Page:RBE Tom10.djvu/700

От Читалие
Версия от 16:45, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


НЕАДРЕСЙРАН, -а, -о, мн. -и, прил.

700

НЕАНДЕРТАЛЕЦ

НЕАДРЕСЙРАН

1. За писмо, пратка — върху който няма отбелязани име и адрес на получателя. Оставих един неадресиран плик, за да ми изпратят по-късно документа.

2. Книж. За писмено или устно обръщение, мисли, чувства и под. — който няма определен адресат, който не е насочен, отправен точно към някого или нещо. Дякон Паисий до неизвестно време., беше весел, като че ли целият свят беше негов. Но щом му поп-рехвърли малко повече от мярката,., сърцето му начена да се пълни със злоба, неад-ресирана против някого си или нещо си. М. Кънчев, В, 275. Неадресиран апел за помощ.

НЕАКТИВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. 1. Който не е активен, енергичен; пасивен.Неактивен ученик. Неактивно дете.

2. Който не протича активно, дейно; пасивен. — Аз съм още доста бояк и енергичен, даже до такава степен, че мъчно понасям неактивността и слабото желание за работа в болницата.. Аз съм сигурен, обаче, че не ще мога да мъкна дълго това неактивно съществуване. Раб., 1932, бр. 31, 4. В резултат на това [осмотичното налягане] клетъчната плазма се свива и настъпва състоянието.. на неактивен живот (ана-биоза). М. Киров, ТКГ4.

3. Спец. Който не проявява способност да реагира, въздействува и под. Щом емулсията достига висока чувствителност, желатинът се нарича активен. Ако чувствителността на ецулсията остава ниска.., той е неактивен. И. Малйновски, ХФ,. 19.

4. Хим. За химически елемент или съединение — който няма способност да встъпва в реакция; инактивен. Ако подредим металите според афинитета им към електрона, ще получим тъй наречения електроафини-тетен ред. Той почва с алкалните метали.. Тези метали се наричат активни. Колкото отиваме по-надясно, толкова по-неактив-ни стават металите. Св. Райчева, К, 28. Общият брой на оптичните изомери се намалява явяват се неактивни форми (инактивни съединения). Хим. VII кл 1950,

96. Неактивен радикал.

НЕ АКТУАЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Книж. Който не е актуален, важен за даден момент. Неактуална тема. Неактуа-лен въпрос.

НЕАКТУАЛНО. Книж. Нареч. от не-актуален. Поставените проблеми звучат неактуално, анахронично.

НЕАКТУАЛНОСТ, -тта, мн. няма, ж: Книж. Качество на неактуален.

НЕАКУРАТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Книж. Който не е акуратен, старателен, точен. Той е доста неакуратен в кореспонденцията си, никога не отговаря навреме или забравя да отговори на писмата* акуратен. Това домашно е написано неаку-ратно. Д Работи отпуснато, неакуратно.

НЕАКУРАТНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Книж. Отвл. същ. от неакуратен.

НЕАНГАЖИРАН, -а, -о, мн. -и, прил. Книж. 1. Който не е ангажиран, зает с извършването, изпълнението на нещо; свободен, незаангажиран. Неангажирани в спектакъла артисти. А Неангажиран с домакинска работа.

2. Който не е обвързан с някакви определени политически или други ангажименти, разбирания, пристрастия. И двамата [Гра-шев и Медаров].. вървяха към този парещ кръг, в който вече нямаше място за компромиси и неангажирани разговори, въпреки съзнанието, че там ги очаква нещо много неприятно. Д. Фучеджиев, Р, 295. Неангажиран политик. Неангажирана литература.

3. Който не е предварително запазен, зает, ангажиран от някого с някаква цел; свободен, незаангажиран. Неангажирана маса в ресторант. Неангажирани места за концерт. Неангажирано купе.

НЕАНГАЖИРАНО. Книж. Нареч. от неангажиран (във 2 знач.). Депутатът се изказа неангажирано.

НЕАНГАЖЙРАНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Книж. Отвл. същ. от неангажиран; неза-ангажираност. През Цяла Европа се влекат немити, рошави битници. Те се приобщават към природата, въодушевени от веруюто на всички отшелници и дервиши: неан-гажираност! Досадило им е обществото и прогресът всички трудности, свързани с това да бъдеш съвременник. В. Мутафчиева, ИКМ, 153. Ти печелеше, като ставаше необходим на двама царе. Привидната ти неангажираност накърняваше морала на твоята същина, защото печелеше от това. Ст. Сивриев, ЗСБ, 172-173.

НЕАНДЕРТАЛЕЦ, мн. -лци, м. Пале-онт. Представител на предисторически човешки вид, открит в долината Неандертал (Германия), живял в епохата на палеолита в Европа,Азия и Африка, който се е отличавал с нисък ръст, голям череп с ниско, наклонено назад чело, липса на брадичка и др.; неандерталски човек. През 1856 г. в долината Неандер (Neanderthal) в пещера била открита друга находка от кости на първобитен човек... Появяването на неандер-талеца,.., бележи следващата фаза от развитието на древния човек. Ал. Гюровски, АЧ, 62-63. Неандерталците изработвали оръдия на труда от камък, дърво, кости и др. Биол. IX кл, 1981, 44. През 1921 година в Южна Африка е намерен един извънредно интересен череп заедно с части от скелет, които изглежда са останки от по-усъвър-шенствуван човек, който прави преход между неандерталеца и човешкото съще-

НЕАКУРАТНО. Книж. Нареч. от не-