Page:RBE Tom10.djvu/1034

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


" рил. Книж. Който не е уреден със съответен правилник или някакъв нормативен документ. Нерегламентиран статут. Нерегламентирани задължения.

НЕРЕГУЛЙРАН, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Спец. За селище или част от селище — в който не е осъществена регулация. В нере-гулираните.. части на града има улици и с именни [не цифрови] названия. Ал. Константинов, БПр, 1893, кн. 5, 61.

2. Спец. За пресечка, кръстовище — на който не са поставени пътни знаци, светофари, улична маркировка или полицай регулировчик за осигуряване на ред в движението на превозните средства. От разбора на причините за някои по-тежки катастрофи., на първо място е., превиишване на определената скорост на движение при преминаването на нерегулирани пресечки и покрай трамвайни, тролейбусни и автобусни спирки. ВН, 1961, бр. 3155, 2.

3. За движение, жест и под. — който не се насочва точно към определена цел, точка поради преумора, нервно напрежение или други причини; неконтролиран. Едвам [Дара] събира дъх да продума: Едно ме мъчи.. Знам, изтеглянето на въжето отгатва Асен, гледайки нерегулираните й движения от преумора. Бл. Димитрова, Лав., 111-112.

НЕРЕГУЛЯРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил. Книж. Нежел. 1. Непостоянен, нередовен. Между фронта на ударната вълна и границата на магнитосферата се намира област на нерегулярно магнитно поле и турболентни потоци от плазма. Вселена 69,111.

2. Който е част от нередовна войска, армия. Така също и турската войска състои от 475,360 нерегулярни войници. НБ, 1877, бр. 74, 288.

— От рус. нерегулярный.

НЕРЕДЕН, -дна, -дно, мн. -дни, прил.

1. Който нарушава някакви общоприети норми за поведение, отношение, морал; непристоен. — Любене, аз не одобрявам като говориш понекогаж нередни неща за бедни и богати, за Бога и за верата, за наука и прочие. Д. Талев, И, 51. Това сериозно обяснение хареса на Станка. Този момък не се лигавеше като хлапетиите, нито дрънкаше нередни приказки като другите фронтоваци. Г. Караславов, ОХ I, 400. Ето и сега, макар никому нищо да не бяха казали за измамата на Тъкачев, жените и момите надуш-ваха, че около Станкиното годеничество има нещо нередно, че нещо се е развалило. Г. Караславов, ОХ I, 393. Нередни прояви. Нередни постъпки.

2. Обикн. в съчет. снещо, нищо. Който не протича, не се извършва така, както трябва, както е редно, нормално, прието и др. Момчетата на драго сърце тичаха по меката трева на поляната, газеха равнеца и щом забележеха нещо нередно, почваха да викат: Дядо Иване, а бе тичай бе! Водата се отбила! А. Каралийчев, СР, 66.

3. Като същ. Рядко. С гл. има и местоим. какво. Нещо, което не е в съответствие с общоприети норми. Щом другарят Кирил иска да му се разгледа заявлението. ще му се разгледа. Какво нередно има в това? Ст. Марков, ДБ, 141.

НЕРЕДНО нареч. 1. Като не се спазват, нарушават се общоприети норми. — Ще отида в града и ще купя други [греди]. — Е, на тебе всичко ти се вижда много лесно. Но аз тази работа не мога да я смеля. Да си глупав, не си, а пък нередно приказваш. К. Петканов, ДЧ, 50. Постъпваш нередно, като заминаваш, без да предупредиш семейството си.

2. Като се нарушават, не се спазват нормативи, разпоредби и под. Заприказваха за селските работи, за неуредиците в общината,.., за неправилното раздаване на газта, солта,.. Всичко било разпределяно нередно, по-голямата част била задържана от общинарите и продавана на свободни цени. Г. Караславов, ОХ I, 402.

3. Обикн. при гл. съм. Означава, че нещо нарушава общоприетото, това, което е смятано за редно, нормално. В комитетската организация Васил Йонков Гложенеца офи-циално изпълняваше длъжността куриер, затова никой не се учуди на неговото известие, при все че бе нередно и необичайно, дето той го съобщаваше на всеослушание. Ст. Дичев, ЗС И, 639.

НЕРЕДНОСТ, -тта, мн. -и, ж. Проява, действие, постъпка, която нарушава някакви норми; нарушение, провинение. При останалите двигатели тракторният бригадир се натъкна на друга нередност липсваха неизбежните торбички с пепел в резервоарите за омекотяване на водата. Б. Обретенов, С, 113. — Кое ви даде повод за първата ни дописка? Пак случка от нашия сондьорски живот. И то не постижение, а нередност. С, 1954, кн. 3, 103. Вие сте в ротата още отначало. Разкажете какви нередности сте видяли, какви спънки сте имали. П. Вежинов, ВР, 183.

НЕРЕДОВЕН, -вна, -вно, лш.-вни, прил.

1. Който не се извършва, не става според някаква система, ред или на определен срок, на равни интервали; неритмичен, непостоянен. Хонорарите на авторите не се изплащаха редовно. Това нередовно плащане тревожеше много Елин Пелин. Ал. Спасов, СбАСЕП, 275. Бързам да отговоря на писмото Ви, с което се оплаквате за нередовното изпращане на „Наука“ до Славянското дружество в Липиска. Ив. Вазов, НП, 184. Пенкови нямаха нито грош. Войнишката помощ, която беше толкова малка и така нередовна, едва стигаше да купят дажбата боклучив хляб. П. Здравков, НД,

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл