Page:RBE Tom11.djvu/581

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


7. В съчет. със същ. миг, секунда, минута, седмица, година, век, епоха, хилядолетие, есен и т.н. Означава по-отдале-чен и неопределен в миналото период. Онази година Димо Райнов, Драган и Павли, наши антимовчани са,.., те все с политика се занимават... Та ще ти кажа, дoxqждam тука, а оттук ще ходят в града. И. Йовков, В АХ, 34-35. В ония времена тоя млад човек.. можеше да стои над закона. Елин Пелин, Съч. IV, 28. Онези години, когато учителстваше в Родопите, бяха най-щастли-вите.

П. Вместо същ. 1. Посочва лице или нещо, което е отдалечено, не е в непосредствена близост до говорещия. — Я виж, онази там, със синия фустан, а? Ал. Константинов, БГ, 12.

2. В сложно съст. изр. с подчин. опред. изр. с който, що, дето, където и под. Посочва лице или нещо от главното изречение, което се определя, характеризира в подчиненото. Тя беше си навела надоле очите и беше се малко попричервила още щом влезе Ценко. Той беше онзи, що й плени сърцето. Т. Влайков, НУ, 1885, кн. 7, 221. Той беше наивен, доверчив и способен да даде душата си на онзи, който знаеше изкусно да го поласкае и подлъже. Елин Пелин, Съч. III, 16-17. — Индже ли? Ти виждал ли си Индже, старче? —Де ще го видя, синко?и Онзи, който го е видял, не е оживял. Й. Йовков, СЛ, 141. От кандидатите [за патриарх] е бивал избран и утвърден онзи, който е наддадял най-голяма сума. Б. Пенев, НБВ, 9. Мъж е онзи, който върже гащи, / а писател — който знай да дращи. П. Р. Славейков, Избр. пр I, 78. Не бой се господине от него [арапина],.., но от оного что седи в каляската, трябва да се боим; той сега е същий дявол. П. Р. Славейков, СК, 118. Онзи ми е брат, който ми се радва. Погов. Оня, който краде, той и лъже. Погов.

3. Посочва лице или нещо, което е известно, за което се говори, но не присъства, намира се на друго място или пък не е пряко познато на събеседниците. — Не искам да крия — чувството ми към онзи не е тъй силно, инак, отдавна бих те напуснала с радост за нова любов. Г. Стаматов, Разк. II, 30. Напоследък писмата ставаха все по-кратки,.. В края на зимата, се случи това, от което най-много се боеше: писмата престанаха да идват.. След месец всички от селото знаеха, че онзи е престанал да й пише. Л. Михайлова, Г, 153. Но тя отиваше в Париж уж да следва приложно изкуство. Вятър работа. Това беше само претекст, защото я придружаваше старият чичов познайник — Михаел Цобел, онзи, моят директор. М. Грубешлиева, ПИУ, 171. // Посочва лице или нещо, което не е достатъчно познато на говорещия; друг. — Ако беше за алкохол, разбирам! — .. — Ето, виждате ли! — проплаква оня с издутия заден джоб. — Който пие, на него всичко му е позволено! Г. Друмев, УКР, 4-5. — Не знам какво е да му се припие на човек, но бих желал да знам,.. — казва примирително оня и като се оглежда боязливо, вади от задния си джоб плоско шише. Г. Друмев, УКР, 5. Набиваш жена си, / а онзи те гледа изниско / под своите вежди. Н. Вапцаров, Избр. ст, 1946, 66. Онзи в леглото, / разбрал, че живота / е свършен за него. Н. Вапцаров, Избр. ст, 1946, 38.

4. Разг. Пренебр. За означаване на пренебрежително, отрицателно отношение към някого. Кажи на онзи да си върви! Черен ми е пред очие! не искам ни да го видя, ни да го чуя! А Не ми говори за оная. Подла интри-гантка се оказа.

5. За посочване на втория член при представяне на еднородни лица, предмети, възможности и под. След него тръгнаха една по друга мълви: тоз чул, погнали го тук с камъни, щели да го претрепят, онзи разправя: кърджии го срещнали еди-де, скитал се немил-недраг. П. Тодоров, И I, 42. Там няма да ходиш, тоз няма да гледаш, с онзи няма да говориш. Тирани. С какво право, моля ви се? Й. Йовков, ЧКГ, 21. — Ех, то това не може да се каже, че е против този или онзи, — разпери ръце кметът. Г. Караславов, СИ, 59.

6. За непряко именуване на сили на доброто или злото. В природата, и в човешката,., всичко е възможно.. Онзи, който носи товара на нейните решения, чувствува,.., че в това има пръст онзи, който е баща на всички съдби. П. П. Славейков, Събр. съч. V, 41. Аз слушам ангела, а на онзи, на ррга-тия, казвам: пъшт! Да се махаш! Й. Йовков, Б, 90. Като дойде оная с косата, не можеш да й избягаш. А Само онзи отгоре знае какво ни чака до свършека на дните ни.

О За онзи (оня) дето клати гората; за онзи (оня) дето духа (вее). Разг. За означаване, че нещо се извършва без смисъл, без полза; напразно. Ито защо? Ей тъй, на халос, на-иле — за онзи дето вей. П. П. Славейков, ъбр. съч. Ш, 111. Научи се да искаш предплата, а не да работиш за оня дето клати гората. Оная работа. Разг. С притеж. или възвр. притеж. местоим. Евфемистично название на мъжкия полов орган. Там където си вадиш хляба, не си вади оная работа. Погов. Оная работа. Разг. Евфемистично название на полов акт. Той [мъжът] вече е готов да засуче мустак,.., благосклонно да те [жената] шляпне по задника и да мине направо на въпроса. А въпросът е за оная работа или както лицеприятно я наричаме — правенето на любов. Диал., 1990, бр. 51,

11. Онзи (оня) свят. Разг. Според вярванията и религиозните представи на хората — друг, въображаем, невидим свят, където са душите на умрелите. Кръсти се като ги [звездите] зърне тогава и овчар и друмник из друма, защото видиш ли да се откъсва

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл