Page:RBE Tom9.djvu/456

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


мим 456 МИМИКА

лява на четиристотин и петдесет квадратни мили, а бреговата линия на триста мили. Ал. Бабек, ME, 224. До 1982 г. Великобритания трябва да изостави своите мили,., и да ги замести с километри. Отеч., 1977, кн. 10, 27. — Колко километра развива в час? пита чорлав и загорял от слънцето хлапак,.. Не се казва километри, а мили отговаря равнодушно Маргаритка. П. Незнакомое, MA, 53.

Географска миля. Геогр. Дължината на дъга от екватора от 1/15 градуса (или 4 ъглови минути). Интернационални мерки за дължини са били милите: 1 географска миля 7,420439 км. дължината на дъга от екватора от 1/15 градуса (4 ъглови минути). Вл. Станоев и др., Г, 27. Морска миля. Мярка за разстояние по вода, равна на 1852 м. Международната морска миля има 1852 м. Това е прието в последната международна географска конференция. ПН, 1934, кн.

1, 16. Едва след като главният вертолет се приближи на миля от кораба, телевизионните камери го уловиха. К, 1963, кн. 2, 18.

— От лат. milia през англ. mile.

МИМ, мймът, мйма, мн. мймове, след числ. мйма, м. 1. Театр. Актьор, който играе в пиеси без думи само със средствата на мимиката и пластиката. Пред очите ми веднага изплувват досъщ живи тия двама странни мъже,.., единият с това необикновено лице, всеки миг различно със своите хиляди гримаси ту безпощадно жестоки, ту безпомощно нежни, подобно някой гениален мим, с акробатската игра на ръцете и раздвижен изразителен гръб. К. Константинов, П, 71. Тишината беше наистина оглушителна. Тя се съдържаше и в неизбежните сергии с шапки и сувенири, и в ония прелестни представления на пътуващи и гладни кукло-води или скулптори от пясък, мимове или скорострелни художници с ярки и внезапни съчетания на бои. Отеч. 1979, кн. 17,17.

2. Театр. В древна Гърция и Рим — неголяма комическа импровизирана сценка, изпълнявана от скитащи актьори.

— От гр. pîpoç.

МИМАНС м., събир. Театр. Участник в състав от артисти, които изпълняват мимически роли. От септември 1959 г.,.., бях назначен за редовен ицлтен сътрудник (миманс) в Районния куклен театър към читалище „Аура“, III район. П. Незнакомое, СМ, 12. // Статисти, фигуранти в пиеса, филм като цяло. — Едната е бившата жена на Куртев, а другата младата, е сщатистка в миманса на Народния театър. И. Демирев и др., ОС, 43.

— От гр. jJÏpoç ’мим'.

МИМЕТЙЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. Биол. Мимикрия. Но нищо не е така удивително, както явлението, при което някои животни "подражават " по форма и цвят на разни предмети от околната среда, най-често на части от различни растения явление, което е получило името миметизъм. М. Йосифов, ЗФБ, 49. Маркович написва и голям брой научно-популярни статии.. Интерес представляват статиите му „Ентомоло-гия и туберкулоза“, „Миметизма у животните“. К. Тулешков, НЗ, 63.

— От гр. рлрлтисб? 'подражаващ' през фр. mimétisme.

МИМЕТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Биол. Който се отнася до миметизма.

МИМЙК, мн. -ци, м. Театр. 1. Актьор, опитен в изразяване на чувства чрез мимики и жестове.

2. Актьор, участвуващ в мимически сцени; мим (в 1 знач.).

МЙМИКА ж. 1. Движение на лицевите мускули като израз на душевни състояния. При това лицето на Пепи приема някакъв свръхтрагичен израз, като че тя сама се готви да издъхне за чест и слава на оперното изкуство, ала туй, разбира се е само неизбежна мимика, която трябва да подскаже как е изглеждала Виолета в предсмъртния си час. Св. Минков, РТК, 150. Тя прави мимика на изненада с пълните си устни. Една вулгарна кабаретна мимика, която разкрива хубави бели зъби. Б. Райнов, НН, 270. Той говореше непрекъснато, а мимиката на лицето му çe менеше най-чудновато и най-смешно. Й. Йовков, ВАХ, 52. Зад Чу-курски седеше Груев.. Острите му очи следяха отдалеч разговора между Борис и Коен, мъчейки се да отгатнат съдържанието му по мимиката на лицата им. Д. Димов, Т, 138. Чувствата се проявяват в мимиката, т.е. като изразни движения на лицето. Псих. X кл, 6/. Създаването на пълен с живот образ на човека ето задачата на художниците; затова те се стремят портретираният да запази типичната за неговото лице мимика. ОФ, 1950, бр. 1773, 4. //Такова движение за изразяване на нещо. Ян Бибиян слезе при тях. Те почнаха дълга церемония от поклони и подскачания и след това водачът почна да обяснява с мимики, жестове и думи, като се биеше по гърдите и по челото и сочеше небето. Елин Пелин, ЯБЛ, 140. Опитах се с мимика да си поръчам ядене, но тъй като келнерът не ме разора, аз си послужих с майчиния си език, като го украсих с руски. Г. Белев, КВА, 282.

2. Театр. Изкуство за изразяване на чувства и мисли чрез движения на лицевите мускули. Освен с гласа си глас на истински в помислите си католик Сарафов тук се преобрази и с други не по-малко важни качества: мимика и способност за лицева изразителност. Ст. Грудев, ББ, 93. Вашият подробен разказ за най-тънките действия на партньора, за най-дребните изменения на неговите движения, мимиката,.., израз на лицето и т.н. свидетелствува за вашето изострено внимание към обекта на въздействието. Н. Лилиев, Т, 10. Пантомимата беше изпълнена от любители с успех и

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл