Page:RBE Tom10.djvu/1033

От Читалие
Версия от 16:57, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Нар. пес., СбНУ XLIV, 163. Юрдане, куче краставо,/ тютюн пийеш на вяра,/ нергеле-то ти крадено,/ Юрдане куче краставо! Нар. пес., СбНУ XLVI, 222.

— Друга форма: н е р г и л 6.

НЕРДЕ въпрос, нареч.-съюз. Диал. Свързва еднакви части на изречение или еднородни изречения, от които втората (второто) се противопоставя на първата (първото); де1, къде1. Отведнъж застанах малко нещо нащрек, щото въпросът му [на Колев] бе много такъв усукан и не на място. Нерде сега той, нерде пък оная, убилата се жена. Ал. Томов, П, 79. • Удвоено нерде-нерде. За усилване.

Нерде Шам, нерде Багдад; нерде Ямбол (Симеоново), нерде Стамбол. Ирон. Употребява се за противопоставяне на две неща, два факта, за които се говори, за да се изтъкне голямата им разлика, тяхната несъ-поставимост. — Днес трябваше да вземем 1785 парчета, а сме взели някакви си 1080 яйчица. Нерде Стамбол, нерде Симеоново? ВН, 1961, бр. 3063,4.

— От тур. nerede.

НЕРЕАКТИВОСПОСОБЕН, -бна, -бно, мн. -бни, прил. Хим. Който при определено условие не влиза повече във взаимодействие, реакция с друго вещесетво. Каолинът не требва да се суши при температура по-висока от 800, защото става нереактиво-способен минава в друга кристална модификация. Н. Преславски и др., НПБ, 162. При по-продължително накаляване на кокса тази активна обвивка [от елементарен въглерод]., става по-нереактивоспособна. Ал. Спасов, ХТГ, 136.

НЕРЕАЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил.

1. Който не съществува или не е съществувал наистина, обективно, реално в действителността; недействителен, неистинен, въображаем, измислен. Противоп. действителен, невъображаем, истински, реален. Кон-дарев беше ги [залезите] виждал и оня ден, и вчера, щеше да ги вижда бог знае до кога, подобно на болен, който живее в трескав, нереален свят. Ем. Станев, ИК III и IV, 322. Мечтите й съвсем не са полет към нещо нереално, измислено, а съвсем конкретна, разумна мечта. Т. Масалитинова, Т, 1954, кн. 2, 57. Здрачът в стаята се сгъстяваше и малката мумия придобиваше нереални, призрачни очертания. Д. Димов, Т, 647. Слънцето беше залязло, птиците се бяха вдигнали високо в небето, изглеждаха огнени и нереални, защото високо горе още грееха лъчи и ги осветляваха q последната ба-кърена светлина на деня. И. Радичков, СР, 165.

2. Който не съответствува, не отговаря на възможностите, на реалността и не може да бъде осъществен; неосъществим, неизпълним, нереалистичен. Повече от това не мога да направя! Който може, нека заповяда на моето място и ги накара да носят повече! Не видите ли, че тоя план е нереален? Ст. Даскалов, СЛ, 185. Това, което кажем, че ще го направим, трябва да го направим, а това, което е нереално, няма да го обещаваме.

НЕРЕАЛИЗЙРАН, -а ,-о, мн. -и, прил. Книж. Неосъществен, непостигнат, несбъднат. Нереализиран план. Нереализирана програма. Нереализирано намерение. Нереализирани мечти.

НЕРЕАЛИСТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. За художествена литература, литературен герой, изкуство и под. — който не отговаря на изискванията на реализма като художествен метод. Образът на бай Димо е нереалистичен, нетипичен, неправ-див образ, когато се потърси общественото съдържание, с което той е наситен, базата, на която той израства. С, 1951, кн. 4, 169. Нереалистичен похват. Нереалистична драма. Нереалистично изкуство.

2. Нереален (във 2 знач.). Нереалистични предложения.

НЕРЕАЛИСТЙЧНО нареч. 1. Без да се спазват изискванията на реализма като художествен метод. Той пише нереалистично. Д Нереалистично подхожда към обекта на изобразяване.

2. Обикн. при гл. съм. Рядко. Нереално (във 2 знач.). Нереалистично е да поставяш на дете такава цел.

НЕРЕАЛИСТЙЧНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Отвл. същ. от нереалистичен. Нереалис-тичност на изображението. Нереалистич-ност в планираните задачи. Нереалистич-ност на политиката.

НЕРЕАЛНО. 1. Нареч. от нереален. Мамеше го хоризонтът белезникав, нереално далечен. Г. Манов, КД, 69.

2. Обикн. с гл. съм. Означава, че няма възможност, основания нещо да бъде, да стане, да се осъществи; нереалистично. Нереално е да се очаква от него високо постижение.

НЕРЕАЛНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Качество на нереален. И в постановката, и в играта на артистите се чувствува не някаква фантастична нереалност, а разказът за реалните „добри и зли“ хора от всички времена и по всички земи. Т. Генов, Избр. пр, 295; Сега Стефан идеше на среща с нея, тя беше тук [в гробищата], а нямаше да я види и това чувство за действителност и нереалност го разпъваше. Когато., прочете името й на кръста той се дръпна.. защото го търсеше с тайна надежда, че няма да го намери. В. Андреев, ПР, 187.

НЕРЕГИСТРЙРАН, -а, -о, мн. -и, прил. Който не е записан, не е регистриран. Нерегистриран гост на Хотела. Нерегистрирана фирма. Нерегистрирани доходи. Нерегистрирани посетители.

НЕРЕГЛАМЕНТЙРАН, -а, -о, мн. -и,

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл