколебават, плашеше ги безизходното положение, близкият трагичен и неизбежен край. Г. Караиванов, П, 62.

4. Само ед. Идеен облик, психология, мироглед на някого. Тоя човек до неотдавна си преживяваше дните на лечебни бани или по влачене след близки и далечни лекари, .. И сега, .., той се беше пак озовал на пост при своите предишни другари по дух и оръжие.

А. Страшимиров, Съч. I, 235-236. Тоя момък, .., с дух и отхрана чорбаджийски, беше син на един чорбаджия от калъпа на Юрдан Диамандиев. Ив. Вазов, Съч. XXII, 51. Обаянието на Ботева расте всеки ден у нас: неговият дух живее в душите на младежта. Ив. Вазов, Съч. XVII, 75. Благодарение на неговата протекция Корфонозов бе приет в основания от цар Фердинанд кадетски корпус още като тринайсетгодишно дете и там бе възпитаван в аристократичния дух на една каста, която трябваше да бъде опора на престола... Ем. Станев, ИК I, 222.

— Ставайте, братя, турците започнаха да палят града! Колко трудно беше да се превъзмогне този робски дух на покорство. Д. Линков, ЗБ, 138.

5. Само ед. Обикн. с несъгл. опред. с предл. н а или със съгл. опред. Общо вътрешно съдържание, основен смисъл, същност на нещо. Всеки поет има свой „темперамент“,..

— и трябва да се превежда не от случайни преводачи, а от поет, който познава принципите на художествения превод — .., който най-вярно би възприел духа на оригинала,.., който не би изсушил свежестта на оригинала. Н. Лилиев, Съч. III, 100. Управителят говори дълго — за духа на новото време, за изкореняването на партизанските ежби, за морала, правата и задълженията на новите управници. Г. Караславов, С, 178. И генералът тихо,.., го помоли да повярва, че с тази декларация правителството мисли за доброто на родината, но съвсем не е мислило, че трябва да се промени духът на заповедите, по които се движи войската. X. Русев, ПС, 244. И наистина, в първата половина на деветнайсето столетие, на Острова на Блажените не се знае да е живял и пял друг поет, комуто по дух и форма, би могли да се припишат тия песни. П. П. Славейков, Събр. съч. IV, 11. След свършването на речта, предложи се и единодушно се прие резолюция в духа на говоренето. Т. Влайков, Съч. III, 68. Възникването на програмата трябва да се обясни преди всичко с назрелите нужди на българското освободително движение.. Писана от Каравелов, тя е издържана в духа на неговите политически схващания. Ив. Ун-джиев, ВЛ, 154. Тук всички започват да се подхилкват съвсем открито, .. Това също е в духа на традицията. И. Попов, ИЖП, 57.

6. Прен. Със съгл. опред. Човекът, възприеман по отношение на неговите умствени, духовни способности, по отношение на неговото съзнание; душа. Той се водеше с доктора Соколова, познат от време като размирен дух. Ив. Вазов, Съч. XXII, 121. Появяват се тогава праведни мъже, които напущат обществото и се посвещават на пост, молитва и смирение в недостъпните лесове и планини. Най-забележителен в лика на тия протестующи духове бил Иван Рилски. Ив. Вазов, Съч. XV, 31. Вие сте неспокоен дух, сър. Възмущавате се от някакви въображаеми неправди, за които не носите отговорност. М. Марчевски, ОТ, 185. Незабравими ще останат разказаните спомени от времето, когато той с Атанас Кирчев, Стоян Бъчваров, Петър К. Стойчев, .. и неколцина още непокорни духове от „Сълза и смях“ се отцепват от държавна-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл