Page:RBE Tom11.djvu/585

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОПАДВАНЕ1 585 ОПАЗВАМ

ОПАДВАНЕ1 ср. Отгл. същ. от опадвам1. Химичните стимулатори на растежа са ефикасно средство за ограничаване на преждевременното опадване на плодовете на овощните растения. Д. Георгиев и др., ХР, 22. По козината на малките [елен-чета] има бели петна преди първото й опадване. П. Петков, СП, 50. След опадане-то на листата дърветата заприличват на изящни графики.

ОПАДВАНЕ2 ср. Остар. и диал. Отгл. същ. от опадвам2.

ОПАДЛИВ, -а, -о, мн. -и, прил. Спец. Който има свойството да опадва. Първите покритосеменни растения били широколистни вечно зелени дървета. След това се появили дървета и храсти с опадливии листа. Чрез листопада се намалява изпарението на водата и растенията прекарват по-лесно засушаване и застудяване. Бтн VI кл, 141. Тялото [на рибите от сем. Селдови] странично сплеснато, покрито с лесно опа-дливи люспи. Ц. Пешев и др., ФБ, 46.

ОПАДЛИВОСТ, -тта, мн. няма, ж. Спец. Свойство на определена част от растителен организъм (листо, цвят или плод, шушулка) или животински организъм (косми, козина, нокти) да пада, да се отделя, откъсва от мястото, на което е израснала, обикн. периодично, за да се замести от нова. Опадливост на листата. Опадливост на козината.

ОП А ДН А. Вж. опадвам2.

ОПАДНИЦА ж. Диал. Празнина в тъкан, поради скъсана нишка в основата; близна.

— От Т. Панчев, Допълнение на българския речник от Н. Геров, 1908.

ОПАЗВАМ, -аш, несв.\ опазя, -иш, мин. св. -их, св., прех. 1. Успявам да попреча нещо да бъде повредено, разрушено, унищожено или изгубено; запазвам. Ето, връщам се от Криводолската махала, където събрах жените и им говорих как да опазят разсада. Л. Александрова, ИЕЩ, 272. Селска кал цвъртеше в нозете ни — отначало пазехме чистите си обуща, а после тръгнахме направо, защото бе невъзможно да ги опазим. Ст. Сивриев, ЗСБ, 240. Дигите опазват равнината от наводнения. А Някъде чорбаджиите са давали големи откупи, за да опазят селището си от башибозука.

2. Успявам да запазя, съхраня живота, сигурността на някого. Първото нещо, което съобрази Чобана,.., беше как да опази младите, ако днес или утре дойде лют и сърдит Яначко. С. Северняк, П, 44. Да, затова е слязъл в село! Хорото да води — и то с мене! И затова хортува така пред всички

— мене да опази от людеки думи, никой да не знае, че три нощи е нощувал при нас. П. Спасов, ГЛЗЗ, 21. За нас друг изход нямаше. Трябваше на всяка цена да опазим хората, които придружавахме. Н. Драганов, ТМС, 121. Дай ми, боже, чест добра, / опази ме здрав и цял. П. Р. Славейков, Избр. пр I, 244.

3. Успявам да направя нещо да продължи да съществува, да остане, да не изчезне; запазвам, съхранявам. Противоп. изгубвам. Балканското население е могло да опази непокътната своята народност и поради това още, че е било по-заможно. Б. Пенев, НБВ,

7.

4. Успявам да запазя, съхраня някакво отношение, чувство или качество. Невъобразимо трудно е да успееш, като едновременно с това опазиш честта и достойнството си.

0. Василев, ЖБ, 203. Отколе / е имало и пак ще има, знам — / сърца, които и без твойта [на старостта] воля / докрай опазват юношески плам! НК, 1958, бр. 8, 2.

5. Успявам да задържа нещо като своя собственост, притежание; запазвам. То [сканди-навчето].. не се предаде,.., изправи се на крака, стъпи върху монетата и отчаяно се запретна да я опази за себе си. Ал. Бабек, МЕ, 39. Девети септември 1944 година свари Драгия Вълков член на Народния съюз

Звено".. Това му даде възможност да опази немалка част от богатството си. Ст. Марков, ДБ, 149. Пък и малка беше земята.. Мъчно можеше да я опази независима. Заеми и дългове, дългове и заеми — това бяха пранги на краката му, спъваха го. А. Гуляшки, МТС, 179.

6. Само св. Пазя, охранявам напълно, докрай. — Ще гледа и ще пази той къщата, — обажда се тато. — И дано я опази! Т. Вла-йков, Пр I, 248. Едвам преди един час бяха забележили, че Дорослава е липсвала от затвора .. не можахме да я опазим. Ив. Вазов, Съч. XIII, 142. „Вижда се, че дядо Васил не ще може да опази нашата градина, затуй предлагам да го сменим с друг.“ С. Кралевски, ВО, 95. Пазя да не мине Слава. — Е, опази ли го? — Опазих зер, там, където аз пазя, там и пиле не прехвръква. Сл. Трънски, Н, 160.

7. Индив. Спазвам. Елементарна истина е, че всяка група от обществени деятели е длъжна да обяви ясно в името на какви начала ще се бори.. Това беше предварително условие за появяването на БСД партия; това е условието, което трябва да опазва и БСД съюз. Г. Георгиев, Избр. пр, 9. Да се поставят ясно принципите, да им се даде фактическо оправдание, ето второто условие, което в. „Другар“ трябва да опази в полемиката си с нас. Г. Георгиев, Избр. пр,

12. опазвам се, опазя се страд. и възвр. Граница и жена не се опазват, ако Господ ги не пази. А. Дончев, СВСI, 66.

ОПАЗВАМ СЕ несв.; опазя се се., непрех.

1. Успявам да се предпазя от някого или нещо, което е вредно, лошо, опасно. Не пропусна да ги напътиш..; как да се опазят от предатели и врагове. Н. Никифоров, ПВ,

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл