Page:RBE Tom4.djvu/44

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


О Диамантена сватба. Шейсетгодишнината от сватбата на едно семейство. Съпрузите юбиляри празнуваха диамантената си сватба.

ДИАМАНТОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Диамантен. За качеството и трайния блясък на диамантовите и опаловите брошки и пръстени искат писмени гаранции. Ив. Мирски, ПДЗ, 76. Диамантов прах. Диаман-тово находище.

ДИАМАТ, мн. няма, м. Остар. Разг.

1. Диалектически материализъм. // Диалек-тическият материализъм като учебен предмет. — Я ми кажи — прекъсна го [студента] Фоката — колко пъти се явява на диамат и как си излъгал професора, та те е пуснал? Ил. Волен, МДС, 170. Ректоратът на Минно-геоложкия институт е обявил конкурс за преподавател по диамат със срок от три месеца.

2. Учебник по този предмет. В книжарниците се намира последното и най-пълно издание на диамата. А Дадох на Иван моя диамат, за да се подготви за изпита.

ДИАМЕТРАЛЕН,-лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Геом. Който се отнася до диаметър. Диаметрална точка. Диаметрално сечение. 2. Прен. В съчет. със същ. противоположност, противоречие и под. При който различието се проявява в най-висока степен, с най-голяма сила. Той е отстъпник от народа, отстъпник в име на начала, към които народното чувство и мисъл стоят в диаметрална противополжност. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 220. И Ремб-ранд, и Тиеполо са все велики майстори от епохата на Барока, но между тях има не само грамадна разлика в художествените концепции, но дори и диаметрални противоречия. Хр. Ковачевски, СК, 30.

ДИАМЕТРАЛНО нареч. Обикн. в съчет. с прил. противоположен. 1. Геом. На другия край на диаметъра. В момента на противопоставянето Слънцето, Земята и планетата са разположени в пространството почти на една права линия. (Планетата се намира в точка на небесната сфера, диаметрално противоположна на Слънцето). М. Ганева, ГМ (превод), 185.

2. Прен. Изцяло, напълно, коренно. Имаше и застъпници на диаметрално противоположни становища. Ст, 1970, бр. 1268. 2.

ДИАМЕТЪР, мн. -три, след числ. -търа.

1. Хорда, която минава през центъра на окръжност, кръг или сфера. // Дължината на тази хорда в окръжност, равна на два радиуса. • Разг. Обикн. в съчет. с предл. в, с. Ширината на всяко кръгло или изглеждащо твърдо тяло, вместилище, пространство и под. Лагерът бе построен в една падина с диаметър от около четиридесет-петде-сет метра, един вдлъбнат и защитен от ветровете полог. Й. Радичков, НД, 142. Беше кръгло, доста стръмно възвишение с диаметър не повече от стотина метра — и навярно укрепено, ако се съдеше по ко-мандното му разположение. П. Вежинов, ВР, 273. Всички канали за комините — казва [инженер Бетонармеев] — да са в диаметър 15 см, чисто и гладко измазани. Чудомир, Избр. пр, 142.

2. Права, съединяваща средите на една система от успоредни хор ди в конусно сечение. О Видим диаметър. Астрон. Ъгълът, под който едно небесно светило се вижда от Земята.

— От гр. бгаретроо).

ДИАМИНИ, мн., ед. (рядко) диамйн, м. Хим. Мастни или ароматни съединения, съдържащи две аминни групи, свързани обикновено с различни въглеродни атоми. Ароматните диамини се използват като междинни продукти при производството на багрила или при синтеза на лекарствени препарати. А Мастните диамини са доста силни отрови, които димят на въздуха.

ДИАНЕТИКА, мн. няма, ж. Филос. Концепция за възможността на човека да увеличи духовния си потенциал и да постигне психическо и физическо здраве, основана на приемане теорията за прераждането. Ди-анетиката е създадена от американския писател Л. Рон Харбърд и носи името на негова книга от 50-те години.

— От гр. бгауокх ’интелект’ през англ. Шапейсв.

ДИАПАЗОН1 м. 1. Муз. Тонов обем на музикални инструменти или певчески гласове, който се определя от интервала между най-ниския и най-високия тон. За нейните [на Морфова] качества като певица от европейски ранг е излишно да се говори: идеален, мек и красив тон, положителни височини, изравнени регистри в протяжение на целия неин огромен диапазон. БНТ, 1941, бр. 2, 213-214. Той обладава много красив висок бас с широк диаразон.

2. Прен. Широта, интервал във възможностите, способностите, дейностите на някого или нещо. Микроорганизмите притежават голям диапазон на чувствителност към йонизиращата радиация, като се започне от един и се стигне до няколко хиляди рентгена. ВН, 1961, бр. 3096, 4. Чрез четиво, чрез внушение с картини, ние даваме храна на сърцето, раздвижваме за по-широка гама на трептене неговия диапазон, събуждаме непознати чувства. Ас. Златаров, Избр. съч. Ш, 28. Диапазонът на нейните знания е много широк.

3. Прен. Рядко. Обхват, обем на нещо. Нашите приятели идваха, запознавахме се, разглеждаха кораба и ни разпитваха. Имахме един безкраен диапазон от въпроси в зависимост от представите на всеки гост за нашата страна. Б. Трайков, ВО, 63-64.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл