Page:RBE Tom11.djvu/1027

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


2. Прен. Оттегляне или намаляване на нещо. Там [на изток] войната се водеше на приливи и на отливи,.. Тъкмо в подобен промеждутък византийците ще решат да си разчистят сметките с България веднъж и завинаги. А. Гуляшки, ЗВ, 117. — Искате да кажете, че от Пазвантоглу е започнал отлив на християните? В. Мутафчиева, ЛСВ П, 349. Минали бяха кървави дни, утихнали бяха гонитби — и отлив бе настъпил в душите. Н. Райнов, КЦ, 77.

3. Разг. Слабо, едва забележимо различие в багра; отсянка, нюанс, оттенък. Тя бе дивно красива и стройна хубавица,.. Златистата буйна коса, вълниста и с тъмни отливи в гънките,.., стигаше до кръстеца. Н. Поп-филипов, РЛ, 56. Цялата купчина., беше пъстра смесица от багри, от блясъка на среброто и отливите на коприната. Д. Спространов, ОП, 108. От тях [бръмбари-те-бегачи] красивата, зелена, с червен отлив колозома е известна като масова уни-щожителка на гъсениците по дърветата. ПР, 1952, бр. 5, 80.

ОТЛИВАМ1, -аш, несв.; отлея, -ееш, мин. св. отлях, прич. мин. св. деят. отлял, -а, -о, мн. отлели, прич. мин. страд. отлян, -а, -о, мн. отлени и отлят, -а, -о, мн. отлети, св., прех. 1. Правя част от някаква течност да изтече от съда, в който се намира; изливам. С бавни, но ловки движения арабинът взе стъклото от ръцете му, извади с два пръста друго едно, мъничко стъкълце и като премерваше с очи през присвитите си клепки, отля в него от прозрачния парфюм. Д. Талев, ПК, 319. • Обр. Да изоставя и бележките си, които отливат малко от мъката ми и ме предпазват от побесняване-то на вързания звяр? О. Василев, ЖБ, 222. Когато учеше и съветваше, Будевска не говореше, а сякаш отливаше от чувството, от душата си. Ст. Грудев, АБ, 188.

2. Непрех. Прен. Разг. За цвят на нещо — получавам някакъв оттенък; преливам. Славянинът беше рус и бял като бреза до гър-кинята, чиито вранени коси отливаха на пепеляво. Ст. Загорчинов, ЛСС, 24.

3. Непрех. Рядко. Оттеглям се, намалявам. Задават се от някъде мъгли,.. Но скоро призрачните вълма отливат нататък. Ив. Вазов, Съч. XVII, 58. отливам се, отлея се страд. След като кипне, се отлива от кафето в чашите и може до 3 пъти да се връща върху огъня. По този начин се получава хубав и гъст каймак. Н. Сотиров, СК, 645. От дето се отлива, а не са долива, скоро са изпива. Послов.

ОТЛИВАМ СЕ несв.; отлея се св., непрех.

1. За течност — изтичам от съда, в който се намирам; изливам се. Врътна се и се върна към кръчмата с едва люлееща се плавна походка, като че носеше на кобилица котли, пълни с вода, та се крепи да не се отлее от тях. Т. Харманджиев, Р, 68.

2. Прен. За светлина — излъчвам се, лея се; разливам се. Червената светлина на залеза се отливаше през праха на пътя по каските им [на германските войници] и те зловещо аленееха. Е. Коралов, ДП, 22.

ОТЛИВАМ2, -аш, несв.; отлёя, -ёеш, мин. св. отлях, прич. мин. св. деят. от отлял, -а, -о, мн. отлёли, прич. мин. страд. отлян, -а, -о, мн. отлени и отлят, -а, -о, мн. отлети, св., прех. Спец. 1. Правя, направям предмет от разтопен метал, восък и др. с калъп; изливам, лея. В заводите „Круп“ днес отливат гранати. Н. Вапцаров, Ст. 1946,

110. Още от IV хил. пр. н. е. египтяните започнали вече да си изработват оръдията на труда от различни метали. Първона-чално — от мед, а по-късно от бронз. Те се научили да отливат от метал топори, мотики, ножове. Ист. V кл, 1965, 20. • Направям с определена форма предмети (бонбони и под.) като в разтопен вид се поставят в калъп. В шоколадовата фабрика отливат и захарни петлета, катерички и мечета.

2. Получавам (обикн. стомана); изливам, лея. В ДМЗ вече се отлива наша стомана.

3. В строителството — поставям цимент, бетон и под., за да направя обикн. основите на сграда. — И на нас ще ни трябват пет-шест торби [цимент] — каза Деша. — Минчо искаше диреци да отлива за асмите. Г. Мишев, ЕП, 37. отливам се, отлея се страд. След филтриране и отстраняване на въздушните мехурчета този разтвор [на колодия] постъпва в специална поливна машина, където се отлива във формата на ленти. И. Венов и др., К, 9. — Пуска се в действие цехът за изкуствен гьон.. Готовата смес се отлива на листове върху ваку-ум-филтри. ВН, 1960, бр. 2669, 2. Докато на единия край на обекта се извишават пететажни стени, другаде се почват нови изкопи, отлива се бетон. ВН, 1958, бр. 2282, 1. Бързите ръце на девойките приготвят цимента и се отливат основите на комбината фурна-пералня. РД, 1950, бр. 97, 2.

ОТЛИВАНЕ1, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от отливам1 и от отливам се. Отливането на млякото от съда става бавно и внимателно.

ОТЛИВАНЕ2, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от отливам2 и от отливам се. На следващата година друга комисия разучи подробно въпроса за подобряване на методите за отливане на оръжия — пушки, оръдия и др. К. Манолов, ВХ, 179. Процесът на отливането се състои в изтичане под налягане на колодия през тънък дълъг процеп върху бано и равномерна движеща се в безконечна линия широка медна лента с огледална повърхност. И. Венов и др., К, 9.

ОТЛИВЕН1, -вна, -вно, мн. -вни, прил.

1. Който е свързан с отделяне, изливане на част от вода или някаква друга течност;

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл