Page:RBE Tom4.djvu/111

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ща се в определена комуникативна ситуация. Чрез последователността и взаимодействието на изказванията се решава обща комуникативна задача, т.е. осъществява се функция на типа дискурс. БЕЛ, 1999, бр. 6 [еа]. Дискурсът е понятие с по-отчетливо социално обусловено съдържание от речта.

2. Езикозн. Текст, чиято структура се разглежда в процеса на нейното създаване и като обусловена от действието на различни фактори (социокултурни, когнитивни и др.). В прагматиката дискурсът се изследва от гледна точка на комуникативната му адекватност, в ситуативната семантика

— от гледна точка от отнесеността му към определени типови ситуации (фрейми), а в психолингвистиката — с оглед на правилата и стратегиите за пораждане на речта. А При разглеждането на дискурса интересът е насочен към езиковата дейност в нейната динамика, за разлика от текста, който се възприема като статичен обект, получен чрез езикова дейност.

— Англ. discourse, фр. discours.

ДИСКУРСЕН, -сна, -сно, мн. -сни, прил. Езикозн. Който се отнася до дискурс; дис-курсивен. Методичката разсъждава върху отношенията между понятията., текстов анализ., и дискурсивен анализ, за да открои функциите им на средства за успешно овладяване на познание. БЕЛ, 2006, бр. 1 [еа]. Езиковите занятия съдействат за овладяване на дискурсни техники, нови за подрастващите. БЕЛ, 2000, бр. 6 [еа].

ДИСКУРСЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. 1. Лог. Който се постига чрез разсъждение, чрез умозаключение. Посланието в писмен текст е много по-съдържателно от прякото предаване на образ и звук, образите не могат да заменят познавателната култура, усилията на понятийното, дис-курсивното и абстрактното мислене. Н, 2002, бр. 3 [еа].

2. Езикозн. Дискурсен. Покриването на образователния стандарт представлява овладяване на определени езикови, комуникативни, социокултурни и дискурсивни компетентности. БЕЛ, 2006, бр. 5 [еа]. Доминантният троп (в определен период) е, който предопределя дискурсивните избори. Те, тропите,.., са конвенционалните модели в Западния дискурс, твърди Уайт. ЛВ, 2005, бр. 15, 6.

— От фр. discursif.

ДИСКУСИОНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Книж. Който подлежи на дискусия; спорен1. Тя [генетиката] тепърва ще се развива и ще показва своята сила и значение. Много неща ние вече знаем, но и за много от тях знанията ни са непълни, схематични и дискусионни. Хр. Одисеев, ТН, 159. Известен напредък се отбеляза и по някои дискусионни въпроси. Щом към фактите се подхожда внимателно и непредубедено, историческата истина не може да остане скрита. Ив. Унджиев, ВЛ, 7.

ДИСКУСИОННО нареч. Книж. 1. Като дискусия. Макар набелязаният с голяма яркост конфликт у професор Зоненбрук да не е могъл да се разгърне достатъчно действено и реалистически мотивирано, а се е излял повече тясно психологически и дис-кусионно, драмата на професора е ясна. С, 1951, кн. 6, 165.

2. За дискусия, за обсъждане. Основните въпроси на доклада се поставиха дискусио-нно пред конференцията.

ДИСКУСИЯ ж. Обсъждане на някакъв спорен въпрос или проблем на събрание, в печата, с цел да се реши правил но; дискутиране. Неговото влияние върху гимназистите беше грамадно. Той ги поощряваше да пишат реферати, да правят дискусии, сам вземаше участие в тях и се радваше, когато споровете продължаваха с дни. Ем. Станев, ИК I и П, 55-56. — Наскоро проведохме във вестника дискусия какъв трябва да бъде новият младеж. Л. Дилов, ПБД, 108. Остра дискусия се разгърна през последните месеци за ролята на мирогледа на писателя, .., за таланта като предпоставка за създаване на голямо изкуство. Ст. Станчев, ЛФ, 1956, бр. 2, 4. И двата филма бяха и още са предмет на оживени коментари и дискусии както сред критиката, така и сред публиката. НК, 1958, бр. 51, 5. // Пуб-лично разискване по научен въпрос. На него [колоквиума] се съобщавали и обсъждали някои нови въпроси на физиката, но постоянен въпрос в дискусиите била теорията на относителността. Матем., 1965, кн. 5, 4. — Ти четеш книги, следиш дискусията по биологичната наука. А. Гуляшки, МТС,

9.

— От лат. discussio.

ДИСКУТИРАМ, -аш, несв. и св., прех. Участвам в дискусия, обсъждам спорен въпрос или проблем с други хора; споря. Столичният дискусионен клуб .. е мястото, където можеш да изпиташ истинско удоволствие от общуването с хора, да дискутираш и предлагаш своя интерпретация на явленията в изкуството и културата. Нов., 2004, бр. 299 [еа]. Аз не искам повече да дискутирам този въпрос публично, просто реших и го направих. Дем., 2001, бр. 193 [еа]. След епохата на първите телеско-пически открития в Падуа, а после във Флоренция винаги около Галилей е имало група млади учени, които са дискутирали с него задачите и проблемите на съвременната им наука. М. Калинков, ГГ, 113. дискутирам се страд. Самата работа на конгреса бе извършена в разните секции, дето се четоха и дискутираха към 300 научни съобщения. Ас. Златаров, Избр. съч. П, 369. Да се предоставят на общините всички право

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл