Page:RBE Tom10.djvu/939

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Неподкупен и не сваля шапка на тоя или оня. Ст. Даскалов, СЛ, 188. В разобличаването на тъмните герои на времето Алеко Константинов изпъква като честен, смел и неподкупен защитник на народа. Лит. XI кл, 166.

2. Който е присъщ, свойствен на неподкупен човек. Насила изпъжда из общинската канцелария кмета енергичен, високо интелигентен и с неподкупна честност млад човек. Т. Влайков, Съч. III, 211. Величков се отнасяше с еднаква любов и великодушие към всички [писатели] безразлично на кой лагер принадлежаха. И тук тая мека, добра душа, тая неподкупна съвест, тоя бистър поглед на писател високо културен. СбЦГМГ, 207. Неподкупен характер. Поет с неподкупно перо.

НЕПОДКУПНО. Нареч. от неподкупен; с неподкупност.

НЕПОДКУПНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от неподкупен. Когато трябваше [Т. Влайков] да даде някаква преценка, вече в гласа му се забелязваше твърдост, излъчваше се нравствена сила, някаква неподкупност, макар по форма изразът да си оставаше учтив и мек... СбЦГМГ, 372. Ралица знае да пази своето човешко достойнство. Тя пази чиста своята обич, не се поддава на съблазни и не продава човешкото си достойнство за пари. Тази неподкупност на Ралица е дълбоко обоснована от нейния идеал за щастие. Лит. X кл,

270.

НЕПОДЛЕЖАЩ, -а, -о, мн. -и, прил. С предл. на. Който не подлежи на някакво действие, въздействие и под. Пенсията е присъда, неподлежаща на обжалване. Тя невъзвратимо те обявява за негоден, изхвърля те като непотребен. Л. Дилов, ПБД, 6.

НЕПОДОБАВАЩ, -а, -о, мн. -и, прил. Рядко. Който не подхожда, не съответству-ва на някого и е недопустимо да му бъде присъщ, свойствен; неподходящ. Нетак-тичността е неподобаваща за един дипломат.

— От рус. неподобающий.

НЕПОДОБАВАЩО. Рядко. Нареч. от неподобаващ. Държи се неподобаващо.

НЕПОДОБЕН, -бна, -бно, мн. -бни, прил. Остар. Неприличен, неподходящ. Неподобно дело е и да си надуваш страните и да духаш. Р. Попович, X, 136. Игрите, .., не е похвално кога ги правим вън от мярката: .., нето измежду това да употребляваме викове неподобии. Р. Попович, X, 126.

НЕПОДОБНО. Остар. Нареч. от неподобен.

НЕПОДОБНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Остар. Отвл. същ. от неподобен.

НЕПОДОЗИРАН, -а, -о, мн. -и, прил. За който не се подозира, предполага, че съществува или че ще се прояви, разкрие. Бе-ро бе сложил очилата си, лапна шнорхела и заплава по корем. Като от кчпола на небе той виждаше сега един неподозиран, фантастичен, приказно пъстър свят. А. Дончев, ВОМ, 134-135. В душата му се освобождаваше неподозирана сила, натрупана от поколения през вековете, той се учудваше, че не е знаел за нея. Ем. Станев, ИК III и IV, 378. Той стана с неподозирана за неговите години живост, отиде от другата страна на ог^ня, за да вижда по-добре в тъмнината. И. Радичков, ПЦ, 36. Струва ми се, че първият образ в кариерата ми, в който вникнах дълбоко, бе тоя на Акули-на. Оттам и неподозираните нови тонове в гласа ми, които прозвучаха в ролята. Ст. Грудев, АБ, 56. Неподозирана дързост. Неподозирана дълбочина на мисълта. Неподозирани богатства. Неподозирана красота.

НЕПОДОЗЙРАНО. Нареч. от неподозиран. Ала веднага след това тя почувствува как една желязна, твърда, неподозирано силна ръка я изтръгна грубо от сладостния допир с това тяло, с тия устни, как тази демонска, почти свръхестествено твърда ръка я отхвърли във въздуха. Д. Димов, ОД, 243. Из душата му звучеха неподозирано нежни гласове. Ст. Даскалов, ЕС, 307. Една нощ, .., пламна кметовата плевня. След една седмица намериха най-млечната му крава намушкана с месарски нож в хълбоците. Кметът фучеше, беснееше и се заканваше ..Но тези удари, които дойдоха неподозирано и изневиделица, го уплашиха. Г. Караславов, ОХ I, 464-465.

НЕПОДПРАВЕН, -а, -о, мн. -и, прил.

1. За подпис, писмо, документ и под. — който е в действителния си, истински, оригинален вид, който не е подправен, фалшифициран; автентичен. А Селим хан понякога се питаше дали това, което става с империята, вече може да мине просто за размирие. На тази мисъл го наведоха две писма истински, неподправени писма, издадени от кятибина на кърджалийския съюз. В. Мутафчиева, ЛСВ I, 536.

2. За вино, мляко и под. — в който няма вода и е в естествен, чист вид. Ала колкото повече се лееше ракията греяна и негреяна, а след това и виното неподправено и пивко, такова, каквото само на село умеят да го приготвят, толкова повече мъжете се разгорещяваха. Б. Обретенов, С, 14. Очилата й пробляскваха, беше хубава, малко възпълна и кротка, ..; имах чувството, че до мен върви чаша прясно, бяло, благоухай-но, неподправено мляко... Г. Крумов, Т, 78. Кръчмарят Христо Станчев, .., смесвал виното с вода .. Обаче, на своите добри познати Станчев поднасял чисто, неподправено вино. ОФ, 1950, бр. 1888, 2.

3. Прен. За качество, чувство и под. — който не е привиден, престорен, подправен; истински, естествен. Противоп. фалшив. Бе-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл