Page:RBE Tom3.djvu/476

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


чест гущер, който достига на дължина до 48 см. К, 1963, кн. 8, 10. В слънчево време по открити и припечни места, по камъни и дървета най-често се среща стенният гущер.. Окраската на тялото му е кафявозе-лена с черни петна и ивици. Зоол УП кл, 87. Горски гущер. Живороден гущер. Зелен гущер. Змиеок гущер. Ливаден гущер.

2. Само мн. Зоол. Подразред влечуги, четириноги или по-рядко безкраки, обикн. с удължено (до 3 м.), покрито с люспи тяло и с дълга опашка, някои от тях месоядни. Sauna или Lacertilia.

3. Прен. Жарг. Американски долар. На чейнч борсата пред кино „Балкан“ курсовете на долара имаха малък марж. Но обратно на прогнозите гущерът не падна под 18 лева. 168 часа, 1991, бр. 19, 3. — Това заведение съм го взела за 20 000 долара за сезона. Ако пусна достъпни цени, как ще събера 20-те хиляди гущера? 24 часа, 1998, бр. 22, 14. Черният курс твърдо държеше 3 лева за гущер под контрола на родната милиция. 168 часа, 2000, бр. 42, 18. За 30 — 40 гущера маговете ще ви направят индивидуален талисман за късмет. Шок, 2001, бр. 17, 4.

О Бълвам зелени гущери; бълвам змии и гущери. Разг. Блювам зелени гущери; блю-вам гущери и жаби (чемери). Диал. Обикн. срещу някого. В силно раздразнено състояние съм и говоря язвително, с озлобление, с омраза срещу някого или по някакъв повод. Мащехата гледала златното си заварениче, бълвала гущери от яд и чакала да си дойде и нейното [дете]. Христом. КМ П, 175.

— Гущери бълват Омировите унуци на все-кий знак за автономна България. СПл, 1876, бр. 29, 115. И в последния ден бълваше змии и гущери срещу своя силен и неуязвим противник. Т. Влайков, Съч. Ш, 257. Бързам като гущер въз (връз) баир. Диал. Ирон. Вървя много бавно, мудно. Позеле-нявам / позеленея като гущер. Силно се разгневявам, ядосвам. Велчо беше зинал да му каже нещо, а дядо Хаджия, позеленял от яд като гущер, готвеше се да избълва нещо страшно срещу дяда Славча. Т. Влайков, Съч. I, 156.

ГУЩЕРИЦА ж. Диал. 1. Гущер. Дълга, суха като гущерица селянка започваше да кърми пеленаче. Д. Димов, Т, 388. Не бива да се пребива гущерица, че е грехота. СбНУ VII, 139. Който е хапан от змия, той се бои и от гущерица. Погов.

2. Женски гущер (Н. Геров, РБЯ).

ГУЩЕРОВ, -а, -о, мн. -и, прил. 1. Който се отнася до гущер. Женските са снесли яйца в земята, гущеровото яйце е меко, като гумено е, яйцата са се излюпили и големите гущери са извели децата по стената нагоре. Й. Радичков, СР, 119.

2. Който е присъщ на гущер, който е като на гущер; гущерски. Защото стаята винаги бе изглеждала на Жак като тихо гнездо на сигурността след премеждията на нощта, и гущеровият цвят на тия комбинезони бе цветът на разрушението и смъртта. Б. Райнов, ДВ, 198. И тъй драго й кимваше с глава и я поглеждаше с разногледите си гущерови очи, че Карамфила скоро започна да се осъжда как не я беше грях и тя да се гнуси от съседката си. Н. Каралиева, Н,

182.

ГУЩЕРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който е присъщ на гущер, който е като на гущер; гущеров. Едно от тия животни подскокна и се изправи. То беше огромно. Имаше около 20 метра дължина, дълга шия, глава която бе сравнително малка и не отговаряше на голямото гущерско туловище. Елин Пелин, ЯБЛ, 138.

ГУЩЕРЧЕ, мн. -та, ср. Умал. от гущер. Пред нас върху топлите камъни пробяга гущерче и уплашено потъна между стените. Ст. Стратиев, ПП, 26. И навред край тях [блоковете] цареше безмълвна тишина, нарушавана от време на време само от някое мъничко гущерче с блеснали като мъниста оченца, раздвижило се в опърлената от южното слънце трева. Г. Русафов, ИТБД, 75. Но от всички най-интересни и най-често срещани са малките летящи гущерчета. Те живеят по дърветата и се хранят с насекоми. С помощта на крилата си могат да прелитат в хоризонтална посока на разстояние до 15-20 м. В. Атанасова, ДБ, 51.

ГЪБА1 ж. 1. Растение без хлорофил, на което обикновено се вижда над почвата плодното тяло (ниско пънче с гугличка отгоре). Fungus. Вървеше под клоните на стари буки и стари дъбове., и в изпадалата шума виждаше или черните зърна на от-ровното биле, или червените шапки на чудновати гъби. Й. Йовков, СЛ, 23. Няколко гъби, израснали на един път, се белееха, събрани една до друга. Ем. Станев, ЯГ, 109. Големите стволове.., покрити с изсъхнали гъби,.., стърчат безгласни. Ив. Вазов, Съч. XVII, 85-86. Мислехме отначало да отидем в някоя голяма почивна станция, но после решихме, че на село е по-интересно — ще берем гъби, из гората ще събираме цветя за хербарий. П. Незнакомов, МА, 7. Освен плодове и луковици от различни растения туземците събираха и ядивни гъби. Гр. Угаров, ПСЗ, 403. • Обр. Вятърът не само издухва изветрителните материали и оголва местността, но и моделира скалите с носените от него пясъчни частици, като удря в тях. Така се образуват своеобразни релефни форми, каквито са каменните гъби, каменните стълбове и др. Ст. Бо-шев и др., ГГ, 192. Обстрелваха я [младостта] с копия и стрели, издигаха клади и каторги,.., искаха да я изпепелят в адската гъба на атомната бомба. К, 1963, кн. 4, 2.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл