ОСЕМДЕСЕТ 799 ОСЕМЕНЯВАМ
осемгодишен рогач. Ем. Станев. // За алко-холно питие — който е отлежал осем години. Осемгодишно вино.
2. Който съществува в продължение на осем години, продължава, трае осем години. Осемгодишното му заточение в Азия, теглилата и климатът бяха го застарили и съвсем изменили. Ив. Вазов. Осемгодишен курс на обучение за основно образование. Осемгодишна вражда.
ОСЕМДЕСЕТ, (съкр. разг.) осемдесе, -(т)те, (диал.) -(т)тях, числ. бройно. 1. Число, което се състои от осем десетици, а). Са-мост. и нечленувано. За означаване на аб-страктно количество от толкова единици. Четиридесет и четиридесет е равно на осемдесет. А Осемдесет делено на осем е десет. б). В съчет. със същ. За означаване на количеството от толкова конкретни предмета. Турчинът опули очи и се чудеше на голямата сила на младия селянин, който дигаше някак с леснина по петдесет, по осемдесет оки. Д. Талев. Натисна Дечев педала, заръмжа моторът. Не, не — моторът зави от обида, от това, че — ето на, уж осемдесет коня, уж двойно форсиран, уж със специално мазане, при това центрован и с нови-новенички свещи, а с положението не може да се справи. Ч.Шинов, ПВ, 91.
• В съчет. с друго число — за образуване на съставни числителни. Осемдесет и четири. Сто и осемдесет, в.) Разг. В съчет. с числ. бройно седемдесет, деветдесет, сто: се-демдесет-осемдесет, осемдесет-девет-десет, осемдесет-сто. За означаване на приблизително количество (брой), ограничено според числителните от съответните съчетания. Събраха се осемдесет-деветде-сет души. Осемдесет-сто години. • Членувано. В съчет. с години. Период от десет години, които следват след осемдесетата година на някое столетие. Осемдесетте години на миналия век бяха години на утвърждаване на нова България.
2. Като същ. ср. Писменият белег, цифрата 80 (ЬХХХ). Напиши цифрата осемдесет.
• В съчет. със същ. номер. Автобус номер осемдесет. Осемдесетте. Разг. За възраст — осемдесет години. Беше преминал вече осемдесетте и вече нищо не очакваше от живота.
О Завъртявам / завъртя (извъртявам / извъртя, обръщам / обърна) на сто и осемдесет градуса нещо. Разг. Неодобр. Изменям напълно нещо (възглед, мнение, твърдение), възприемам точно обратното нещо (възглед, мнение, твърдение). Той беше предупреден от Петко, че го дебне опасност, щом се е заел да завърти кормилото на сто и осемдесет градуса. Стоеше винаги с оръжието под възглавницата. Ст. Даскалов, СЛ, 468. Освен на Лилето не беше ли успял да завърти главата и на моята уж умна, хитра и проницателна сестра? Не беше ли сполучил до такава степен да й влезе под кожата, че да я накара да извърти на сто и осемдесет градуса разбиранията и принципите си? Л. Станев, ПХ, 27. След рецензиите трябваше да завърти на сто и осемдесет градуса работата си. Завъртявам се / завъртя се (извъртявам се / извъртя се, обръщам се / обърна се) на сто и осемдесет градуса. Разг. 1. Неодобр. Възприемам съвсем противоположни на досегашните си възгледи, мнения или променям напълно поведението си. Неочаквано тя се обърна на сто и осемдесет градуса и вместо да го критикува, започна да го хвали.
2. За нещо — променям се коренно, напълно. — Тичаше навред от любопитство, озарен от радостна възбуда, уверен, че с ес-нафлъка е свършено..„По-скоро да се изме-те буржоазията и всичко ще се обърне на сто и осемдесет градуса.“ Ем. Станев, ИК III и IV, 518.
ОСЕМДЕСЕТГОДИШЕН и (съкр. разг.) осемдесегодишен, -шна, -шно, мн. -шни, прил. 1. Който е на осемдесет години. Меда-ра беше близо осемдесетгодишен, много по-млад от чича Митуша. И. Йовков.
2. Който съществува в продължение на осемдесет години, който продължава, трае осемдесет години. Осемдесетгодишна постройка. Осемдесетгодишен живот.
ОСЕМДЕСЕТГОДИШНИНА и (съкр. разг.) осемдесегодишнина ж. Годишнина от събитие, станало преди осемдесет години.
ОСЕМДЕСЕТДНЕВЕН и (съкр. разг.) осемдеседневен, -вна, -вно, мн. -вни, прил.
1. Който е на осемдесет дни. Осемдесет-дневно бебе.
2. Който продължава, трае осемдесет дни, който обхваща време от осемдесет дни. Осемдесетдневен курс. Осемдесетдневен отпуск.
ОСЕМДЕСЕТИ, -а, -о, мн. -и, 1. Числ. поредно от осемдесет. Той е осемдесети в списъка.
2. Като същ. осемдесета ж. Само с числ. бройно. Една част от нещо, разделено на осемдесет равни части. Две осемдесети.
ОСЕМДНЕВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. 1. Който е на осем дни. Осемдневно бебе.
2. Който обхваща време от осем дни, който трае, продължава осем дни. Осемдневно пътуване.
ОСЕМЕТАЖЕН, -жна, -жно, мн. -жни, прил. Който е на осем етажа. Осеметажен блок.
ОСЕМЕНЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Който се отнася до осеменяване. Осе-менителна станция.
ОСЕМЕНЯ. Вж. осеменявам.
ОСЕМЕНЯВАМ, -аш, несв.\ осеменя, -йш, мин. св. -йх, св., прех. Оплождам дома-шно животно по изкуствен начин, осеменявам се, осеменя се страд. В списъка му [на