Page:RBE Tom11.djvu/127

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБЛЕКЧАВАНЕ 127 ОБЛЕКЧЕНИЕ

гари в тъмницата; донасяше им разни уго-дности, за да облекчава тъгйта им в затвора. Ив. Вазов, Съч. VI, 92. Тя заплака дълбоко и глухо,.. Раменете й потръпваха, силна струя въздух нахлуваше отвреме-на-време в гърдите й и облекчаваше мъката й. Г. Караславов, ОХ, 419. Жал ми е че с време не можах да узная за злочестината ви, защото без сумнение бих ви я облекчил. П.Р. Славейков, ПИ, 20. Майката от сутрин до вечер навива бинтове и нищи корпия,..; а дъщерите й,.., промиват и превързват раните и облекчават страданията на бедните солдати. Ал. Константинов, Съч. 1,155.

5. Обикн. в съчет. с положение. Правя по-добри условията, в които живее или работи някой, правя по-лек живота на някого; подобрявам. Занятието ми е да облекчавам положението на българите; обикалях, за да им давам упование. Ст. Дичев, ЗС II, 743. — Аз не съм против стачката — продължи Симеон. — Но аз съм за стачка, която ще облекчи наистина положението на работниците, та да имат и утре вяра в нас. Д. Димов, Т, 232. Парламентът не направил нищо, за да облекчи положението на народните маси. Ист. VIII кл, 1965, 12. облекчавам се, облекча се страд. В края на краищата целта е да се ограничат големите печалби, да се облекчи положението. Ив. Мирски, ПДЗ, 168. От друга страна, плаването се облекчава поради обширното екваториално течение. С. Бобчев, ПОС (превод), 316. От една страна преподавани-ето постепенно да се разширява, а от друга страна способът на преподаванието да се облекчава. ЦВ, 1857, бр. 333, 152.

ОБЛЕКЧАВАМ СЕ несв.\ облекча се св., непрех. 1. Разтоварвам се от задължения и грижи. Напоследък гледам да Се облекчавам и прехвърлям задълженията си на другите в семейството.

2. Прен. Става ми по-леко, намаляват притесненията, грижите, тревогите ми. Арма пометна и пак започнахме да се караме.. Пък аз се облекчих, че не ще ми врещи некръсте-но. Ем. Станев, А, 146-147. • За сърце, душа. Лазар Глаушев жалеше своята невеста и се боеше за нея. Дете можеше да им даде само бог, но той можеше да я зарадва с нова къща. И може би ще се облекчи сърцето й, ще се върне топлата кръв по лицето й. Д. Талев, ПК, 447.

3. Прен. Ставам по-лек, по-малко труден. На Биволарски трябва да бъде внушена мисълта, че нашата решаваща сила е в гората.. Ако успеем да прекараме тази версия и махнем от града част от гарнизона, задачата ни много ще се облекчи. X. Русев, ПС, 262.

4. Разг. Ходя по нужда. Излязъл беше да се облекчи и стрелата го беше улучила право в гърлото. Лежеше със смъкнати гащи, с лице в изпражненията си. А. Дончев, ВР, 251. Мъжете араби имат и навик да се облекчават по улиците и сокаците, което още повече усилва неприятната миризма. Б. Темков, И, 7.

ОБЛЕКЧАВАНЕ, мн. (рядко) -ия, ср. Отгл. същ. от облекчавам и от облекчавам се. Той им обясни, че сега миньорският занаят не е вече такъв, какъвто е бил някога, а е поставен на съвсем модерни основи, въоръжен с нови технически средства за облекчаване на труда. Им. Мартинов, М, 63. Средните транспортни барабани, които се изработват от специални стомани, се правят с възможно най-тънки стени, а от двете страни под зъбните венци се пробиват концентрично отвори за ^аксимал-но облекчаване на теглото им. И. Венев и др., К, 25. За облекчаване работата при многобройните изчисления в астрономията [Виет] прави таблици на тригонометричните функции. Матем., 19о6, кн. 4, 9. Мястото за облекчаване е до самата река. Л. Стоянов, X, 113.

ОБЛЕКЧАВАЩ, -а, -о, мн. -и. Прич. сег. деят. от облекчавам като прил. 1. Който носи или поражда облекчение (в 1 и 2 знач.); облекчителен. Облекчаваща въздишка.

2. Който е свързан с облекчения, с намаляване на някакви задължения, отговорности; облекчителен. Облекчаващи обстоятелства.

ОБЛЕКЧАВАЩО нареч. Като нося, пораждам облекчение; облекчително.

ОБЛЕКЧЕНИЕ, мн. -ия, ср. 1. Само ед. Състояние, при което някой престава да бъде напрегнат, неспокоен и се чувства по-добре, става му по-леко, отпуска се след някакво напрежение, притеснение. Смъквам гумените ръкавици и ги поставям в джоба си с умората и облекчението на хирург, току-що приключил една сложна операция. Б. Райнов, ГН, 166. Войниците вървят направо, без път, не знаят где отиват и какво има да се случи след малко, но промяната на мястото и движението донасят все пак едно облекчение, започват се разговори и закачки. И. Йовков, Разк. I, 75. За мене ще бъде голямо облекчение да чуя, че вий нямате нищо против моя прадяда, който се е оженил за вашата любима. ССГ (превод), 202.

2. Само ед. Намаляване, притъпяване на страдание, физическа болка. Болният, след като прие лекарствата, почувствува наистина облекчение. Л. Стоянов, Избр. съч. III, 409. Като написа рецептата, добави: — Това е за облекчение на болките. М. Гръб-чева, ВИН, 17. Аз добросъвестно вкарах отвора на пулверизатора в носа си, стиснах по три пъти помпата за всяка ноздра и веднага почувствувах облекчение. Г. Белев, КВА, 89. Лежеше болен.., без да има най-малко облекчение, нито една капка чиста водица, за да намокри устните си. П. Киси-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл