Page:RBE Tom9.djvu/60

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


— От араб, през тур. таги!.

МАЗУЛА ж. Диал. Разнебитен, пребит от бой човек.

— От гр. ц.а£а 'мачкам, меся'. — От Вл. Георгиев, и др., Български етимологичен речник, 1986.

МАЗУРИ. Само мн. Голяма етнографска група от полската нация, населяваща областта Мазовия в североизточната част на Полша.

—От пол. собств.

МАЗУРКА ж. 1. Муз. Полски народен танц, разпространен през XIX в. и като бален танц, с бърза мелодия в 3/4 такт, който се играе от двойки, въртящи се в кръг. Като в калейдоскоп зареждаха се спомените за Белведер, за облените със светлина салони, наредените за мазурка шляхтичи и пани. Ст. Дичев, ЗС I, 58. — На младини неведнъж бе танцувала [свекървата] в двореца мазурка с негово величество. М. Грубеш-лиева, ПП, 21. Кънчев се беше пак изгуб-ил. Марийка игра на мазурката, но все още го диреше с очи. Накрай обаче лицето й съвсем посърна и валса тя не игра. А. Страши-миров, Съч. I, 140. Мазурките изразяват най-ярко променливите настроения на полския темперамент. Р, 1926, бр. 231, 3.

2. Музика за такъв танц. Помолихме госта да ни изсвири една мазурка или краковяк.

3. Класическа музикална творба, изградена върху основата на този народен танц. Общият тон на Шопеновите композиции е внушително-тъжен. Даже неговите композиции от първия му период мазурките, краковяците и фантазиите, написани на полски теми, не са лишени от миньорен тон. К, 1926, бр. 96, 2. Най-известните автори на мазурки са Шопен и Виенявски.

— От пол. гпа/.игек.

МАЗУРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до мазурите или до областта, в която живеят. Погледайте на север: съзорява; / там не търгуват с трудовия ден. / И аз в смъртта съм отмъстен, / там, вдън ма-зурските тресавища! Н. Хрелков, ДД, 296. Последният бик турът безславно е загинал в 1627 г. в мазурските блата на Полша. ВН, 1960, бр. 2865, 4. Мазурско наречие. Мазурски обичаи.

МАЗУТ м. Гъста, тъмнокафява лепкава течност, получена след дестилация на нефта, която се използува като гориво и за производство на смазочни масла, вазелин, парафин и др. При парните котли и локомотиви се използуват като гориво каменни въглища и мазут. Физ. VII кл, 58. Слънцето стоеше застинало в своя зенит, тдпеше въздуха, топеше мазута по перона. И. Радичков, ГП, 6. Заводът вече е преработил стотици хиляди тона петрол и е предал на народнорю стопанство десетки хиляди тона дизелово гориво, битум и мазут. ВН, 1963, бр. 3672, 1.

— От араб, през рус. мазут.

МАЗУТЕН, -тна, -тно, мн. -тни. 1. Който е на мазут. Не бива да се вкарва в пещта мазутът преди въздуха, тъй като мазут-ните пари, смесвайки се с подавания въздух, могат лесно да дадат взрив. К. Дочев, МП (превод), 1078. Мазутна миризма.

2. Спец. Който е свързан с производството, съхраняването и експлоатацията на мазут. От мазутните цистерни, които са на миля от брега на пристанището, ни отвежда с лодка Сабри. Б. Трайков, ВО, 32. Мазутна-та инсталация не е в състояние да захранва едновременно всички пещи. РД, 1965, бр. 238, 4. Мазутен резервоар.

3. Спец. Който действува с помощта на мазут. Разтопяването на метала в модерните мазу-тни пещи и електропещи ще спести големи количества коксови въглища. РД, 1961, бр. 57,

3. Мазутна горелка. Мазутни котли.

МАЗУТОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Рядко. Мазутен. Готварските печки [с въглища] ще бъдат заменени с мазутови или електрически. ВН, 1960, бр. 2609, 2.

МАЗУТО-. Първа съставна част на сложни думи със значение: мазутен, мазутов, напр.: мазутопровод, мазут о-

хранилище и др.

МАЗУТОПОДГРЕВАТЕЛ м. Техн. Топлообменен апарат, в който посредством гореща вода, пара, газове и др. се нагрява мазутът, за да се улесни движението му по тръбите на някаква инсталация. За да се поддържа постоянна температура на мазута по пътя му от мазутоподгревателя до горелките на пещта, успоредно на мазу>-топровода се прокарва паропровод. К. Дой-чев, МП (превод), 822.

МАЗУТОПРОВОД м. Техн. Система от съоръжения за снабдяване на пещи, горелки и др. с мазут. Подаването на мазута към пещите става по мазутопроводи. К. Дончев, МП (превод), 822.

МАЗУТОХРАНЙЛШЦЕ, мн. -а, ср. Техн. Резервоар или система от резервоари за събиране и съхраняване на мазут за промишлени цели. В мазутохранилището мазутът се подгрява, за да се облекчи транспортирането му по тръбите. К. Дойчев, МП(превод), 822.

МАИ мн., ед. (рядко) май, м. Истор. Древно индианско племе с висока материална култура, населявало южната част на Мексико и полуостров Юкатан. Небостъргачите са били известни още на древните май. В Северна Гватемала са открити развалини от храмове, които по височина са равни на двадесет и пет етажни домове. К, 1963, кн. 2, 48. Според религията на майте светът се ражда от божието слово. Л. Стефанова, ВМД, 6\. Преди много години един свещеник на майте предсказал, че в никоя страна няма да се намери толкова мъдър княз, които да разгадае свещената пие-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл