Page:RBE Tom11.djvu/174

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБРАТЕН 174 ОБРАТЙМОСТ

те трябва да бъдат разказани с език, наситен с такива граматически форми и обрати на речта, които живеят в говоримия чист език на народа. Ран Босилек, ЛФ, 1958, бр. 16, 2.

ОБРАТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил.

1. Който се движи по същия път в посока, противоположна на предишната. Вечерта играя и понякога невечерял (..) съм вземал обратния влак за София, дето на другата вечер е трябвало пак да играя. Ив. Димов, АИДЖ, 108. Заминах за Лае Вегас. Кома-

ът помага на тъжния човек. На другия

ен взех обратния самолет. Р. Балабанов, ТБК, 9. // За път, посока и под. — който води назад, който е насочен към страна, противоположна на предишната. Върна се по обратния път. Бързаше, бързаше, без да се пита къде отива. Мина край езерото, излезе на моста на реката. Ив. Хаджимарчев, ОК, 36. Направих завой, преминах през улицата на отсрещния тротоар и тръгнах в обратна посока. Сл. Трънски, Н, 93. Първо забелязах обратния ход на часовниците. Вместо към осем и десет, стрелките отиваха към осем без десет. А. Наковски, БС, 200. Обратна следа нямаше при Вървището, следователно, Единакът не се е върнал назад. Н. Попфилипов, РЛ, 99.

2. Който се различава от друг, който е напълно противоположен на друг. Авторът е бил майстор и е успял да ти внуши своя образ, а художникът не е успял. Както има и обратни случаи. Ал. Гетман и др., СБ, 76.

— Може и да не се издаде... Имаш ли идея за обратен вариант? — Имам... Ще го арестуваме! Др. Асенов, ТКНП, 235. Повтарям имената в обратен ред, та последните стават първи. А. Дончев, X, 67. От всеки от получените резултати можем да направим и обратни изводи. Матем., 1966, кн. 3,

15.

3. Опак, не лицев. На обратната страна на един портрет на войводата очевидецът Филип Смидов е отбелязал: „Уловен със 7 рани на кръста при една битка при Търново.“ Н. Ферманджиев, РХ, 165. Свито безмълвно в завесата, кьосето Косъо бършело сълзите си в обратната страна на плюша. И. Попов, БНО, 107. Средната температура на различните места по повърхността на човешкото тяло е: на горната част на гърдите — 32,2 .., на обратната страна на ръката — 31,2. К, 1963, кн. 8, 36.

4. Като същ. обратен м., обратна ж., мн. обратни. Жарг. Хомосексуалист, обратното ср. Нещо, противоположно на посоченото.

— Аз поведох народа в нов път, аз ще го изведа напред! — Как? — Знам аз! — По-рано казваше, иче не знаеш, а сега твърдиш обратното!. И. Вълчев, СКН, 592. По безразличието на лицето му ми се струва, че за него няма нищо чудно в това, дето не го искат и го пъдят. Може би пд-странно би му се сторило обратното... Л. Александрова, ИЕЩ, 73. — Хората се задоволяват с малко. Не е нужно бог знай какво... — обади се на-после Драган. — А не. Точно обратното — прекъсна го лекарят.. — Човешкото око е ненаситно драги, дори алчно... И. Гешев, ВТ, 112.

О Обратна връзка. Спец. Въздействие на резултата от функционирането на дадена система върху характера на по-нататъшно-то функциониране на същата система. Тези сведения, показващи изпълнението на командата в техниката, се наричат обратна връзка. Обратната връзка е основата на всеки регулатор. К, 1963, кн. 9, 22. Обратна поща. Спец. Пощенска пратка с означение за връщането й на подателя. Лично аз посъветвах пощенския да сортира писмата по азбучен ред.., а в случай на неправилен адрес да връща веднага на подателя с обратна поща. К. Калчев, СР, 30. Обратна разписка. Спец. Разписка, която се връща на подателя след получаване на писмото от адресата.

> Обратна резба. Жарг. Хомосексуалист. Обратната страна на медала. Книж. Лошата, отрицателната страна на нещо. Неприятното за туристите е обратната страна на медала: когато полето е чисто, а Витоша е покрита от стоящи или лекоподвиж-ни мъгли. П. Делирадев, В, 260. Жена му трепереше от страх, че ето на, ще отвори уста и всичкият старателно скриван ужас на семейното щастие., щеше да блесне с всичката си голота. Тя беше обратната страна на медала, интимната страница, която не всеки можеше да чете. Л. Стоянов, Избр. съч. Ш, 342.

ОБРАТИМ, -а, -о, мн. -и, прил. Спец. За процес, реакция и под. — който може да се извърши, да протече в две противоположни посоки. Превръщането на енергиите в акумулаторите е обратим процес. При напълването на акумулатора електричната енергия се превръща в химична, а при употребата или изпразването му химичната енергия се превръща, обратно, в електрич-на. Хим. VII кл, 1950, 47. По-рано се е считало, че тази реакция протича само в посока на сулфидиране на медта. Изследвания.. обаче са показали, че тя е обратима. Ц. Цветков, М, 20. Ъгълът на отражението е равен на ъгъла на падането.. От равенството на двата ъгъла е ясно, че отражението ще бъде обратимо явление. Физ. X кл, 1951, 113.

— От рус. обратимый.

ОБРАТЙМО нареч. Спец. В две противоположни посоки. Когато процесите, извършващи се на електродите, са напълно обратими, казваме, че галваничният елемент работи обратимо. Ст. Христов и др., РЛУ, 113.

ОБРАТЙМОСТ, -тта, мн. няма, ж. Спец. Отвл. същ. от обратим. Ние разгледахме по-горе (..) условията, необходими за

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл