Page:RBE Tom4.djvu/322

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ДОПИЛЯВАНЕ, мн. няма, ср. Разг. Неодобр. Отгл. същ. от допилявам се.

ДОПИНГ м. Спец. 1. Ободрително средство, препарат за временно потискане на умора и повишаване на физическата и умствената дееспособност, след което обаче настъпва изтощение. Френският учен Мар-сел Саро избра за своя тема въпроса за хля

ба. Между другото той съобщи, че в древна Гърция са съществували няколко вида хляб и че един от тях е бил специално предназначен за атлетите, тъй като съдържал някои вещества, стимулиращи човешкия организъм... Може да се смята, че това научно съобщение сочи най-отдавнашната епоха, в която е съществувал допингът. НТМ, 1967, кн. 4, 17.

2. Нов. Прен. Нещо, което стимулира жизнеността, повишава настроението. Дуетът жизнено се нуждае от емоционален допинг, който засега му липсва. 24 часа, 2000, бр. 236, 40.

ДОПИНГ-. Нов. Първа съставна част на сложни думи със значение: който е свързан с допинг, със стимулиращо организма лекарствено средство, напр.: допингафера, допингкомисия, допинглаб оратория,

допингполицай, допингпроба, допинг-санкции, допингскандал, допингтест, допингченге идр.

ДОПИНГЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Нов. Спорт. Принуждавам спортист да употребява допинг, давам допинг на спортист и др.

ДОПИНГЙРАМ СЕ несв. и се., непрех. Нов. Спорт. Използвам, употребявам допинг.

ДОПИНГЙРАН, -а, -о, мн. -и, прил. Прич. мин. страд. от допингирам като прил. Нов. Спорт. Който е използвал, употребил допинг. От 10000 допингирани [спортисти] в ГДР нито един не е хванат на олимпиада. ДТ, 1998, бр. 9, 27. Полицията арестува допингиран колоездач.

ДОПИНГЙРАНЕ, мн. няма, ср. Нов. Спорт. Отгл. същ. от допингирам и от допингирам се. Съдът в Берлин осъди двама бивши треньори от ГДР за систематично допингиране на състезатели от 1974 до 1989 година. 24 часа, 2000, бр. 251, 2. Забраняват се атракции, свързани с организиране на бой между животни, дрогирането или допингирането им за спортни цели. ДТ, 1998, бр. 223, 11.

ДОПИНГКОНТРОЛ м. Нов. Спорт. Контролиране употребата на допинг при спортисти чрез извършване на допингтесто-ве, обикн. преди или след състезание. БФС още не е обявил дали ще има допингконт-рол. ДТ, 2000, бр. 159, 38. Бе създадена комисия за допигконтрол.

ДОПИНГЛАБОРАТОРИЯ ж. Нов. Спорт. Лаборатория, в която се изследват проби от урина или кръв на спортисти за наличие на допинг. За професионалния спорт трябва всичко. И средства, и добри бази, и допинглаборатория, която да помага, а не да пречи на спорта. 24 часа, 2000, бр. 267,

39.

ДОПИНГОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Нов. Спорт. Който се отнася до допинг, който е свързан с допинг. Започва нов етап на осъществяването на конвенцията за борба с допинговите средства на Съвета на Европа. Д, 2000, бр. 91, 20. Голдбърг го [коня] .. пребиваше жестоко с пръчката си, а на следващия ден го тъпчеше с допингови таблетки и боядисваше козината му в черно, за да не виждат хората раните. Ал. Велева, ГК (превод) [еа]. Национални комисия по допингов контрол. Д Лаборатория за допингов контрол.

ДОПИНГПРОБА ж. Нов. Спорт. Проба от урина или кръв на спортист, която се изследва, за да се установи дали той е употребявал допинг. Втората допингпроба на Ростислав Димитров също е положителна. Нов., 1999, бр. 64, 15. „Спартак“ (Пл.) плаща за допингпроби. С, 2000, бр. 2703, 29. Според регламента при всеки волейболен двубой се взема допингпроба на един състезател от всеки отбор.

ДОПИНГТЕСТ, мн. -ове, м. Нов. Спорт. Проверка на проба от урина или кръв на спортист за установяване дали той е употребявал допинг. Допингтестът с урина е на принципа на цветовия химически анализ. 24 часа, 2000, бр. 260, 63. Национал-ката по биатлон бе подложена на допингтест в Белмекен. ДТ, 2000, бр. 227, 31. Ловеч и Велбъжд искат допингтест за финала. Двата тима внасят молби за проверка в Професионалната футболна лига. С, 2001, бр. 3004, 26.

— От англ. doping.

ДОПЙПАМ. Вж. допипвам.

ДОПЙПВАМ, -аш, несв.; допйпам, -аш, св., прех. Разг. 1. Успявам да намеря, да напипам, да хвана нещо, обикн. като пипам, опипвам. Заблъска се безпомощен между стените, диреше врата, диреше да се залови за нещо. Допипа окачена една от сабите на старите ханове. И. Вълчев, СКН, 511. Овчарят се боричка с въртопа: тук крак се мерне, там ръка усилно се повдига, за нищо не може да се хване. Щом допипа гегата, джасна я изведнъж и овчарката не виде как се цамбурна във вира. П. Тодоров, И I, 12. Аз изнесох лампата навън, за да я вземе Юлия, допипах в тъмното леглото и легнах при Максим. П. Славински, ПЩ, 255. Когато стражарят настигнал беглеца, последният допипал една върлина и замахнал да удари стража. У, 1911, бр. 217, 3. Аз подскочих, допипах пищова си. Превод, Ч, 1875,

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл