Page:RBE Tom11.djvu/968

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


и пълзи по голия склон към рунтавите върхове на север. К. Константинов, НЗХ, 9. Дружината., спря за малко на кръстопътя, отдето една тясна уличка се отделя настрана. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 23.

3. Напускам, отклонявам се встрани от някаква група (колектив, стадо и под.); отлъчвам се. От тълпата се отделиха две момиченца, синеоки и руси като куклички. Д. Димов, Т, 696. Всички жители — от старците до децата — бяха излезли да ни посрещнат. Двама мъже се отделиха от множеството, пристъпиха към нас и ни поздравиха. М. Марчевски, ОТ, 194-195. [Стоян] насъска кучетата по овчарчето, но ни едно не се отдели от стадото. К. Петканов, X,

46. От колоната се отделиха две коли, които тръгнаха бавно напред, вероятно с разузнавателна цел. Д. Димов, Т, 613.

4. Обикн. с отриц. Преставам да съм непрекъснато заедно с някого; разделям се. [Иван] задиряше най-първата и най-хубавата мома в селото, и тя момата луда ходеше по него. По кладенците, по хората, на седенките не се отделяха двамата, все наедно и на хорото все едно до друго ще ги видиш. П. Р. Славейков, Избр. пр II, 45. И Райчо беше с доброволците. С него тръгнаха повече от сто души от Букурещ. Тук той не се отделяше от момчетата. Д. Га-бе, МГ, 139. Аз не се отделях от дядо. Вдя-вах му конци, принасях му овчарските ножици, с които изрязваше парчетата. Кр. Григоров, ОНУ, 8. Кина вече не се отделяше от майка си, не я оставяше да се преу-маря. К. Петканов, МЗК, 156.

5. Прен. Прекратявам, преустановявам връзката си с нещо; откъсвам се. За първи път щеше да се отдели от обичайния живот, от книгите. А. Гуляшки, ЗВ, 106. В началото на месец август един ден [пазачът] реши да отиде в града.. Но той беше свикнал да не се отделя от работата си. Вл. Полянов, ПП, 92-93. Точно сега не му е времето да се отделяш от завода. Ти ще почувствуваш кога да го напуснеш. Д. Кисьов, щ, 520. Напразно лекарят би съветвал такъв болен да забрави всичко, от своите мисли той няма да се отдели, но поне да ги забрави, докле трае храненето. Хр. Смирненски, Съч. III, 47.

6. Прен. Преставам да се чувствам, да бъда близък с някого; отчуждавам се, охладня-вам, отдалечавам се. Но Дани не каза нищо. Съвсем нищо. И аз усетих в мълчанието как тя се отделя от мене и се свива навътре в себе си, и между нас вече не остава никаква връзка, нищо общо. Б. Райнов, ДВ, 177. Денем стоеше в кръчмата или ходеше по полска работа, а вечер се връщаше къс-но, когато тя, уморена от чакане, вече спеше.. Полека-лека той се отделяше от нея и я забравяше. И тя скоро разбра, че Еньо я мрази. Елин Пелин, Съч. III, 138. Той беше само добър, внимателен съпруг, честен съпруг.. Дотам стигаше неговата обич — не повече. От майка си той не би се отделил заради нея. Д. Талев, ПК, 357.

7. Разг. Създавам си самостоятелно домакинство, обикн. след разделянето на имуществото между близките. Петър се отдели, заживя в своята къща, но все още работеше при баща си. К. Петканов, БД, 12. Като гледаше как повторно се влошават обноските на майка му към Тинка., нему бе минала през ума мисълта, че най-добре би било да можеха някак да се отделят настрана. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 282. Освен къщата, от баща му останаха и две ниви.. Откогато се отдели самичък, той нямаше как да ги оре и засява. П. Тодоров, И I, 121. Рядко ще се случи другоселец да се ожени на къща, па да се скарат с тъста и тъщата, па да се навие да се отделя от тядс, та тогава чак да рече да купува [къща]. И. Радичков, СР, 85.

8. Различавам се, отличавам се по някакви характерни особености; изпъквам, откроявам се. Хубава, стройна, здрава и пъргава, Станка се отделяше от другите моми. Г. Караславов, ОХ, 11. — Ясно се чуваха и женски гласове, които се отделяха с мекотата си. М. Смилова, ДСВ, 81. Комура стоеше в браздата. Главата му, шията му и гърдите бяха черни, толкоз черни, че очиггре цу се отделяха само с лъскавината си. И. Йовков, АМГ, 97. Драги Кръстев,.. Твоята статия ми направи едно особено впечатление: тя някак се отделя от досегашните твои работи. ЛФ, 1958, бр. 2, 2.

9. Спец. За вещество, газ и под. — излъчвам се, появявам се при химическа реакция. Ако поставим късче натрий в чаша с вода, той плува на повърхността на водата и буйно реагира с нея, като се отделя водород. Хим. V кл, 1950, 3. При взаимодействието на това съединение [хлорна вар] се отделя хлор. Хим. V кл, 1950,48.

О Не отделям / отделя очи <те си> (пог-лед<а си>) от някого или от нещо. Разг. Непрекъснато, продължително гледам някого или нещо, обикн. защото ми се харесва, защото ми е мило да го наблюдавам, следя какво прави. Еньо се отдалечи с другари, позавъртя се около момичетата., и до село не отдели очи от Цвета. Елин Пелин, Съч. III, 95. Раковски не можеше да отдели погледа си от нейното лице с неправилни черти.., от пламналите във вълнение тъмни очи.. „Колко е красива“ — мислеше си той. Ст. Дичев, ЗС I, 289. Гюрга Самодива (която се любува на китките си и все още не може да отдели очи от тях) — .. През всеки цвят пролет е отворила очи и се усмихва! П. Тодоров, Събр. пр II, 117. Отделям / отделя за душата (душицата) си. Диал. Раздавам милостиня. Зарад това, мила мале, / не си сгодна в рай да идеш, /.. / че ти не си отделила / за своята душица, / ни па нещо си подала / за Христово светло име. Нар.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл