Page:RBE Tom3.djvu/259

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Зн, 1874-1875, бр. 17. За Гетевите песни .. аз пращам читателя .. при моята статия „Песните на Гете“, печатана в списанието Мисъл, девета година. П. П. Славейков, Събр. съч. V, 10. Списание Български език, година пета.

9. Разг. Помен за покойник, който се извършва една година след смъртта. — Вчера... й правихме година... — На кого, синко? Аз още оня ден исках да те попитам за кого носиш това черно. Д. Калфов, Избр. разк., 376. На умрелия носят третини, деветини, четиридесет, година и пр. Ив. Хаджийски, БДНН1,45.

О Астрономическа година. Период от време, който се състои от 365 дни, 5 часа, 48 мин. и 51 сек. Високосна година. Всяка четвърта година, която има 366 дни, с 29 дни през м. февруари. Звездна година. Период от време, който се състои от 365 дни, 6 часа, 9 мин., 10 сек. Нова година. Първи януари, празнуван като начало на годината. Старата Глаушица бе се запретнала в стаята с огнището да меси баницата за Новата година. Д. Талев, ПК, 251-252. Календарна година. Период от време от 1 януари до 31 декември. Светлинна година. Астрон. Пътят, който изминава светлината за една година, като се движи със скорост от 300 хиляди километра в секунда. Нашите радиоастроно-мични уредби ловят електромагнитните лъчения от разстояние десет милиарда светлинни години.

> Влизам в години. Разг. Ставам зрял, възрастен. Колко му е днеска да настина? Духа вятър и дъждец вали. Както казваш — влязохме в години. И животът май че превали... Д. Методиев, ШТ, 45. Година време. Разг. За реално кратък период — който изглежда много продължителен, дълъг. Набързо по насипа, встрани от Никополска-та капия, се сурнаха двете хиляди мъже. Всеки търсеше коня си, опипваше с нетърпеливи пръсти коланите му, бързаше да се метне на седлото и се изниже из капията. Примираха от досада, половината час, който им потрябва, за да се промъкнат през ходника, им се стори година време. В. Мутафчиева, ЛСВ П, 121. Година-две. Разг. Немного дълъг период; нормално дълго, по-скоро кратко време. — Преди година-две хванах живо лисиче. Ив. Коларов, Е, 24. — Не сме се виждали, не беше скоро, ама не беше и отдавна. Година-две трябва да има откакто се видяхме в Несебър. А Не се притеснявай. Напълно ще оздравееш. Година-две и ще идваш и ти с нас на морето. Година след година. С изминаването на всяка година. Ден след ден, година след година [пороите] дълбаели. Н. Хайтов, ПП, 18. Ден година. Разг. За ден, който обикн. поради затруднения, неприятности и под. изглежда много дълъг, безкраен. — Ей, кога пусто ще се мръкне, то като че зарад мене този ден година се провлече, а пък ваджишкото слънце е още на голяма икиндия. В. Неш-ков, Н, 352. До година. Разг. На следната година, докато измине една година. — До година ще приключим изцяло ремонта и плажът ще бъде открит. До година, до амина! Разг. Пожелание за хубав и дълъг живот, обикн. в наричания за Нова година.

— Идваше Нова година. До година, до амина! Г. Величков, НУ, 15. Сурва, сурва весела година! / Живо, здраво до година, / до година до амина! До година до друга. Разг. В бъд. вр. В близко бъдеще, не след дълго. — Сега е още рано за теб — каза той [харто-филаксът] по гръцки на Захария, — ала до година до друга ти ще можеш да четеш от нашите книги и аз ще ти давам, каквото трябва. Вл. Свинтила, СЗЗ, 51. Една година. Разг. Някога, веднаж. — Една година — започна Месечката, — отиват сърненци за сол в Силистра. Й. Йовков, В АХ, 69. За много години (годин). Разг. Пожелание за дълъг живот. На годината. Разг. В съчет. със съществително преди израза. Означава най-доброто, най-нашумялото, най-известното от еднородна група лица, предмети, явления за дадена календарна година. — Аз съм актьор. Извинете, през отпуската ходите ли в София? Кой е спектакълът на годината според вас? Г. Стоев, КЛ, 85. Стана традиция да се прави класация за мъж на годината, политик на годината, бизнес дама на годината и т. н., и т. н. На млади(те) години. Разг. По времето, когато съм млад, когато е периодът на младостта; на младини. — Едно време, на младите години, имаше една Тинка, комшийка ми беше. Направо ще ти кажа: мило и драго давах за нея, а тя завеяна по друг, по Ненчо. Б. Геронтиев, Б, 12. На стари години. Разг. По времето, когато съм вече възрастен; на старини. — Ами ти какво седиш пред работилницата? Да не си решил да учиш занаята на стари години? Нали си чувал — от дърт циганин ковач не става! С. Северняк, ИРЕ, 8. — Внимавай с любовта! Особено на стари години! Нали знаеш, старо буни-ще като се подпали... Да не станеш за смях. От година на година. 1. Веднаж-дваж в годината или на няколко години; много рядко. Срещаме се от година на година. 2. С всяка изминала година, с течение на времето. Се-небирските братя богатееха от година на година. Й. Йовков, В АХ, 139. С годините. Разг. С течение на времето, след изминаването на много време. С годините крушата остаря, подгърби се и напуканата й кора се покри с мъхове и лишеи. Кр. Григоров, Н,

125. Сурва година. Диал. 1. Нова година, Василовден; сурваки. 2. Самият обичай на 1 януари, сурвакане, и обредните действия, свързани с него. Съм (ставам) на (в) години. Разг. В зряла възраст съм, остарявам. Къде са ме водили, не помня, но на сутринта разбрах, че съм откаран в милицията .. И ми беше стеснително, защото бях вече на го

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл