Page:RBE Tom9.djvu/392

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


роката улица. К. Константинов, ПЗ, 154. Те [хората] бързат. Изчезват от спирките на трамваите, потъват в подземните дупки на метрото. Т. Генов, Избр. пр, 50. — В кои градове на света има метро? Първи-те подземни метрополитени са били построени в края на 19 век в Лондон и Будапеща. ВН, 1961, бр. 3161,4.

Въздушно метро. Електрическа железница за превозване на пътници, която се движи върху високи естакади над улиците. В Шатоньоф на Лоара е построено първото във Франция въздушно метро. Вагоните на въздушното метро са направени от алуминий. То се движи със средна скорост 100 км в час. ВН, 1960, бр. 2654, 4.

— От фр. métro.

МЕТРО1-. Първа съставна част на сложни съществителни и прилагателни със значение: който е свързан с метро, метрополитен, напр.: метродепо, метро-

проектант, метростроител, ме-тростанция, метростроителен и др.

МЕТРО2-. Първа съставна част на сложни думи със значение: измерителен, напр. метрология, метроном.

— От гр. pexpov 'мярка'.

МЕТРОВ, -а, -о, мн. -и. Прил. от метър1. Метровите и по-късите вълни не заобикалят Земята като дългите и не се отразяват от йоносферата като средните и късите. НТМ, 1966, кн. 211-212, 57. Метров диапазон.

-МЕТРОВ. Втора съставна част на сложни прилагателни със значение: който има дължина толкова метра, колкото показва първата част — числително име. Седеммет-рова кула. Дванадесетметрова улица.

МЕТРОЛОГ, мн. -зи, м. Спец. Специалист по метрология.

МЕТРОЛОГИЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Спец. Който се отнася към метрология или метролог. Метрологична служба. Метрологични везни. Метрологични данни.

МЕТРОЛОГИЯ ж. Спец. Наука за измерителните единици, техните еталони и за различните системи за измерване.

Практическа метрология. Дейност за контрол и проверка на измерителните уреди, употребявани за практически нужди.

— От нсм. Metrologie, фр. métrologie или рус. метрология.

— Т. Коджов, Речник, 1882.

МЕТРОНОМ м. Спец. Уред с часовников механизъм и махало, който издава отривист звук и служи за определяне на ритъма при обучението по музика, хореография и другаде. Ако получаването на храна от кучето се свързва многократно с един нов, страничен агент, например биене на метронома, шум или показване на някаква светлина и пр.. тогава възниква в мозъчната кора на кучето нова нервна връзка. РД, 1950, бр. 244, 3.

— Нем. Metronom.

METPOHÔMEH, -мна, -мно, мн. -мни, Спец. Прил. от метроном. Метрономен звук. Метрономен ритъм. Метрономно означение.

METPOHÔMHO. Нареч. от метрономен. Изключителни мигове. Най-често ме спохождат в ранна пролет, независимо от часа понякога сутрин,., понякога на обяд,., понякога нощем, когато крачките отекват метрономно по полирания паваж. А. Мандаджиев, БЦР, 155.

МЕТРОПОЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Който се отнася до метрополия. Цели седемдесет години войникът чака този ден. И ето сега се връщаше в метрополния град, за да изпълни дадената пред себе си и боговете дума. П. Константинов, ПИГ, 9-И.

МЕТРОПОЛШЕП м. Метро. В плана .. е отредено важно място на развитието на транспорта и по-специално на метрополитена. Новите линии на метрото в протежение на около 55 км ще стигнат до сегашните покрайнини бъдещите крупни жилищни масиви. ВН, 1960, бр. 2658, 1.

— Фр. métropolitain.

МЕТРОПОЛИЯ ж. 1 .Ист. В древна Гърция — град-държава по отношение на основана от него колония.

2. Главен или престолен град, седалище на политическата власт. Между някогашното шогунско селище Йедо и днешната метрополия на империята [Япония] не съществува особена прилика, макар че и досега в Токио няма канализация и повечето негови къщи напомнят първобитните жилища на Токугавската епоха. Св. Минков, Избр. rip, 399. Литературното развитие на Аржентина е във връзка с развитието на един голям център, какъвто е Буенос Айрес. Той е метрополия не само на Аржентина, но и на цяла Южна Америка. Б. Шивачев, Съч. 1,180.

3. Държава, владееща и ескплоатираща колония. Ограбването на колониите и грамадните доходи от търговията по всички океани и морета, включително и търговията с роби от Африка за Америка .., са довели до натрупване на значителни капитали в метрополията [Великобритания]. М. Бичев, АНВ, 551-552. Ще бъдат предприети незабавно преговори с представители на френските отвъдморски владения за уреждането на новосъздадения политически статут между метрополията и владенията. ВН, 1958, бр. 2103, 3. Соединени Щатове са станали от на-прежните английски колонии, които вдигнали глава в 1775 лето срещу метрополията си. Тяхната независимост определили в 1789 лето. Ив. Богоров, ВГД (превод), 296.

— От гр. |iT|TpônoA.iç . — Ив. Богоров, Всеобща география за децата, 1843.

МЕТРОСТРОИТЕЛ м. Работник или инженер, който строи метро.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл