Page:RBE Tom10.djvu/899

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


НЕОБРАЗОВАН, -а, -о, мн. -и, прил. Който няма образование или който не е до-статъчно образован в определена област. Стачката ще бъде проведена, така, както е замислена и подготвена от отговорни другари. Всяко противопоставяне на това е равносилно на предателство, ще подей-ствува много зле на необразованите другари. Д. Димов, Т, 237. А необразованата личност не може ни да си представи, че съществува на света по-добър и по-щастлив живот, защото неговият кръгозор е тесен и защото неговите понятия за различните предмети са младенчески. Знан., 1875, бр. 1,

III. // За народ, социална група и под. — за който е характерна ниска степен на образованост и културно развитие. На дивите и необразованите народи не помага ни най-либералното управление, следователно школата трябва да са тури на по-висока степен. Знан., 1875, бр. 15, 237.

НЕОБРАЗОВАНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Качество на необразован. Въпреки своята необразованост селянинът гледаше на света философски.

НЕОБРАТЙМ, -а, -о, мн. -и, прил. За изменение, процес и под. — който не може да се развие, да се извърши в обратна посока. Стадийното развитие [на организмите] се извършва строго последователно .. Не е възможно също връщане към началния стадий, тъй като стадийните изменения са необратими. ОБиол. X кл, 80. Ако едно лекарствено лечение продължи много време и се провежда без лекарски съвет и контрол, съществува опасност да се развият необратими тъканни и органни промени. Н. Тонкин, НЗЛ, 31. Процесът на окислителната деструкция на каучука е необратим. К. Раковски и др., ТГОИ, 89. Необратима реакция.

НЕОБРАТИМО. Нареч. от необратим; по необратим начин. Тъй като желязото се окислява, то влиза в състава на шлаката и се извежда от системата: реакцията практически протича необратимо надясно медта се сулфидира. Ц. Цветков, М, 20-21. Бактерицидно действуващите препарати не само задържат развитието на микробите, но ги убиват направо, необратимо. Е. Головински, ВК, 50.

НЕОБРАТИМОСТ, -тта, мн. няма, ж. Книж. Отвл. същ. от необратим. Необратимост на еволюцията е друга важна закономерност, открита от палеонтологията. ОБиол. X кл, 146. Необратимост на времето.

НЕОБРЕМЕНИТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Който не представлява тежест, бреме за някого, не създава неудобство, неприятности, грижи. А всъщност такава като нея [Едит] бих искал да имам и не само за секретарка. Такава, дето е пряма, без да стига до грубост, .. вярна без отегчителна привързаност, изобщо сдържана и необременителна. Б. Райнов, НН, 426.

2. Който не натоварва някого или нещо повече, отколкото е нормално или необходимо. При острия абсцес болният трябва да бъде поставен на легло в добре проветрена стая. Диетата в острия фебрилен период следва да бъде необременителна млечно-растителна: мляко, чай, пюре, плодови сокове, бял хляб. М. Василев и др., ВБ, 76.

НЕОБРЪСНАТ, -а, -о, мн. -и, прил.

1. За мъж — който е с поникнали косми по лицето, който не е обръснат, избръснат; не-избръснат, небръснат. Намерих Димитра, съкрушен от работа, все тъй необлечен, недохранен, необръснат, както преди три години. СбАСЕП, 234. // За лице — който е с поникнали косми; който не е обръснат, избръснат; неизбръснат, небръснат. Тя го целуваше като луда, целуваше го в устата, по необръснатите бузи, по брадата, която я боцкаше приятно. Г. Караславов, ОХ, 271. Едва сега Спасов забеляза, че зад Пан-дов и непознатия се беше изправил Константин Методиев с белезници на ръцете., и бледо, необръснато лице. М. Марчевски, П, 293-294.

2. За брада — който е поникнал и не е обръснат; небръснат. — Най-после! разтвори Надя ръце, спусна се и целуна Илия по бузата. Убоде я острата му, червеникава, необръсната четина. А. Гуляшки, МТС, 126.

НЕОБУЗДАЕМ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не може да бъде обуздан, усмирен, укротен. Достоуважаем е мъдрий, който, като ся въздържа чрез мъдростта си, освобождава ся най-лесно от стремлението на необуздаемите телесни похоти. Ал. Кръстевич, ВПЖ (превод), 93-94. Необузда-еми страсти.

НЕОБУЗДАН, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Който не е обуздан, не е укротен, усмирен, ограничен в проявите си; неукротим, невъздържан, буен. — Ние се събрахме тук по заръка на поробения наш народ да решим ще ли понасяме повеке теглилата, които причиняват нам необузданите спахии и аги или да се вдигнем и избавим от това кучешко тегло. Д. Динков, ЗЗБ, 80. Да, който се докоснеше тогава до Гео Милев, не можеше да не почувствува огъня, излъчващ се от тази необуздана, воюваща, дразнеща и завладяваща личност. Т. Генов, ДОД, 55.

2. Който се движи, проявява с много голяма скорост и сила и не може да бъде удържан, спрян; неудържим, неукротим, буен. Биваха дни, когато Дунав ставаше неузнаваем зъл, страшен и необузданата му стихия посягаше да грабне и помете всичко, което хората с толкова труд бяха направили, за

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл