Page:RBE Tom11.djvu/723

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОПЪЛЧЕНСКИ 723 ОПЪН

жих в опълчението, под командата на поручик Петрунов. Ал. Константинов, Съч. I, 154. За ризници мъчно можеше да се мисли, войните щяха да слагат мънички метални плочи над сърцето си.., защото все пак и това не е малко, като се има предвид, че опълчението, откак е съществувала българската войска, се е сражавало без всякакво предпазно бойно облекло. Д. Добревски, БИ, 209. Народно опълчение. Гражданско опълчение. II Остар. Общо название на ветерани, запасни и неслужили лица от 17 до 65 годишна възраст, които не се водят на военен отчет и по време на война не служат в действащата армия, а изпълняват само тилова гарнизонна служба или в мирно време участват в паради, празнични церемонии и национални тържества. Отдясно до стената беше строена рота войници. Те бяха все възрастни хора от опълчението, които изпълняваха гарнизонна служба. П. Златков, НД, 86. Князът пристигна в София на 12 юли, посрещнат., с извънреден блясък.. По улиците освен войската наредено бе и на-родното опълчение. С. Радев, ССБ I, 385. Неговите беловласи връстници отдавна преминаха в опълчението.

2. Истор. Българска войска, сформирана от доброволчески дружини, участвали в сраженията по време на Руско-турската война, 1877-1878 г. за освобождението на България от турско робство. На 24 август 1877 г. отредът, в който се намирал Петър Петров, спечелил голяма победа срещу турците в боевете около Шейново. До края на руско-турската война той бил в редовете на опълчението, за което е бил награден с орден на руското командуване. РД 1955, бр. 233, 3. През Освободителната война е в редовете на опълчението и бива тежко ранен в боевете на Шипка. Ив. Унджиев, ВЛ, 38. Оттогава наистина за мен животът е бил винаги нещо празнично и светло като на сцена. Така чувствувах живота дори когато с опълчението воювах за освобождението на България от робството. П. Славянски, МСС, 58-59.

3. Истор. Доброволчески народни отряди за местна защита на християнското население от разбойнически банди и башибозук. Все по-често в началото на века [XIX в.] ще забелязваме, че тук [из Румелия] кърджа-лийството срещало отпора не на централизма, на войските и военачалниците му, а на местни опълчения от населението. В. Мутафчиева, КВ, 230. Въпреки всички мерки.. многочислената дружина [разбойници] не само не се пръснала, но и влязла в открито сражение с местното опълчение от Старозагорско на 25 октомври 1875 г. В. Мутафчиева, КВ, 59. Наемниците били едно от най-важните явления на гръцкия живот.. Те почти заменили предишните опълчения на гръцките граждани. Н. Михайлов-ски, РВИ (превод), 157.

4. Църк. Множество от Божии ангели; небесно войнство. Той се извръщаше, вземаше на колене Библията, отваряше я на подгъната страница и четеше на глас, като клатеше глава:.. „И Господ ще издаде гласа си пред Своето войнство, защото твърде многобройно е неговото опълчение!“ А. Гу-ляшки, СВ, 317.

5. Остар. Книж. Опълчване. Човеколюбивият руски народ., отдавна се е опълчил силно срещу Турция, Австрия и Англия за в полза на България, и с това си опълчение направи да са потаи ужасното турско сви-репство. НБ, 1876, бр. 47, 183. Борбата за свобода са подкачи.. Тежка задача! Тряба първо страшно размирие, .. страшни кръвопролития и силно опълчение соещу турското варварство. НБ, 1876, бр. 22, 85.

О Българско опълчение. Дружините от български доброволци, сформирани под Са-марското знаме в навечерието на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. Надеждите бяха поне да се удържи Загора до-де додат на помощ други войски. Не е място тук да възпроизвождам мъжеството на руските войски и геройството на българското опълчение, което пръв път се кръсти в кръвта на вековний враг. П. Р. Славейков, БПII, 15.

— От рус. ополчснис.

ОПЪЛЧЕНСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до опълченец и до опълчение. — Моля, не забравяйте, че петте сръбски дивизии, които стоят срещу нас, са добре организирани.. А нашите три корпуса са формирани от отреди с различно произхождение и имат разни величини. В тях ще намерите дружини, роти, опълченски и доброволчески чети. В. Геновска, СГ, 368. На него [Балчо Нейков] се дължи уточняването на мястото, където Ст. Кара-джа бил пленен от турците в сражението при Канлъдере. На това място на 22 април 1884 г. той поставил дървен кръст. На следващата година Б. Нейков успял да предизвика интерес сред обществеността в гр. Севлиево и опълченското дружество подело инициативата за провеждане в Канлъдере на ежегодни тържества. Н. Ферман-джиев, РХ, 141. На горския ръб наистина скоро се показа и очерта ясно едрата опълченска фигура на дядо Станка, .. с пушка през плещи. Ц. Церковски, Разк., 42. Като градинар в Румъния той се бе записал в опълченските дружини, изкара цялата Освободителна война и сега гордо носеше ордена от сраженията при Шипка и сребърния медал. В. Геновска, СГ, 29.

ОПЪН, мн. -и, м. 1. Рязко, внезапно оп-ване на юзди, поводи на впрегнато животно; опъване, теглене, изопване. Дано цъка с език, конят сигурно приема, че сигналът е за него и ускорява крачки, ала бързият опън на юздата тутакси възпира неуместното му усърдие. Л. Михайлова, Г, 97.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл