Разлика между версии на „Page:RBE Tom10.djvu/791“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Няма разлика)

Текуща версия към 16:48, 4 юни 2014

Страницата не е проверена


ливост, несъобразителност. Дали тая идея е ръководила батачани при избора мястото за новото училище или това е работа на нуждата и случая? Във всеки случай, голяма недогадливост! Ив. Вазов, Сьч. XVI, 102.

НЕДОГАЖДАН, -а, -о, мн. -и, прил. Остар. и диал. Който човек не може да си представи, да предположи, да си въобрази; невъобразим, непредполагаем. С умел обход богатирите на генерал Гурко заобикалят укрепените позиции и прилазват с криволичения към адски трудни и недогаж-дани висоти. П. Мирчев, К, 28.

НЕДОГЛЕДАМ. Вж. недоглеждам и недогл едвам.

НЕДОГЛЁДАН, -а, -о, мн. -и. Прич. мин. страд, от недогледам като прил.

1. Който не е видян, не е забелязан, който е пропуснат, обикн. поради невнимание, небрежност; недовидян. [Митко] губеше се из неорязаното и търсеше недогледани от кършачите мамули. Ил. Волен, РК, 40.

2. Прен. Който не е забелязан и оценен, не е получил оценка, каквато заслужава. Лети денем и нощем в сложни метеорологически условия, готов да бъде накичен с емблемата „Летец първи клас“! това бяха думите, които каза за него генералът,.. „Значи всичко се вижда мисли си Георги нищо не остава недогледано...“ НА, 1959, бр. 3439, 2.

3. Разг. Недоотгледан. Над две са люлки наднелсi/ и на дечица думаше:/ „Прощавайте ми, дечица,/ родени, недогледани“. Нар. пес., СбНУ XLIV, 208.

НЕДОГЛЁДВАМ, -аш, несв. (диал.); недогледам, -аш, св., прех. и непрех. Недоглеждам. Там си има три девойки,/.. / коя тебе в къщи введи,/ в къщи введи, стол подаде,/../ нея гледай, недогледвай. Нар. пес., СбВСт, 277. недогледвам се, недогледам се страд.

НЕДОГЛЁДВАНЕ, мн. няма, ср. Диал. Отгл. същ. от недогледвам и от недогледвам се; недоглеждане. — Оная година подвиха без мене пет жребчета; .., ама две се повредиха.. От зъл час ли е било, от недо-глеоване ли, от що е не зная, ама мене ми се чини, че ако бях и аз там, не щеше да се случи това нещо. Ц. Гинчев, ГК, 252.

НЕДОГЛЁДЕН, -дна, -дно, мн. -дни, прил. Поет. Който е обширен и не може да се види, да се обхване с поглед; безкраен, безпределен, безконечен, необятен, необхватен, необгледен, необозрим. Ония широки недогледни поля! П. Тодоров, И I, 89. На просторите безкрайни/ в недогледни далнини,/ за към брегове незнайни/ гонят се безчет вълни. П.П. Славейков, Събр. съч. IV, 168. Разкъса, Зевсе, моите меса/ във пристъпи свирепи/ и белий сняг на недогледни степи/ обагри кървава роса. Хр. Смир-ненски, Съч. I, 97. • Обр. Любов, всегда напред заслушана тревожно,/ дали то не е от миналото ек,/ отфърлен в бъдещето недо-гледно? П.К. Яворов, Съч. I, 154.

НЕДОГЛЕЖДАМ, -аш, несв.; недогледам, -аш, св. 1. Прех. и непрех. Не виждам нещо важно, нужно, пропущам да забележа нещо, обикн. поради невнимание, небрежност и под.; недовиждам. Той се заплесна в разни кроежи. Влачеше се като пребит из памука, недоглеждаше и оставяше много ябълки. Тошка минаваше край него и всичко омиташе в престилката си. Г. Карасла-вов, Тат., 141. Някой път, като недогледа, че свекърва й е забъркала квас, та заран да се меси, Тинка, както се поуспиваше понякога, не сваря да стане по-рано. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 206. Но ако бригадирът Андрей Цонев пропусне нещо и недогледа качеството на строежа, специалната комисия към обекта непременно ще го забележи. ВН, 1960, бр. 2678, 1.

2. Прех. Разг. Не гледам, не се грижа за някого или нещо докогато е нужно, колкото е нужно; недоотглеждам. Каквото ще да е, не някой си Осман ага да прави бунт, ами да вземат да удушат султана, раята не ще недогледа стоката си в суматохата. В. Мутафчиева, ЛСВ I, 591. недоглеждам се, недогледам се страд.

НЕДОГЛЕЖДАНЕ, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от недоглеждам и от недоглеждам се. Грижата на агронома и на председателя на окръжния център беше една и съща да не пропуснат нищо, да не направят грешка за петнадесетте фатални дни от недоглеждане и лошо стопанисване. Л. Петков, ГЦ, 68. Шевовете са се напукали поради вложената неподходяща за целта ламарина.. Когато форсираме в края на месеца, такива недоглеждания стават. Д. Кисьов, Щ, 455-456. Той [Левски] упреква Каравелов и останалите членове на Централния комитет в недоглеждане и пристрастие към Общи. Ив. Унджиев, ВЛ, 279.

НЕДОГОРЯЛ, -а, -о, мн. недогорели, прил. 1. За огън и под. — който не е спрял напълно да гори, който не е догорял, загаснал; недоизгорял. Недогорели огньове.

2. Който не е догорял, изгорял напълно, докрай; недоизгорял. Върху него имаше китка увехнали цветя и угаснала недогоряла свещ. И. Йовков, Разк. И, 198. Ковачът изглеждаше цял опушен, черен и миришеше на недогорели дървени въглища. П. Здравков, НД, 153. Орце взе една недогоряла съчка от угасналото огнище и почна да шари с нея по изстиналата пепел. Д. Спространов, С, 315. Изстрелът тресна като счупена дъска, замириса на недогорял барут. С. Север-няк, ИРЕ, 220. Ти знаеш какво значи нощно дежурство, особено през дългите зимни нощи, когато въздухът се запарва като в пещ от недогорелия газ в лампите. Г. Райчев, Избр. съч. I, 54.