Разлика между версии на „Page:RBE Tom10.djvu/324“
(→Некоригирана) |
(Няма разлика)
|
Текуща версия към 16:33, 4 юни 2014
НАМИРАМ СЕ, -аш се, несв.', намеря се, -иш се, мин. св. -их се, св., непрех. 1. Само несв. Разположен съм на определено място. Същинският „Търнов град“, се е намирал на Царевец. Ст. Михайлов, БС, 93. Воденицата се намираше на широка равна поляна, обградена с плет от тръни. М. Гръбчева, ВИН, 364. Отпред, току до чардака, се намираше дървото, което се виж-дсиие отвред наоколо — стар бряст. Й. Йовков, ЧКГ, 64. Нашето стопанство се намира на брега на Черно море. ОП, 206.
2. Несв. и (остар.) св. С предл. в. Бивам, пребивавам, оказвам се в определен момент някъде. По това време Раковски се намирал в Котел. Н. Ферманджиев, РХ, 21. Скоро след нещастието с Мария тя получи писмо от Павел. Той й съобщаваше, че се намира в Париж и ще замине доброволец в испанската армия. Д. Димов, Т, 220. — Докарали са го по етапен ред. Сега се намира в околийското. К. Калчев, ПИЖ, 144. — Престолонаследникът, .., той изпрати във Видин, за да се не намери в Търново при настъпващите тежки за синовното му сърце събития. Ив. Вазов, Съч. XIII, 170. Това обстоятелство спаси зетя ми, който се беше намерил в Едрине, когато избухна въстанието. К. Величков, ПРСп. I, 120.
3. Само св. Попадам, озовавам се, обикн. неочаквано, някъде на някое място. — Не щеш ли — попаднахме на засада, хвърлиха бомба и другаря ми убиха, мене зашеметиха и плениха и аз се намерих в Пловдив, в „Ташкапия“ — ако си чул! Н. Хайтов, ДР, 189. Къщата се изпълни с бъркотия, но господин Лалков като кум се разпореди така бързо, че всички завчас се намериха на трапезата. Д. Вълев, 3, 129. Ние можем да си представим какво означава за един .. български генерал, ... изведнъж да се намери в затвора с тежки обвинения. Е. Каранфи-лов, Б III, 43-44. Когато се намери в дола, той зачу мътни звукове от тъпани и зур-ни. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 139.
4. Само несв. Същестувам, има ме някъде. За жалост ни една от исканите книги не се намира в библиотеката ми. Ив. Вазов, ПЕМ, 16. Към „редки метали“ се отнасят елементите, които се намират в незначителни количества в природата и имат твърде трудна технология на получаване. К, 1963, кн. 8, 13. В хаджи-Тенчовата къща се намира цял пазар. Л. Каравелов, Съч. II,
5. Прен. Несв. и (рядко) св. С предл. в и същ. За психическо състояние, положение и под. — оказвам се, съм в някакво състояние, положение (назовани от съществителното). Той не беше пил много, но се намираше в странно някакво опиянение. Й. Йовков, В АХ, 54. Косата му беше разчорлена, а подкопаните му очи гледаха втренчено, сякаш се намираше в някакъв транс. Д. Димов, Т, 494. Солидната научна методология прониква в цялостното дело на Хаджийски, .., Но Хаджийски се намира в истинската си стихия, когато сам наблюдава и изучава. Е. Каранфилов, Б III, 282-283. „Кога види скорпионът, че се намери в опасност, убива се с жилото си.“ Н. Райнов, БЛ, 204. Началникът се намери в затруднение: все пак кой отряд е проявил най-голямо старание. На тоя въпрос нямаше отговор. Цв. Ангелов, ЧД, 226.
6. Само в 3 л. Има, оказва се налице или се появява (някой, нещо). Ако пътуваше с влак, съседите му във вагона непременно го заговаряха и само след един час винаги се намираше някой, разказал му житие-бити-ето си. А. Гуляшки, ДМС, 93. Дето и да замръкна, все се намират добри хора да ме приберат за нощувка. Д. Марчевски, ДВ, 9. Намериха се стари жени, които веднага туриха на огъня пшеница и пратиха да кажат на свещеника да удари църковната камбана за смърт. К. Петканов, МЗК, 23. — В пъкъла все ще се намери едно място и за теб! Св. Минков, РТК, 178.
7. Само св. Разг. Срещам се с някого. — Де ще се намерим? — Аз ще ви чакам на станцията. Ив. Вазов, Съч. XXVI, 36. Интересни пътешествия бяха тия излети. Със съо-бщения в хрониката на вестниците се канеха желаещите да се намерят на определено място в определен час, като си вземат храна и дрехи. К. Константинов, ППГ, 187. Мегданът е изпълнен със свят. Тинка се намери със свои акранки. Т. Влайков* СВ I, 253. Надвечер, когато вече щяха де се връщат, те се намериха с Алекси и Милчевски и, докато се питаха кой как ще си ходи, зададе се крруица със звънци и в нея видяха Галчева. И. Йовков, ЧКГ, 232.
8. Диал. Обикн. св. Раждам се. Младите заеха стаята и заживяха щастливо и пре-щастливо. Дори близнаци им се намериха. Сп. Йончев, С, 44. Петрана, Василъовата снаха, едвам устиска да завърши училище, да се вземат с Кръстя .. То любов, то чудесии, хеля избутаха училището, детето им се намери по скоростния метод. Б. Герон-тиев, Б, 26. Станала трудна, неволна / на седем-осем месеца /и на Тодора думаше: / — Тодоре, зетко Тодоре, / ден доди, време наближи, / детето да се намери. Нар. пес., СбВСт, 383.
НАМЙРА МИ СЕ несв., непрех. Разг. Имам, притежавам (обикн. случайно или за краен случай). — Дадох да ми направят още един ключ. Да ми се намира, когато ми се случи да излизам. Защо да чукам нощем на портата? Д. Талев, ПК, 560. Да ти се намира в къщи сол, че нашата се свърши? о За кадия, да се намира. Диал. В случай на нужда, когато потрябва. <Колкото (само)> да се намирам / намеря на приказка (дума, разговор). Диал. За да не мълча, за да кажа нещо. Той не я послуша, продължи да отсява. Но и Яна не искаше да мълчи, готвеше