НЕПРИЗНАТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Книж. Който не проявява чувство на признателност към някого; неблагода-рен. Такъв враг [като Войников] на дружеството бил и Васил Чолаков, който се оказал непризнателен към Друмев, макар тоя и да написал предговора към сборника му с фолклорни материали. М. Арнаудов, БКД,
196. Самоубийство на чиновник висш! / О, непризнателни народе, виж. / Как твойте синове се подценяват, / и чест и дарби как се принижават! Ем. Попдимитров, СР, 155. Само Елена никак не щяла да пристане да се венчае с чужденец,.. Баща й ту я предум-ваьие,.., ту я бедеше и кореше като неприз-нателна и неблагодарна. КН, 1873, кн. 4, 44.
НЕПРИЗНАТЕЛНОСТ, -тта, мн. няма,
ж. Книж. Отвл. същ. от непризнателен; не-благодарност. Сали Яшар беше благ човек и мъчно можеше да направи укор на когото и да било, но сега не можа да се удържи, сърдеше се, викаше, обвиняваше дъщеря сиив неблагодарност и непризнателност. Й. Йовков, ПК, 14. Дойдат от село — продължи тя — диви, прости, въшкави. Учиш го да говори, възпитаваш го, храниш го и накрая — кучешка непризнателност. В. Неш-ков, Н, 278. Юстиниан си показа неблаго-дарността към Требеля, като не рачи да му даде другите обещани неща и царската титла. Тогази българский господар захвана явно да го укорява и обличава за непризнателността и лукавщината му. Д. Войников, КБИ, 39.
НЕПРИКАЗЛЙВ, -а, -о, мн. -и, прил. Книж. Който не говори много; мълчалив, неразговорлив. Макар и все тъй неприказ-лив, понякога от устата му се отронваха непривични думи за полезни работи, па и за неща, които никога селяните не бяха слушали. Ст. Загорчинов, ДП, 71. Той дойде в кръчмата, поиска коня си, пожела да се запознае с мене, но нищо не говори. Неприказ-лив ли беше, или искаше да бъде сдържан, не можеше да се разбере. Ив. Карановски, Разк. I, 92. На пръв поглед изглеждаше спокоен, тих и неприказлив, но всъщност беше много упорит. И. Петров, НЛ, 53.
НЕПРИКОСНОВЕН, -а, -о, мн. -и,
прил. Книж. 1. Юрид. Който се защитава от закона, който се пази от посегателство или се ползва с привилегия. Тайната на кореспонденцията е неприкосновена, освен в случай на мобилизация, военно положение или когато има специално разрешение на съдебните органи или прокурора. Конст., 26. Жилището е неприкосновено. Без съгласието на обитателя никой не може да влиза в жилището или помещението му, нито да върши там претърсване, ако не са спазени условията, предвидени в закона. Конст., 26. Той протестираше с всичкия си глас, че според конституцията всякой гражданин е неприкосновен и че полицията няма право да се меси в работите на честните хора. Ив. Вазов, Съч. VII, 12. Той се скрил в един храм. Храмовете се считали неприкосновено убежище и оттам не можело със сила да се земе престъпник. Н. Михайловски, РВИ (превод), 119. // На който не се посяга, който не се осквернява, който по традиция е защитен от някакво враждебно действие. Там, дето не бе позволено на момъка да стъпи
— в неприкосновеното жилище — момин-ский дом, там на родовете бе позволено. Ил. Блъсков, Китка V, кн. 14, 19.
2. Който не е променен, разрушен и под.; незасегнат, непокътнат, цял. Това прелестно кътче, поради своята усойност, запазваше още неприкосновена своята зеленина и свежест. Ив. Вазов, Съч. XXII, 81. Почти в неприкосновен вид физиката е донесла до Нютон традицията на Аристотел. Ив. Въжарова, ИН (превод), 33. Достойно е удивления,., при яростта и гонението, което са имали на божествените храмове ага-рините изчадия,., са оставили тия двете най-великолепни здания, церквата сиреч и пъргът (кулата) неприкосновени. Н. Рилски, ОМП, 3031.
3. Който не може да бъде променян; свещен, неотменим, неизменен. — Дайте си на борбата цел по-съвременна, по-человечес-ка;.. сиреч, унищожението на тия глупави порядки,.., които човешката дивота е въздигнала в неприкосновени принципи. Ив. Вазов, Съч. XXII, 86. За едина [Свети Дио-нисий] и за другия [Свети Яков] са съществували много разкази, които се предавали за неприкосновена истина. Д. Писарев, ПУЖ (превод), 61.
О Неприкосновен запас. Храни, продукти, които се държат като резерв, строго се пазят и се използуват само в краен случай, при крайна нужда. Ще раздадем на войниците дрехите, които досега вие не сте раздали..
— Нали онзи ден ви казах, че тия дрехи са неприкосновен запас! П. Вежинов, ВР, 199. Доволен беше, че правилно е разделил дневната дажба.. В раниците остана само неприкосновеният запас. М. Яворски, ПОББ, 11.
НЕПРИКОСНОВЕНОСТ, -TTà, мн. няма, ж. Книж. Отвл. същ. от неприкосновен. След дълги препирни бе съставена декларация, с която почти всички депутати поддържаха неприкосновеността на конституцията. В. Геновска, СГ, 226. Заптиетата го заблъскаха навън,.. Отначало той не схвана къде ще го водят -.. сетне си припомни, че има документ за неприкосновеност. А. Христофоров, А, 292. Принципът на периодичността е доживял до наши дни в пълна неприкосновеност. Ив. Въжарова, ИН (превод), 243. Като не давали от своя страна никакви гаранции, клерикалите искали в същото време обществото с най-строги мерки да им гарантира пълна неприкосновеност на личността и имуще