Page:RBE Tom11.djvu/175

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБРАТНО 175 ОБРЕД

осъществяването на обратимост на дадения процес и видяхме, че такива процеси на практика са неосъществими. Ст. Пиперков и др., ЕМ, 191.

ОБРАТНО 1. Нареч. от обратен (в 1, 2 и 3 знач.). Сестра му и годеницата му едва се спрели в Копривщица да си отдъхнат от умора и от смъртни тревоги, взели парите и тръгнали обратно за Пловдив. К. Величков, ПССъч. I, 85. Гледам на гарата пристигна трен. Затичвам се аз, вадя билет обратно за София. Елин Пелин, Съч. IV,

231. Наложи ми се да взема тогава двайсетина хиляди аванс от касиера на общината. Разбира се, после аз върнах тия пари. Но в мъката си, в залисията си, не съм си взел разписката обратно. Д. Калфов, Избр. разк. 381-382. — Какво говорите, графиньо! — Раковски се наведе и целуна ръката й. — Та аз тука съм само един емигрант, гонен от своята неволя. Кир консуле, моля ви, потвърдете това! — каза той, като знаеше, че неговите думи ще бъдат изтълкувани тъкмо обратно. Ст. Дичев, ЗС, 293.

2. Като вмет. дума. За изразяване на противоположно мнение, твърдение; напротив. Пленникът по-скоро усети, отколкото видя, че капитанът, който досега записваше с безучастно лице показанията му, го погледна късо и мрачно. Обратно, подполковникът сякаш се развесели. П. Вежинов, НС,

111. Така са мислили учените в самото начало и били уверени, че са прави. Но започнали да се появяват факти, които не само не били в унисон с това становище, а обратно, говорили против него. Хр. Одисеев, ТН, 68.

ОБРАТНОПРОПОРЦИОНАЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Мат. За величина — който е свързан с друг, така че увелечение-то му предизвиква намалението на другия и обратно. Включваме във веригата проводник от същото вещество с дължина както в първия опит, но с два пъти по-голямо напречно сечение.. Забелязваме, че силата на тока се увеличава два пъти. Това показва, че съпротивлението се е намалило два пъти.. Следователно съпротивлението на един проводник е обратнопропорционално на напречното му сечение. Физ. УШ кл, 1965, 47. Обратнопропорционални величини.

ОБРАТНОПРОПОРЦИОНАЛНО. Мат. Нареч. от обратнопропорционален. Ти си спомняш, че силата на всеки светлинен източник се променя обратнопропорционално с квадрата на разстоянието. Г. Тома-левски, АН, 318-319.

ОБРАШНЁВЯ. Вж. обрашневям.

ОБРАШНЁВЯМ, -яш, несв.у обрашне-вя, -иш, мин. св. -их, св., прех. Диал. Обраш-нявам. обрашневям се, обрашневя се страд, и възвр. Който иде на воденица, треба да се обрашневи. ВУХБ (превод), 59.

ОБРАШНЁВЯНЕ, мн. няма, ср. Диал. Обрашняване.

ОБРАШНЯ. Вж. о б р аш н я в а м.

ОБРАШНЯВАМ, -аш, несв.\ обрашня, -йш, мин. св. -йх, св., прех. Диал. Напрашвам нещо с брашно, обрашнявам се, обрашня се

страд, и възвр.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

ОБРАШНЯВАНЕ, мн. няма, ср. Диал. Отгл. същ. от обрашнявам и от обрашнявам се; обрашневяне.

ОБРАЩАЕМОСТ, -тта, мн. няма, ж. Финанс. Употребяване, оборот, обикн. на парични средства. Пред банковата система стоят през втората година още по-сериозни задачи., за ускоряване обращаемостта на оборотните средства на предприятията. РД, 1949, бр. 11, 4.

ОБРАЩЕНИЕ, мн. няма, ср. 1. Финанс. За парични средства и стоки — процес на употреба, на обмяна; оборот. Най-често била практикувана натуралната размяна на стока срещу стока. Засилването на търговията обаче Наложило разпространението на паричното обращение. Йст. X и XI кл, 70. Признаците на икономическата криза се проявяват и в сферата на обращёнието: и в предприятията, и в магазините все повече се увеличават запасите от стоки, които не могат да намерят пазар. ОФ, 1950, бр. 1784, 3. Простата лихва расте съразмерно с капитала и времято на неговото обращение. Хр. Данов, ТПЧ, 265.

2. Книж. В съчет. с глаг. влизам, съм, излизам и под. и предл. в, от. Употреба. Руските нрави и руските обичаи се възприеха във всичките си проявления.. Влязоха в обращение руските песни. Ив. Вазов, Съч. XI, 45-46. — Знаете ли — рече Йохана, — хайде да оставим вече този разговор. — Съгласен. Също като политиката. Ти полека ще изхвърлиш от обращение всички теми. Б. Райнов, ЧЪ, 139.

ОБРЕД ж. Съвкупност от действия, свързани с някакъв религиозен култ или с народен обичай; обряд. Названието Задушница е заето от литовския едновремешен обичай на празника на мъртвите.., на който.. народът се сбирал нощем на гробищата да извърши обред в чест на умрелите и за успокоение на техните мъки. П. П. Славейков, Събр. съч. VII, 99. Попът заприлис-тя требника, за да намери молитвата за венчалния обред. Ив. Вазов, Съч. XIV, 52. Поднесох кафето на табличка от бабините времена.. Обредът на поднасянето ме изпълни с блаженство. Бл. Димитрова, ПКС, 264. Богослужението на тоя ден [Въздвижение] има тая забележителна особеност, че ся въздвигва кръстът и отдава му тържествено поклонение. Приготовле

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл