Page:RBE Tom4.djvu/315

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


разширим един от цеховете му... Разбираш ме какво искам да кажа, нали? А. Гуляшки, ДМС, 72. дооборудвам се страд. Новият цех трябва да се дооборудва, за да бъде пуснат в действие.

ДООБОРУДВАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от дооборудвам и от дооборудвам се; дообзавеждане.

ДООБРАБОТВАМ, -аш, несв.; дообра-ботя, -иш, мин. св. -их, св., прех. Обработвам и това, което е останало да се обработи, обработвам докрай. —Лъжици ще правим .. Засега ще ги леят на друго място, а ние само ще ги дообработваме. Д. Кисьов, Щ, 260. Пенов, познавайки добре народната поезия, избираше по-добри приказки и стихотворения, и Елин Пелин ги дообработваше езиково. М. Герасков, СбАСЕП, 161. Недовър-шил един, [Страшимир Кринчев] започва друг ръкопис, с намерение да се върне и да дообработи — жаждата му за творчество е необикновена. Ив. Богданов, СП, 358. Бих искал да пожелая на талантливия композитор да дообработи това произведение. дообработвам се, дообработя се страд. Получените парчета [дърво] се дообработ-ват посредством други инструменти, като се изглаждат и оформяват. В. Бръне-ков и др., СД, 34.

ДООБРАБОТВАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от дообработвам и от дообработвам се; дообработка. Заваряването е завършено, а ако има нужда, детайлът се дава за по-нататъшно дообработване от шлосера или стругаря. Ст. Михайлов и др., ГМ, 338. Ако отделението е приспособено за ръчно отливане и ръчно дообработване на плочите, то трябва да бъде снабдено с нужните уреди за извършване на предстоящата работа, на първо място — с барабанен струг. Г. Върбанов и др., НТ, 289. Необходимо е по-дълбоко и детайлно дообработване на образите [в пиесата], сгъстяване на атмосферата, особено там, където героите са поставени в обстановката на строителство. Т, 1954, кн. 2, 64.

ДООБРАБОТКА ж. Дообработване. Дообработката на кожите е от много голямо значение, тъй като при нея им се придава завършен и перфектен вид. При дообработката се подобрява качеството както на кожения слой, така и на косъмната покривка. Я. Басан и др., ТПК, 164. Производството на стъклените изделия се извършва в няколко фази: получаване на стъклена маса, формуване на стъклени изделия, охлаждане и дообработка на изделията. Хим. IX кл, 1965, 31. Много въпроси от механиката и астрономията изисквали проверка или дообработка, не били систематизирани математическите работи. Ив. Въжарова, ИН (превод), 168.

ДООБРИСУВАМ, -аш, несв. и св., прех. Обрисувам напълно, докрай. Тя добави още няколко щриха към разказа си, за да дооб-рисува невероятната ситуация, в която беше попаднала, дообрисувам се страд.

ДООБРИСУВАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от дообрисувам и от доообрисувам се.

ДООБРЪСВАМ, -аш, несв.; дообръсна,

-еш, мин. св. -ах, прич. мин. страд. дообръс-нат, св., прех. Обръсвам напълно, докрай, довършвам бръсненето; добръсвам, доизбръсвам. Той дообръсна мъжа на стола и затвори бръснарницата, дообръсвам се, дообръсна се страд. и възвр. Ето вчера: тя [жена му] дойде отнякъде, тъкмо когато бе почнал да се бръсне. Не го погледна.

— Анче, какво има?.. — Анче, за мама ли пак нещо... кажи... Като чу думата „мама“, тя още повече захълца.. Той учуден я остави и отиде да се дообръсне. М. Грубешлие-ва, ПП, 90-91.

ДООБРЪСВАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от дообръсвам и от дообръсвам се; добръсване, доизбръсване.

ДООБРЪСНА. Вж. дообръсвам.

ДООБЪРКВАМ, -аш, несв.; дообър-кам, -аш, св., прех. Обърквам (в 5 и 6 знач.) напълно, докрай, окончателно. Някой раждаше; едно дете искаше да дойде на този свят, объркан и дообъркан от честолюбието, задните мисли и скритите действия на световните господари. В. Мутафчиева, ЛСВ, 459. Тази случка дообърка и без това объркания му живот. Д Дочутият неволно разговор между двамата я дообърка, тя вече съвсем не знаеше какво да мисли за тях. дообърквам се, дообъркам се страд. ДООБЪРКВАМ СЕ несв.; дообъркам се св., непрех. Обърквам се (в 5 и 6 знач.) напълно, докрай, окончателно.

ДООБЪРКВАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от дообърквам и от дообърквам се.

ДООБЪРСВАМ несв.; дообърша, -еш, мин.св. дообърсах, св., прех. Доизбърсвам, добърсвам. Тя дообърса пода. дообърсвам се, дообърша се страд.

ДООБЪРСВАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от дообърсвам и от дообърсвам се; доизбърсване, добърсване.

ДООБЯСНЯ. Вж. дообяснявам.

ДООБЯСНЯВАМ, -аш, несв.; дообясня, -йш, мин. св. -йх, св., прех. Обяснявам и това, което е останало необяснено, обяснявам докрай. От стаята на секретаря един по един, с големи промеждутъци, излизаха заседаващите, като се спираха на вратата или се връщаха чак от коридора да дообяс-нят нещо. Ст. Даскалов, СЛ, 87. — Ти влиза ли в стаята? — Че как, там трябваше барем да проверя, да е се е скрил някой вътре

— глухо отговори пазачът, готов веднага да дообясни, да доразкаже, да допълни.

ДООБРАБОТЯ. Вж. дообработвам.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл