Page:RBE Tom11.djvu/800

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОСЕМЕНЯВАНЕ 800 ОСЕНВАНЕ

разплодния жребец Урази] са записани 130 най-отбрани кобили,.. Но в търсене на голямата печалба собственикът решил, че кобилите ще се осеменяват по изкуствен път. П, 1991, бр. 6, 13.

ОСЕМЕНЯВАНЕ, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от осеменявам и от осеменявам се.

ОСЕММЕСЕЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. Който е на осем месеца. Осеммесечно теле.

2. Който съществува в продължение на осем месеца, който трае, продължава осем месеца. Осеммесечна война.

ОСЕММЕСТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Който е с осем места за сядане. Осем-местно купе. Осемместен микробус.

ОСЕММЕТРОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Който е с размер осем метра. Осемметров стълб. Осемметрова дълбочина.

ОСЕМНАДЕСЕТ и (съкр. разг.) осемнайсет, -тте и (диал.) -ттях, числ. бройно.

1. Число, което се състои от 10 и осем единици. а.) Самост. и нечленувано. За означаване на абстрактно количество от толкова единици. Двадесет без две е равно на осемнадесет. А Осемнадесет е четно число.

б.) В съчет. със същ. За означаване на количеството от толкова конкретни предмета. На осемнадесет години човек вече се смята за пълнолетен, в.) С числ. бройно седемнадесет, деветнадесет, двадесет: седем-надесет-осемнадесет, осемнадесет-де-ветнадесет, осемнадесет-двадесет. За означаване на приблизително количество, ограничено според числителните от съответните съчетания. На един от прозорците на къщичката се показа момък, почти момче, на осемнадесет-деветнадесет години. Д. Спространов, С, 182. • Самост. или в съчет. с часа. Момент от денонощието, до който са изминали толкова часа, смятани от полунощ. Новините в осемнадесет часа.

2. Като същ. осемнадесет ср. Писменият белег, цифрата 18 (XVIII). Написал си неясно това осемнадесет. • Обикн. в съчет. със същ. номер: Трамвай номер осемнадесет. А Блок номер осемнадесет. А Живее на номер осемнадесет.

— Друга (диал.) форма: оссмнассст.

ОСЕМНАДЕСЕТГОДИШЕН и (съкр. разг.) осемнайсетгодишен, -шна, -шно, мн. -шни, прил. 1. Който е на осемнадесет години. Осемнадесетгодишно момиче.

2. Който съществува в продължение на осемнадесет години, който трае, продължава осемнадесет години. Осемнадесетгодишна служба.

ОСЕМНАДЕСЕТДНЕВЕН и (съкр. разг.) осемнайсетдневен, -вна, -вно, мн. -вни, прил. 1. Който е на осемнадесет дни. Осемнадесетдневно бебе.

2. Който продължава, трае осемнадесет дни, който обхваща време от осемнадесет дни.

Осемнадесетдневно лечение. Осемнадесет-дневен отпуск.

— Други (остар. и диал.) форми: осемнаесетдневен иосемнасссднсвсн.

ОСЕМНАДЕСЕТЕТАЖЕН, -жна, -жно, мн. -жни, прил. Който има осемнадесет етажа. Нов осемнадесететажен блок.

ОСЕМНАДЕСЕТИ и (съкр. разг.) осемнайсети, -а, -о, мн. -и. 1. Числ. поредно от осемнадесет. Осемнадесети век. • Само м., нечленувано. Самост. или в съчет. с името на съответния месец. За означаване на дата

— осемнадесетия ден от месеца. Имаме билети за театър за осемнадесети май. А Изпитът е на осемнадесети.

2. Като същ. осемнадесета ж. Само с числ. бройно. Една част от нещо, разделено на осемнадесет равни части. На всеки се падна по една осемнадесета от тортата.

— Други (диал.) форми: оссмнассти, оссмнайсти.

ОСЕМСТОТИН, -те и (диал.) -тях, числ. бройно. 1. Число, което се състои от осем стотици, а.) Самост. и нечленувано. За означаване на абстрактно количество от толкова единици. Осемстотин е четно число. Осемстотин се дели на четири без остатък. б.) В съчет. със същ. За означаване на количеството от толкова конкретни предмета. Стадо от осемстотин овци. в.) С числ. бройно седемстотин, хиляда: седемстотин-осемстотин и (разг.) седем-осемстотин, осемстотин-

хиляда. За означаване на приблизително количество, ограничено според числителните от съответните съчетания.

2. Като същ. ср. Писменият белег, цифрата 800. В сметката два пъти беше изписано осемстотин.

ОСЕМХЙЛЯДЕН, -дна, -дно, мн. -дни, прил. Който се състои от осем хиляди единици, който съдържа, наброява осем хиляди лица или предмети. Осемхиляден митинг.

ОСЕМЧАСОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Който трае, който продължава осем часа. Синдикатите се бориха за осемчасов работен ден.

ОСЕМЧЛЕНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Който се състои от осем члена. Осем-членен екипаж. Осемчленно семейство.

ОСЕН м. Диал. Дърво ясен. Двата бряга на Тополница... са покрити със зъбести скали до едно място, а нагоре се захваща дребна горица, осен, дренак, и дребен габър.

3. Стоянов.

ОСЕН, осна, осно, мн. осни, прил. Техн. Осов, осев. Осен (аксиален) момент.

ОСЕНВАМ, -аш, несв. (диал.); осеня, -йш, мин. св. -йх, св., прех. Осенявам, осе-ням. осенвам се, осеня се страд.

ОСЕНВАНЕ ср. Диал. Отгл. същ. от осенвам и от осенвам се; осеняване, осеня-не.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл