Page:RBE Tom3.djvu/330

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Гинчев, ГК, 174. Секачите се съгласиха да останат до вечерта на другия ден. Те отидоха в готварницата да вечерят. Н. Хайтов, ПГ, 80. Асен Берое мина край готварницата, хвърли разсеян поглед върху тер-мофорните казанчета, в които вреше войнишката храна. Д. Кисьов, Щ, 186.

ГОТВАРНЯ ж. Остар. Готварница. Навътре в предстайето [на къщата] имаше едни врата, през които ся влязаше в гот-варнята. П. Р. Славейков, ЦП (превод), 32.

ГОТВАРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Който е свързан с готвене на ястия. Запретнахме ръкави и се заловихме да прилагаме знанията си в готварското изкуство. С общи усилия се сетихме, че трябва да нарежем лук и магданоз, да сложим сол и ориз на месото. Г. Белев ПЕМ, 94. Купи радио., докара кухненски бюфет и емайлирана готварска печка. Ст. Даскалов, ЕС, 75. С помощ на разни готварски машини за късо време били сготвени и различни ястия за обяд. Лет., 1874, 182. Готварски рецепти.

2. Който е на готвач. Готварска престилка. Готварска шапка.

3. Който е присъщ, свойствен на готвач. Личи, че водещият на предаването „Вкусно“ има отличен готварски усет.

О Готварска сол. Солта, която се се употребява като подправка към храната; натриев хлорид. Готварската сол (натриев хлорид) е минерал, който се явява постоянен спътник на нашия живот .. Готварската сол се добива от морските солници край Бургас и Поморие или от каменната сол от Миров-ското месторождение. Р. Димитров, РЗН,

60. Готварската сол подпомага разтварянето на някои от вкусовите и ароматични вещества на продуктите, когато те се сготвят, и пречи за разтварянето на други. Н. Сотиров, СК, 30-31.

ГОТВАРСТВО, мн. няма, ср. 1. Умение да се приготвят ястия; кулинарно изкуство.

— Какъв професор е той? — учуди се Венко. — Професор е по кулинарното изкуство — отговори Манило, но като видя, че Венко продължаваше все така учудено да гледа, добави: — С други думи по готварство. Ал. Бабек, МЕ, 136. Зехра казва, че курсовете по готварство., ще ни научат да живеем по-хубаво. Н. Каралиева, Н, 172. На мене, хвали се старият, ми се отдава кулинарното изкуство .. Готварството бе,.., в затвора бях готвач. Сл. Македонски, ЕЗС, 95. 2. Учебна дисциплина в средно специално училище, в която се изучават принципите на готвене. — Младежите не се задържат.. А нашият отдел за подготовка на кадри води най-малко по пет дела всяка година с курсисти, които завършват специалността готварство, а не искат да постъпят на работа като готвачи. Отеч., 1978, кн. 2, 17.

ГОТВАЧ м. Човек, чието занятие е да готви, да приготвя ястия. Готвачът вдига капаците на горещите тенджери... каквато гозба ти хареса — от нея ще ти сипе. А. Каралийчев, ПГ, 207. В чифлика той беше готвач, той държеше лъжицата и хляба и затуй му направиха празника както трябва. И. Йовков, АМГ, 7. Готвачът Марин, препасал мръсна бяла престилка, отнасяше на дъсчен поднос купичка чорба на мичмана, за да я пробва. Д. Добревски, БКН, 105.

ГОТВАЧКА ж. Жена готвач. Дълги, източени чаши с вермут, пушена сьомга и други риби, студени резани пилета — всичко това говореше за добрия вкус на стопаните и за отличната готвачка в кухнята. Бр. Йосифова, БЧМ, 106. Голямо било учудването на султана, когато рибарят се явил при него, защото никога не бил виждал такива риби. Той казал на своя везир:

— Дай тия риби на готвачката и й поръчай да ги сготви на обед. Св. Минков, ПШ, 70. Има няколко начина, които готвачите и готвачките изпитват дали са добри или отровни гъбите, които готвят. Ступ., 1875, бр. 7-8, 64.

ГОТВАЧНИЦА ж. Остар. Готварница. После това ние слязохме в ниските места да обиколим лагера на семействата, арсенала, готвачниците и пр. 3. Стоянов, ЗБ П,

111. Беше склонил [управителят], че наместо да земаме обяда си от готвачницата на готвача на тъмниците, да ни се донася от готвачницата на подиконома. Др. Цанков, ТМ (превод), 179.

ГОТВАШКИ, -а, -о, мн. -и, прил. 1. Който е на готвач; готварски. Край готварниците шетат непрекъснато хора, главно късокраки якуткиии готвачи с дългите си готвашки шапки. Й. Радичков, НД, 18.

2. Присъщ, свойствен на готвач; готварски. Сефалиев не за пръв път правеше опит да готви. Зойка познаваше тая негова гот-вашка мания, беше й чудно само отгде той знае да готви розбив, нещо толкова слож-но и мъчно всъщност\ Д. Немиров, Д № 9, 48.

ГОТВЕНЕ1, мн. няма, ср. Отгл. същ. от готвя1 и от готвя се. Някои от ахчийки-те вече са захванали да кълцат пресол и да режат лук. Започва се ново, още по-голямо готвене. Т. Влайков, Пр I, 232. Костадин трябваше да мие на чешмата опушеното менче и тигана, да търси мащерка и тригя за рибята чорба, за да угоди на тъста си, който цял се вдаде в готвенето. Ем. Станев, ИК Ши IV, 409.

ГОТВЕНЕ2, мн. няма, ср. Отгл. същ. от готвя2 и от готвя се. Но скоро той разбра, че Мунчо е виновният, а след подновя

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл