Page:RBE Tom10.djvu/938

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


неподвластна на промени. Ем. Станев, А, 42. Само кленът ронеше., непозлатени звезди, горд и неподвластен още на есента. К. Колев, ТЕ, 97. Година вече го измъчваше не някоя определена жена, а изобщо жената с нейната страшнд силна слабост, неподвластна на поручика. Д. Вълев, 3, 184. Зло ислямско отшумяло. Градове възвърнал цар. / Неподвластно Анхиало е стояло в зъл пожар. В. Марковски, ПЗ, 293.

НЕПОДВЛАСТНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Отвл. същ. от неподвластен.

НЕПОДВЪРЗАН, -а, -о, мн. -и, прил. За книга, тетрадка — който няма подвързия. Поличките на шкафа са изпълнени с книги, подвързани и неподвързани. Т. Влай-ков, Съч. III, 45. Една дебела тетрадка, не-подвързана, %леисъшита, се отделя от другите книги. И. Йовков, ЧКГ, 246. // За вестници, списания — които не са събрани (обикн. за определен период) и подвързани заедно, в едно книжно тяло. Стаичката беше малка,.., запълнена до половината с маса,.. Тя цялата беше отрупана с разхвърляни книжа,., и неподвързани броеве от „Държавен вестник“. Г. Караславов, Избр. съч. I, 394.

НЕПОДГОТВЕН, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Който няма необходимите знания и умения, придобити обикн. след обучение, образование. Нашите училища в първите години останаха не само на учители неподготвени, но и на тия, които до вчера са биле слуги по бакалските дюгени и чираци. Ил. Блъсков, КУ, 13. Повечето астрономии са написани на език, почти недостъпен за неподготвения четец. Г. Томалевски, АН, 5. Неподготвени за приемния изпит. Неподготвен по специалността си. Неподготвени за живота млади хора. Неподготвен ученик. // За научаването, подготовката на който не са положени необходимите усилия; не-приготвен. Неподготвен урок. Неподготвена лекция. Неподготвено упражнение.

2. Който не е направил необходимата подготовка и не е взел предварителни мерки, за да е готов навреме за нещо. Няма време за подготовка, за предпазни мерки. Най-важните мигове ни заварват все неподготвени. Бл. Димитрова, Лав., 122. Гостите, които бях поканила на вечеря, ме свариха неподготвена.

з. Който посреща с изненада, със смущение и под. някакво неочаквано съобщение, събитие. Започнах да зъзна от изненада .. Все такива капани ми устройва! Свари ме [Влад] пак неподготвена. Бл. Димитрова, ПКС, 210. Вестта за внезапната му смърт завари близките му неподготвени.

НЕПОДГОТВЕНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Отвл. същ. от неподготвен. Ако беше продължил учението си в гимназията, щеше вече да знаеш от учителите по физика, че това, което наричаме падане, е само привличане, но и тази твоя неподготвеност ще преодолеем. Г. Томалевски, АН, 23. Турция, поради своята военна неподготвеност, влиза във войната по-късно (29.Х. 1914). Ист. X кл, 171. Историко-ико-номическите условия обясняват и необходимото пораждане на борбата и неподготвеността на низините за борба. Г. Бакалов, Избр. пр, 552.

НЕПОДДЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Остар. Книж. Неподправен, истински. Това е един от тия редки епизоди, които въпреки неподделната си истинност, изведнъж добиват фантастична окраска, епичния размах и безсмъртната красота на легендите. Й. Йовков, Разк. Ill, 114. Тия стихотворения,.., са достатъчни за нас, за да видим в Ботева един природен, силен, оригинален, поетически талант, почти винаги подгрян от истинско вдъхновение, от не-подделно искрено чувство. Ив. Вазов, Съч. XIII, 63. О, спомням си последний миг, когато /пред тебе трепетен застанах аз/и неподделната тъга, която / сърце ми облада в разделний час. К. Христов, ПВ, 56.

— От рус. неподдельный.

НЕПОДДЪРЖАН, -а, -о, мн. -и, прил.

1. За който не се полагат грижи, за да бъде постоянно в изправност, да има добър вид. Сивопепеляви, неподдържани, корабите от черноморската ескадра тъжно изтегляха подвижни сенки над омаслената вода в басейна. Д. Добревски, БКД, 37.

2. Който не полага специални грижи за външността си, не се поддържа и не изглежда добре. Неподдържана жена. И За лице, коси и под. на човек — за който не се полагат специални грижи, за да изглежда добре. Жена с неподдържана външност. Неподдържани ръце. Неподдържани коси.

3. Който няма поддръжката на някого. Страната се оказа неподдържана от никого.

НЕПОДДЪРЖАНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Отвл. същ. от неподдържан.

НЕПОДЕЛЙМ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не може да се подели. Поднасят ни кюф-тенца! Но как стана? —/Едно неподелимо ни остана! / Какво? По жребий ли ще го ядем? Ем. Попдимитров, СР, 86.

НЕПОДЕЛЙМОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от неподелим.

НЕПОДКУПЕН, -пна, -пно, мн. -пни, прил. 1. Който не може да се подкупи; честен. Бързо Самуил му даде и доверието си, и любовта си неподкупният, корав като камък сърбин имаше свой живот освен службата Самуилу. А. Дончев, СВС, 159. Шофьорът ни беше неподкупен: не го съблазни нито асортимента на ресторантче-то в Проглед, нито величествените гледки от билото на Рожен. Н. Стефанова, РП, 93. — Дръж се за Ангел ти и се не бой! Съветваше я Петко. Ангел е светъл човек!

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл