Page:RBE Tom11.djvu/136

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБЛИТЕРАЦИЯ 136 ОБЛИЦОВКА

ОБЛИТЕРАЦИЯ ж. 1. Книж. Унищожаване с печат на марки върху писма, документи и др.

2. Мед. Запушване отвора на орган или на кръвоносен съд вследствие натрупване на тлъстини, надебеляване на стените и др.

3. Техн. Запушване, задръстване. При малки междини., дебитът може да спадне и до 0. Това явление се обяснява чрез намаляване светлото сечение на междината (зарастване, облитерация) от слой молекули от ра-ботната течност. Д. Вълков, X, 46.

— От лат. оЬИисгайо.

ОБЛИТЕРЙРАМ, -аш, несв. и се.

1. Прех. Книж. Унищожавам с печат марки върху писма, документи и др.

2. Прех. Мед. Предизвиквам облитерация (във 2 знач.); запушвам, задръствам.

3. Непрех. Мед. Претърпявам облитерация; запушвам се, заодръствам се. След раждането фегйалното кръвообращение престава още след първото дишане.. От този момент постепенно пъпните съдове облите-рират. Ив. Вапцаров и др., ДБ, 83. облите-рирам се. Страд. от облитерирам в 1 и 2 знач.

— От лат. оЬ1Шсго 'заличавам'.

ОБЛИТЕРЙРАНЕ ср. Спец. Отгл. същ. от облитерирам и от облитерирам се. Спастичността на кръвоносните съдове довежда до тяхното тромбозиране и обли-териране, с което се нарушава нормалното хранене на съответните тъкани. Н. Ман-чева, ЛФ, 182. В резултат на тежки поражения на стената на хранопровода твърде силно се разраства съединителна тъкан, което постепенно довежда до стеснения и дори до пълно облитериране на хранопровода. Ал. Гюровски, АЧ, 213.

ОБЛИЦОВАМ, -аш, несв. и св., прех.

1. Спец. Покривам нещо (стена, под, сграда и под.) с облицовка. Човек трябва да си представи пъстроцветния блясък на инкрустираните мраморни плочки, с които са били облицовани стените, за да си даде сметка за цялото великолепие на тая малка по размери църквичка. Ст. Михайлов, БС, 56. Виждате ли хе оная пирамида — пирамидата на Менкаур.. някога е лъщяла като огледало. Защото царицата заповядала да я облицоват с полиран сиенит. Г. Готев, ПШ, 42. — Де се е чуло строителство без варовик? Ние го слагаме в основите, правим от него стъпала, плочи, облицоваме къщите. П. Бобев, ЗП, 50. Той поискал да облицоват землянката с дъски, защото започнал да усеща ревматични болки в раменете. П. Славински, ПЩ, 390.

2. Готв. Покривам ястие, сладкиш и под. с глазура, крем и др. облицовам се страд. За конструкцията на мебелите трябва да се използуват мебелни плочи от дървесни и други растителни отпадъци, които да бъдат само фурнировани, без да се облицоват с шперплат. НК, 1958, бр. 46, 2. Порасналите стени се облицоват веднага с бял кра-сенски камък. ОФ, 1949, бр. 1499, 6. По желание може [руло с мармалад от малини] да се глазира с шоколадова или друга глазура, а може също да се облицова с маслен или друг крем по желание. Н. Сотиров, СК, 553-554.

ОБЛИЦОВАНЕ ср. Спец. Отгл. същ. от облицовам и от облицовам се. Между находките най-голямо внимание заслужава характерната за Преслав рисувана керамика, която е служела за облицоване на стените. Ст. Михайлов, БС, 67. Особен интерес представлява материалът за облицоване на външни стени, с който те ще се предпазват от атмосферните влияния. ВН, 1958, бр. 2051,4.

ОБЛИЦОВКА ж. 1. Спец. Покритие от дърво, фаянс, мрамор и под. върху стена, под, сграда и др. Като видение от далечни времена напреде ни израстна гробницата на Тимуридите с яйцевиден купол като пресечен пъпеш,.. Долната вътрешна облицовка на стените е направена от прозрачен млечнозеленикав оникс. А. Каралийчев, С,

159. Когато свършиха кофража, преминаха на облицовката. Същите хора сваляха дъските и облицоваха железобетонните основи със сини гранитни камъни в красиви едри редове. С. Северняк, ОНК, 35. Там, където се слиза в басейна, фаянсовите облицовки са назъбени, за да остава в тях пясъкът, който се нанася от плажа. М. Яворс-ки, ЕСВ, 110. Мракът пълзеше по ъглите на кабинета.. Тежката дъбова облицовка на стените и тъмните мебели попиваха златистата светлина на пролетния здрач. Л. Галина, Л, 131. Вагоните са комфортни и безупречно чисти. С орехова мебел и облицовка, синкаво-зелени. Кр. Белев, 3, 38.

2. Спец. Обшивка, обикн. метална или друго покритие върху повърхността на апаратура, проводник, плавателен съд и др., която служи за укрепване, изолиране. — Туй е нашата работа, тате! — каза Киро. — Приготвяме облицовка за корабите. И. Петров, MB, 211. Сега шумът не беше от весла, а от тихи стъпки,.. Това бяха стъпки на боси крака, които съвсем слабо отекваха върху металната облицовка на шлепа. П. Спасов, ХлХ, 365. От непластифициран поливинилхлорид ще се произвеждат тръби за вода и за разяждащи течности, облицовки на химически апаратури, на електролитни вани. ВН, 1958, бр. 2199, 2.

3. Готв. Покритие, обикн. от глазура, крем и др. върху ястие, сладкиш и под. Обелените картофи се нарязват на сламки както за картофена слама, след което се нареждат в специална телена лъжица, прилична на гнездо, така че да образуват вътрешната облицовка на гнездото. Н. Сотиров, СК, 211.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл