Page:RBE Tom3.djvu/752

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


дайте, отваряйте си очите, работете, та да добрувате... Г. Караславов, Избр. съч. П, 150. Ясно (ясен) като бял ден. Разг. Като <бял> ден ясно (ясен). Разг. Напълно, съвсем ясно (ясен). След тия внушителни думи на началника за всички в село стана ясно като бял ден, че силата на двамата побратини чорбаджии и с топ вече не може се разби. Т. Влайков, Съч. Ш, 297. — Те ще хвърлят клевети срещу нас, защото ние се борим за истината, и няма да посочат убийците, защото те са между тях. Това трябва да ви е ясно като бял ден. В. Неш-ков, Н, 367. Тайната около убийството на сина му му беше ясна като бял ден. Й. Йовков, ПК, 166.

-ДЕН. Втора съставна част в имена на празници като Гергьовден, Димитровден, Петров ден и пр.

ДЕН2, обикн. бройно мн. дена, м. Спец. Дениер. Откритието на сезона е замаскираната плътност. Чорапогащниците от 80 дена са фини досущ като четири пъти по-тънките. Мон., 19991 бр. 428, 23.

— От фр. denier.

ДЕНАР м. 1. Истор. Древноримска и средновековна сребърна монета.

2. Парична единица в Македония.

— От лат. denarius.

ДЕНАТУРАЛИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Полит. Доброволно отказване или принудително лишаване на човек от поданството, гражданството на дадена страна.

ДЕНАТУРАЛИЗЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Полит. Лишавам някого от поданство, гражданство, денатурализирам се страд.

ДЕНАТУРАЛИЗЙРАНЕ, мн. няма, ср. Полит. Отгл. същ. от денатурализирам и от денатурализирам се.

ДЕНАТУРАНТ м. Спец. Вредно или неприятно на вкус вещество, което се прибавя към някои продукти, обикн. спирт, за да станат негодни за консумация.

ДЕНАТУРАТ м. Спец. Спирт или друг продукт, направен негоден за консумация чрез прибавяне към него на денатуранти.

— От лат. denaturatus 'който е лишен от природните си свойства*.

ДЕНАТУРАЦИЯ ж. Спец. Изменяне на свойствата на някои продукти обикн. спирт, чрез прибавяне към тях на вредни или неприятни на вкус вещества, за да станат негодни за консумация и да се използват само за производствени цели.

ДЕНАТУРЙРАМ, -аш, несв. и се., прех. Спец. Извършвам денатурация, подлагам на денатурация. денатурирам се страд. Етиловият алкохол, предназначен за горене, предварително се денатурира, като се смесва с различни вещества, които го оцветяват, придават му неприятна миризма и го правят негоден за спиртни питиета. Хим. X кл, 1958, 50.

ДЕНАТУРЙРАН, -а, -о, мн. -и. Прич. мин. страд. от денатурирам като прил. Спец. За спирт, захар и др. — който е направен негоден за консумация и се използва само за индустриални, стопански или домакински цели. Денатуриран спирт.

ДЕНАТУРЙРАНЕ, мн. няма, ср. Спец. Отгл. същ. от денатурирам и от денатурирам се.

ДЕНАЦИОНАЛИЗАТОРСКИ, -а, -о,

мн. -и, прил. Книж. Който се отнася до дена-ционализация1, който е свързан с денацио-нализация1. Тази асимилационна, денацио-нализаторска политика турците са провеждали, използувайки най-различни начини и средства. Пр, 1954, кн. 1, 108.

ДЕНАЦИОНАЛИЗАЦИЯ1, мн. няма,

ж. Книж. Загубване или унищожаване на националните особености (култура, език и т.н.) на даден народ или на отделна личност. Повече не можем да стоим неми пред грубите издевателства, които се вършат пред очите ни с наши национални светини, пред нечуваната денационализация, на която посмъртно се подлагат именити наши дейци. РД, 1979, бр. 214, 2. Замислената денационализация на българския народ се провали.

ДЕНАЦИОНАЛИЗАЦИЯ2, мн. няма,

ж. Икон. Възвръщане от страна на държавата на национализирани имущества на предишните им собственици. Противоп. национализация. Правителството извърши денационализация на мините и банките.

ДЕНАЦИОНАЛИЗЙРАМ1, -аш, несв. и се., прех. Книж. Извършвам денационализация1, правя някой да загуби националните си особености (култура, език и др.) . В усилията си да задържи и укрепи своите позиции Портата се опитала да евакуира и разсели някои райони на Кюрдистан, да изтреби и денационализира значителна част от кюрдското население. Б. Темков, К, 33. денационализирам се страд. Опитът да се денационализира населението от окупираната област завърши неуспешно. ДЕНАЦИОНАЛИЗЙРАМ СЕ несв. и св., непрех. Загубвам националните си особености. Материалните интереси на българските търговци са ги карали да се денациона-лизират .. Еманципацията на българското търговско съсловие се е проявявала преди всичко във възприемане на гръцкия език, който е бил езикът на търговията, като свой език. Г. Бакалов, Избр. пр, 129-130.

ДЕНАЦИОНАЛИЗЙРАМ2, -аш, несв. и св., прех. Икон. Извършвам денационализация2, възвръщам национализирани имущества на предишните им собственици. Противоп. национализирам. Правителството денационализира едрите машиностроителни предприятия, денационализирам се страд.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл