Page:RBE Tom3.djvu/547

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


третото явяване на финалния тест комисията разбра, че той не може да покрие минимума и му даде изпита и без теста. А Съдията на срещата явно свиреше в полза на домакините и им даде мача.

12. Казвам някому нещо, за да го знае; съобщавам. Той се позамисли, па ме помоли да му дам адреса, където съм на служба. Ал. Спасов, С, 50. Всички наостриха уши и слушаха с благодарение приятните новини, които даваше чорбаджи Мичо. Ив. Вазов, Съч. ХХП, 112. Убеден окончателно, че Ка-саветов ще помогне, той [Мито] стигна до лагера и даде паролата. Но гората беше глуха, посърнала и страшна. Защо неговите другари мълчаха? Г. Караславов, ОХ П,

246. Дадох му номера на телефона си. И В съчет. собява, реклама. Правя публично устно или писмено съобщение. Ние обръщахме вниманието на читателите си върху рекламата, която даваме на 4-а страница на вестника ни. БД, 1909, бр. 1, 3. — Дай обява за замяната в „Куриер“. А Ненавиждам навика на телевизията да дава реклами на най-интересния момент от филма.

13. Правя предупреждение или условно съобщение чрез техника, мимика, движение и под. — Защо не давате мигач, когато задминавате?.. — Не давам ли?.. По принцип винаги давам. Й. Попов, CЛ, 111. Пристанищният фар дава две дълги и една къса светлина на всеки 30 мин. нощем. А Тя му даваше знаци да млъкне, но той продължи да говори. А — Дай спирачка! Не виждаш ли, че светна червено.

14. Прен. Разг. По външния вид на някого определям възрастта му; изказвам предположение за възрастта на някого. — Колко години й даваш на тая жена? — ме попита Хашем. — Четиридесет-четиридесет и пет — му отвърнах, без да се замисля. — Не думай! Та тя е моя връстница. Г. Готев, ПШ, 32-33. Първият въпрос, който му зададохме, бе на каква възраст е. — А вие колко години ми давате? — отговори той с изписано в погледа му нетърпение да чуе нашия отговор. ВН, 1958, бр. 2127,4.

15. Предоставям, определям някому време, срок и под. да направи нещо. — Чувай, дай ми време, остави ме да помисля как да те спасим. Ив. Вазов, Съч. XXVI, 141. Сложи ръка върху ръката му, която лежеше на бюрото, и без да му даде време да каже нещо, излезе с бързи, енергични стъпки. Ем. Манов, ДСР, 341. Учителката удари с пръчка катедрата и съобщи: — Давам ви срок още един ден. И утре. В събота вече пращаме слугата в града за книгите. Ил. Волен, РК, 60. Дадоха му срок от три дни да се отчете. Д. Спространов, С, 158. —Давам ви точно две минути да си спомните за семейството Шуб. Разбирате ли? П. Вежи-нов, НС, 147.

16. Обикн. със следв. изр. със съюз д а. Позволявам, разрешавам някому да извърши, да прави, да направи нещо. — Докато съм жив аз — не давам да се делите. Елин Пелин, Съч. Ш, 21. Не ми позволяваше, например, зимно време да се пързалям и не даваше ми и аз, като другите деца, да се сдобия с шейна или каик. Т. Влайков, Пр I, 69. — Тази гора — разказва дядо Вълко — е бащина. Стар бук. Не давам да го секат. То е дърво. Нека расте и нека си шуми. А. Каралийчев,

С, 11. С тая цел той им даваше почивка и поред ги пращаше на двора. Ив. Вазов, Съч. ХП, 153. Не се знае, каза той, дали днеска ще дават свиждане, пък и да дават, той има свои хора в София, те ще навестят Борис. Г. Караславов, Т, 56. — Анке, не се сърди, де?... Ако ти е криво — целуни пък и ти мене... На, аз давам! Ц. Церковски, ТЗ,

31. Полихронов се учудва на друго: първите хора на България го изпращат в Индия.., а едни чиновници от средна ръка го спъват.. Гледай ти положение — царят дава, пъда-рят не дава. Отеч., 1977, кн. 11, 21. Де са намери, намери / това ми черно харапче /.. не дава булка да иде / водица да си налее. Нар. пес., СбНУ XLVI, 10.

17. Обикн. в съчет. с отвл. същ. като: възможност, повод, основание и под. и със следв. изр. със съюз да, че или с предл.

з а, н а. Създавам условия да се извърши нещо или да се възприема, развива по някакъв начин. Димитър Матевски учителтвува няколко години поред, след което отива в класното училище в Стара Загора при калугера хаджи Агапий, за да изучи руския език, което сетне му дава възможност да ползува по-свободно руската литература. К. Странджев, ЖБ, 42-43. Какъв е тоя социален ред, който дава възможност на такива типове да цъфтят? Елин Пелин, Съч. IV, 124. Кочо никога не бе повишил глас да й се скара, никога не дигна ръка да я удари и нямаше защо — ни той беше такъв човек, ни тя даваше повод за лоши разпри. Д. Талев, ПК, 103. Що се отнася до спомените на Хр. Иванов,.., те не дават основание да се мисли, че и след разтурянето на втората легия Левски е продължавал да стои изцяло на четнически позиции. Ив. Унджиев, BЛ, 97. А когато успявах да потисна тревогите за бъдещето, идваха спомените и не ми даваха покой. М. Марчев-ски, ОТ, 46. — Ще разположа войската на стан около града и ще се грижа за реда, докато се завърнеш! — допълни той [Онду-ракс], като даваше на княза да разбере, че схваща много добре загатнатите мисли в неговата заповед. А. Гуляшки, ЗВ, 344. — Светът, с който ние се заобикаляме, тази индустриална цивилизация, да я нарека, и архитектура дават насока на изкуството. Ив. Сарандев, ЕС, 108. Един френски публицист от това време [1860 г.], вземайки повод от българската уния, даваше простор на фантазията си — във всичко това той

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл