Page:RBE Tom9.djvu/843

От Читалие
Версия от 06:10, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МЪТЕНЕ1 843 МЪТИЛКА1

Използувам някакви неуредици, бъркотия, за да извлека лична изгода, да получа облаги за себе си. Купиха те йошура за тридесет и пет хиляди лири. И още с купуването му спечелиха до пет и повече хиляди лири.. Гледаха прес-панци и се чудеха, но скоро стана всичко ясно: Миро и Таки бяха хвърлили серкме в мътна вода. Д. Талев, ПК, 637.

МЪТЕНЕ1 ср. Отгл. същ. от мътя1 и от мътя се.

МЪТЕНЕ2 ср. Отгл. същ. от мътя2 и от мътя се. През време на мътене температурата на птиците се повишава до 44 градуса С. ПН, 1935, кн. 5-6, 96. Най-богата и разнообразна е птичата фауна през пролетта периодът на мътенето и отглеждането на малките. ЛР, 1977, кн. 5, 12. Ако това зелено дърво изникне в горите, то наоколо всичко ще се изпълни с птици и ако няма къде да свиват гнездата, в самото зелено дърво ще ги свият..; какво мътене ще започне на птичета! Й. Радичков, ЧП, 126.

МЪТЕНИЦА ж. 1. Кисело мляко, разбито с вода; айрян.

2. Мляко, на което е извлечено, избито маслото; бито мляко. Когато пък Дмитровица избиеше масло .. тя никога не забравяше да изпрати на Гъоргевица цяло гърне мътеница и да напои цялата им челяд. Д. Кал-фов, ПЮН, 92. Пиха студена мътеница на овчите кошари, а привечер ядоха с цели шепи бял мъж. К. Петканов, ЗлЗ, 103-104. Извара се нарича един род сирене, което се добива, като се превари суроватка или пък мътеница. Т. Влайков, Р, 5. При избиването на сметаната отделните маслени клъб-ца се съединяват в по-големи маслени зрънца, които именно образуват маслото, като при това се отделя и мътеницата. Н. Димов и др., ТМ, 41. Който се е попарил от прясно мляко, той духа и мътеницата. Погов. Н. Геров, РБЯ III, 107.

3. Мътно питие или мътна течност. Вашето ново вино е такъв ургут, такава мътеница, която пият само копачете и добичетата. Л. Каравелов, Съч. II, 106. Дотече вода мътеница/ донесе риба дробница. Нар. пес., СбНУ ХЪШ, 559.

О Гледам като муха в мътеница някого. Разг. Едва търпя, едва понасям някого. Като була в мътеница, пуля се.Диал. Много (се пуля).

- Друга (циал.) форма: м1>щеница.

МЪТЕНИЧКА ж. Умал. от мътеница.

Да ти го направя [киселото мляко] на мътеничка, а? Едно време ти много обичаше мътеничката. Г. Караславов, Избр. съч. X, 187. Пие ми се мътеничка.

МЪТИЛКА1 ж. 1. Мътна течност. Групата се изправи пред боботещата мътилка. Настръхналият вцепеняващ шум на реката,.., замайваше главата. К. Кръстев, К, 167. Всяка бързаше първа да си напълни менците, защото по-късно водата по ге-ранското дъно се превръщаше на мътилка.

Ст. Марков, ДБ, 383. Когато скитах из Африка, често пъти пиех мътилка от блатата. М. Марчевски, ТС, 118. Неудобството на тая съборетина не е толкова в туй, че всеки момент може да рухне в калнозелената мътилка на канала, колкото в обстоятелството, че е на нивото на улицата и не ми дава никакви предимства за наблюдение. Б. Райнов, НН, 237-238. Тя печеиш ръж, мелеше я в ръчната си бакърена воденичка и така си приготовляваше една топла блудкава мътилка, която подслаждаше с бучка захар, колкото съвсем да не горчи. А. Гуляшки, Л, 390.

2. Неразтворими неорганични и органични вещества в течност, които я правят нечиста и непрозрачна; мътнина. Рекичката течеше мътна, светлокафява. Емине се зачуди откъде се е свлякла тая мътилка във водата. Б. Несторов, АР, 165. Той намекваше за третото поредно пълноводие на Дунава, когато водите на реката са се вдигнали нависоко и рибните стада са се изпокрили незнайно къде, смутени и подплашени от мътилката на придошлата вода. С. Северняк, ОНК, 115. В ниските и сенчести места се гушеше сняг, паднал рано. Той издъхваше^рано и изцеждаше мътилка в потоците. Й. Радичков, НД, 76. Преди да влезе в резервоара, тя [водата] трябва да премине през утаечни отделения, където се утаява мътилката. Хр. Марков и др., ТБ, 180. Ако се размие малко почва в епруветка с вода и когато мътилката се утаи, се постави една капка от бистрата течност да се изпари върху чисто стъкло, върху него се получава петно от утаени минерални вещества. Бтн. VI кл, 38. // Тези вещества, утаени на дъното на река, море, съд с течност и под.; утайка, мътнина, мътеж. Край реката беше също така задушно. . Жабу-някьт се откъсна от брега и заплува над водата, а от плиткото дъно се подигна мътилка. X. Русев, ПС, 138. Корабът потръпна и се повлече към града. Зад кърмата водата кипна в мощни конвулсии, винтът вдигна пясък и мътилка. ВН, 1965, бр. 4303,4.

3. Физ. Хим. Течност, наситена с неразтворими мастни или смолисти частици на друга течност или твърдо вещество; суспензия. Суспензиите и емулсиите не се наричат разтвори те са мътилки. Хим. VII кл, 1950, 56. Ако към варно мляко (мътилка от калциев хидроокис) се прибави разтвор от обикновена захар и сместа се разклати, наблюдава се разтваряне на мътилката и се получава бистър разтвор. Хим. X кл, 1965, 92. Когато дисперсните частици са по-големи от 100 мм, дисперсната система се нарича мътилка. М. Кожухаров и др., 93. При наливането на спирта във вода, разтворените в него смоли се отделят във вид на дребни зрънца и образуват лека бяла мътилка. Физ. X кл., 1951, 101-102.

4. Прен. Въздух със слаба прозрачност или непрозрачен поради примесване с мъгла,